Najpopularniejsze średnie rośliny okrywowe
REKLAMA
REKLAMA
Kostrzewa sina (Festuca glauca)
REKLAMA
Zimozielona trawa, którą wyróżniają srebrnoniebieskie liście. Lubi słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Jest odporna na dłuższą suszę. Kwitnie od maja do czerwca. Należy sadzić ją w odległości 15–30 cm na podłożu lekkim i przepuszczalnym. Gleba żyzna i wilgotna ogranicza żywotność kostrzewy. Dobrze nadaje się do ogrodów skalnych. Tworzy gęste kępy. Osiąga wysokość 10–25 cm.
Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Krzewinka z rodziny bukszpanowatych. Lubi miejsca zacienione (na przykład pod drzewami) i wilgotne. Tworzy gęstą darń. Należy sadzić ją w odstępach co 15–30 cm. Jest zimozielona i całkowicie mrozoodporna. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Przycięcie w okresie wiosennym zagęści roślinę. Jej łodygi osiągają wysokości 25 cm i latem obsypują się białymi, pachnącymi kwiatami.
Zobacz także: Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Płożąca zimozielona krzewinka. Lubi zacienione miejsca. Kwitnie wiosną fioletowoniebieskimi kwiatami. Należy sadzić ją w odstępach co 30 cm. Preferuje żyzne, zasobne w wapń gleby o kwaśnym odczynie. Osiąga wysokość15–30 cm.
Wszystkie części barwinka pospolitego są lekko trująca.
Podagrycznik pospolity „Variegatum”(Aegopodium podagraria)
Ta odmiana charakteryzuje się białym obrzeżem liści. Latem liście zanikają i zastępują je obfite białe kwiatostany. Nie jest wymagająca jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie. Szybko pokrywa teren. Sadząc należy pamiętać by postawić jej naturalne bariery np. ścieżki, gdyż przez szybki rozrost podziemnymi kłączami mogłaby zagłuszać inne dekoracyjne rośliny w ogrodzie. Dorasta do 25 cm.
Z młodych liści można robić sałatki i maseczki kosmetyczne a z soku podagrycznika robić okłady na rany lub miejsca ukąszenia owadów.
Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?
Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher
REKLAMA
REKLAMA