REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką Jodłę wybrać do małego ogrodu?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie Jodły w ogrodzie to marzenie wielu miłośników roślin. Istnieje bardzo wiele gatunków i ciekawych odmian Jodeł o efektownych pokrojach i barwach igieł. Najodpowiedniejsze do małych ogrodów będą odmiany Jodły Karłowe lub rosnące powoli i nie osiągające dużych rozmiarów oraz dobrze znoszące nasze zimy.

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w ogrodzie lepiej zrezygnować z gatunków Jodeł osiągających spore rozmiary w przyszłości np. Jodła Kalifornijska (Abies concolor), Jodła Kaukaska (Abies nordmanniana), czy Jodła Veitcha (Abies veitchii). Są to piękne drzewa o regularnym, stożkowym pokroju ale mogą osiągnąć wysokość ponad 10 m i kilka metrów szerokości. Na szczęście istnieje wiele odmian karłowych lub nie osiągających dużych rozmiarów, rosnących powoli. Wśród nich są rośliny o srebrzystym zabarwieniu igieł lub ciekawych pokrojach.

REKLAMA

Jodły karłowe

Wśród karłowych jodeł do naszych ogrodów nadaje się np. Jodła Balsamiczna (Abies balsamea) `Nana` i o zaokrąglonym kształcie i średnicy około 50 cm. Atrakcyjne są też odmiany Jodły Koreańskiej (Abies koreana) - `Piccolo`, `Pinocchio`, `Green Carpet`, które tworzą zaokrąglone lub spłaszczone wolno rosnące krzewy. Z powodzeniem można uprawiać je w ogrodach skalnych lub w pojemnikach.

Zobacz także: Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Regularne i stożkowate

Jeśli jednak bardzo zależy nam na regularnym kształcie jodły, która zimą stanie się choinką możemy wybrać Jodłę Koreańską (Abies koreana). Po około 30 latach uprawy dorasta tylko do około 5 m wysokości.

Jodły nieduże i kolorowe

Ciekawą grupa są odmiany, które rosną powoli i dorastają jedynie do około 2–4 m wysokości. Wymienić warto Jodłę Kalifornijską `Compacta` o zwartym i stożkowatym pokroju i szaroniebieskich igłach, czy Jodłę Górską (Abies lasiocarpa) `Compacta`, która ma krótkie, nie kłujące i srebrzyste igły oraz zagęszczony, stożkowaty pokrój. Nieco wyższa (dorastające do około 6 m) ale bardzo atrakcyjna jest też Jodła Szlachetna (Abies procera) `Glauca` o nieregularnym pokroju i srebrzystoniebieskich igłach i dekoracyjnych szyszkach. Innym ciekawym rozwiązaniem może być Jodła Kaukaska `Golden Spreader`, która ma błyszczące, złocistożółte igły, matowe od spodu. Tworzy ona krzaczasty pokrój i osiąga około 1 m wysokości i szerokości.

Zobacz także: Niskie drzewa do małego ogrodu

Młode okazy Jodeł lepiej zabezpieczać przed mrozem i zapewniać im właściwe warunki uprawy (rodzaj gleby, nawożenie, nawadnianie). Jeśli uprawiamy karłowe jodły w pojemnikach pamiętajmy o zabezpieczeniu bryły korzeniowej zimą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA