Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?
REKLAMA
REKLAMA
Istnieją różne gatunki roślin okrywowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Najniższe osiągają wysokość kilkunastu centymetrów, najwyższe wyrastają ponad metr.
REKLAMA
Sadzenie roślin okrywowych
REKLAMA
Bardzo ważną kwestią w sadzeniu roślin okrywowych jest ich gęstość. Jeśli posadzimy rośliny zbyt daleko od siebie dużo czasu może zająć im pokrycie wyznaczonej powierzchni, która w tym czasie może porastać chwastami. Zbyt bliskie sąsiedztwo może z kolei stworzyć szybko duże zagęszczenie, co utrudni roślinom prawidłowy rozwój. Nie ma jednej uniwersalnej odległości, która byłaby najlepsza w takim przypadku. Każda roślina okrywowa będzie miała swoje własne wymagania. Warto natomiast zapamiętać, że zawsze sadzimy rośliny w rzędach i naprzemiennie. Jeśli wybraliśmy rośliny pod kątem gleby, którą posiadamy, oszczędziliśmy sobie sporo pracy. Jeśli jednak chcemy posadzić rośliny, które najbardziej przypadły nam do gustu pod względem wizualnym, musimy dostosować glebę do ich wymagań.
Sadzenie roślin okrywowych na stromym zboczu wymaga specjalnych zabiegów. Spływająca woda nie zdąży wchłonąć się w odpowiedniej ilości do gleby i roślinie może grozić przesuszenie. Żeby temu zapobiec powinniśmy tuż za bryłą korzeniową wykopać dołek lub wkopać małą doniczkę by stworzyć coś na kształt małego zbiornika wodnego.
Zobacz także: Co to są rośliny okrywowe?
Pielęgnacja roślin okrywowych
Po posadzeniu roślin należy je regularnie podlewać i usuwać chwasty do czasu aż rośliny ukorzenią się w nowym otoczeniu. Dobrym sposobem by powstrzymać chwasty przed wyrastaniem jest zastosowanie ściółki organicznej lub tkaniny ogrodniczej, którą wyścieła się podłoże. Ta druga doskonale sprawdzi się zwłaszcza przy stromych zboczach gdyż zapobiega wymywaniu podłoża.
Przycięcie pędów co jakiś czas sprawi, że roślina będzie się lepiej rozkrzewiać. Wiosną wykonajmy ten zabieg nieco mocniej a podłoże podsypmy nawozem. Do przycięcia można użyć ostrych nożyc, podkaszarki lub elektrycznego przycinacza do trawy.
Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?
Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher
REKLAMA
REKLAMA