Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
REKLAMA
REKLAMA
- Wydatki na samochód i wyjazdy wakacyjne
- Wydatki na ogród i uroczystości rodzinne
- Różnice w wydatkach między kobietami a mężczyznami
- Jak Polacy planują sfinansować swoje wiosenne wydatki?
- Na co Polacy chcieliby przeznaczyć kredyt gotówkowy?
Badanie pokazuje, że dla 38% ankietowanych, największym obciążeniem finansowym wiosną jest remont domu lub mieszkania. Dodatkowo, 20% respondentów zaznaczyło, że znaczącym wydatkiem są dla nich koszty związane z wyposażeniem domu, takie jak zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD.
REKLAMA
Wydatki na samochód i wyjazdy wakacyjne
Jedna czwarta badanych (25%) jako wyzwanie finansowe tej wiosny wymieniła naprawę obecnego samochodu lub zakup nowego. Z kolei, 29% Polaków odkłada pieniądze z bieżącego budżetu na nadchodzący wyjazd wakacyjny.
Wydatki na ogród i uroczystości rodzinne
Mniej osób deklaruje, że najwięcej pieniędzy przeznaczy na uporządkowanie lub urządzenie przestrzeni zielonych: ogrodu, tarasu czy działki (14%), a tylko 11% wskazuje na koszty związane z organizacją lub udziałem w rodzinnych uroczystościach jak: wesele, komunia, chrzciny.
Różnice w wydatkach między kobietami a mężczyznami
Badanie wykazuje, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni postrzegają urządzenie ogrodu lub tarasu za wyzwanie budżetowe (18% wskazań wśród pań, w kontraście do 9% u panów). Panie wskazują także częściej na wyjazdy – te krótsze (na “majówkę” czy w Boże Ciało) – 14% oraz te dłuższe (wakacyjne) – 32%. Z kolei mężczyźni częściej jako obciążenie finansowe wskazują inwestycję w samochód – blisko jedna trzecia z nich (29%), w stosunku do jednej piątej kobiet (20%).
Jak Polacy planują sfinansować swoje wiosenne wydatki?
Zgodnie z badaniem, 58% ankietowanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów. Połowa respondentów wskazała, że w obliczu wyzwań finansowych wyda odłożone pieniądze. W dalszej kolejności 17% badanych planuje pozyskać fundusze z dodatkowej pracy lub premii. Część Polaków nie chce obciążać swojego budżetu i skłania się ku pozyskaniu pomocy z instytucji bankowych – 8% deklaruje, że z tego powodu skorzysta z kredytu gotówkowego, a 7% zapłaci kartą kredytową.
Na co Polacy chcieliby przeznaczyć kredyt gotówkowy?
REKLAMA
Jedna piąta respondentów skorzystałaby z kredytu gotówkowego, aby naprawić obecne lub kupić nowe auto. Z kolei 18% przeznaczyłoby go na wakacje, a 17% na wyposażenie domu lub mieszkania. Pięćdziesięciolatkowie chętniej niż inne grupy wiekowe chcieliby przeznaczyć pieniądze pożyczone od banku na wyposażenie domu lub mieszkania – w tej grupie zrobiłaby tak co trzecia osoba.
Największą grupę osób, które wyraziły chęć zaciągnięcia kredytu do 10 tys. zł, stanowią osoby w wieku od 50 do 59 lat - aż 41% ankietowanych. Z drugiej strony, najchętniej na pożyczkę przekraczającą 60 tys. zł decydują się osoby w wieku trzydziestu lat - tak odpowiedziało 11% badanych. Wśród osób starszych, zarówno w grupie 50+ jak i 60+, tylko 3% wybrałoby tak wysoką kwotę finansowania.
Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach od 22 marca do 8 kwietnia. Metodą badania były telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.