REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Rośliny okrywowe świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie trawnik mógłby nie zdać egzaminu, np. pod rozłożystymi drzewami.
Rośliny okrywowe świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie trawnik mógłby nie zdać egzaminu, np. pod rozłożystymi drzewami.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny okrywowe świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie trawnik mógłby nie zdać egzaminu, np. pod rozłożystymi drzewami. Ten typ gęstego pokrycia jest również mniej wymagający i tańszy w utrzymaniu od trawnika. Z roślin okrywowych można tworzyć przeróżne kompozycje z innymi ogrodowymi roślinami. Rośliny okrywowe mają też swoje minusy – źle znoszą deptanie.

Istnieją różne gatunki roślin okrywowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Najniższe osiągają wysokość kilkunastu centymetrów, najwyższe wyrastają ponad metr.

REKLAMA

Sadzenie roślin okrywowych

REKLAMA

Bardzo ważną kwestią w sadzeniu roślin okrywowych jest ich gęstość. Jeśli posadzimy rośliny zbyt daleko od siebie dużo czasu może zająć im pokrycie wyznaczonej powierzchni, która w tym czasie może porastać chwastami. Zbyt bliskie sąsiedztwo może z kolei stworzyć szybko duże zagęszczenie, co utrudni roślinom prawidłowy rozwój. Nie ma jednej uniwersalnej odległości, która byłaby najlepsza w takim przypadku. Każda roślina okrywowa będzie miała swoje własne wymagania. Warto natomiast zapamiętać, że zawsze sadzimy rośliny w rzędach i naprzemiennie. Jeśli wybraliśmy rośliny pod kątem gleby, którą posiadamy, oszczędziliśmy sobie sporo pracy. Jeśli jednak chcemy posadzić rośliny, które najbardziej przypadły nam do gustu pod względem wizualnym, musimy dostosować glebę do ich wymagań.

Sadzenie roślin okrywowych na stromym zboczu wymaga specjalnych zabiegów. Spływająca woda nie zdąży wchłonąć się w odpowiedniej ilości do gleby i roślinie może grozić przesuszenie. Żeby temu zapobiec powinniśmy tuż za bryłą korzeniową wykopać dołek lub wkopać małą doniczkę by stworzyć coś na kształt małego zbiornika wodnego.

Zobacz także: Co to są rośliny okrywowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja roślin okrywowych

Po posadzeniu roślin należy je regularnie podlewać i usuwać chwasty do czasu aż rośliny ukorzenią się w nowym otoczeniu. Dobrym sposobem by powstrzymać chwasty przed wyrastaniem jest zastosowanie ściółki organicznej lub tkaniny ogrodniczej, którą wyścieła się podłoże. Ta druga doskonale sprawdzi się zwłaszcza przy stromych zboczach gdyż zapobiega wymywaniu podłoża.

Przycięcie pędów co jakiś czas sprawi, że roślina będzie się lepiej rozkrzewiać. Wiosną wykonajmy ten zabieg nieco mocniej a podłoże podsypmy nawozem. Do przycięcia można użyć ostrych nożyc, podkaszarki lub elektrycznego przycinacza do trawy.

Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Rośliny okrywowe mają też swoje minusy – źle znoszą deptanie.
helion
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA