Astry w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Astry kwitną w różnych porach roku. Na przykład pochodzący z gór Aster Alpejski, kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego wąskie liście skupiają się przy ziemi, a ponad nimi wyrastają pędy 20–30 cm długości które zakończone są pojedynczymi, fioletowoniebieskimi koszyczkami kwiatowymi o średnicy 4–5 cm, z żółtymi „środkami”. Istnieją też odmiany o białych, niebieskich i różowych kwiatach. Astry Alpejskie bardzo często sadzi się na brzegach skalników lub rabat. Na zimę Astry należy okryć suchymi liśćmi lub gałęziami świerkowymi.
REKLAMA
Koniec lata i początek jesieni to pora, w której Astry zaczynają kwitną. Astry są elementami okazałych rabat, dobrze komponują się też w ogrodach wiejskich i rustykalnych. Można sadzić w nich Aster Nowobelgijski i Aster Nowoangielski, które kwitną od sierpnia do października a ich kwiatostan ma średnicę 2,5 cm. Wśród licznych odmian Astrów Nowobelgijskich można napotkać zarówno rośliny wysokie – o wysokości ponad 1 m, oraz dość niskie o wysokości 40–60 cm. Ich kwiatostany – białe, liliowe, różowe, niebieskie lub karminowoczerwone – zebrane są w gęste wiechy. Astry rozrastają się szybko i bujnie.
Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia na jesieni
REKLAMA
Astry nowoangielskie osiągają wielkość do 1,5–2 m. Ich pędy rozgałęziają się na szczycie, i tam też zbierają się kwiatostany. Naturalnym środowiskiem Astrów są trawy, które chronią przed słońcem ich dolne liście, a także chronią je przed wysychaniem. Dlatego też w ogrodzie Astry lepiej sadzić wśród niższych bylin. Wśród Astrów dominują odmiany o różowych, purpurowych i karminowych kwiatach. Po ścięciu kwiatostany zamykają się.
Aster krzaczasty to szybko rosnąca bylina, która nie ma wygórowanych wymagań. Aster Kolczasty może osiągnąć od 30–50 cm wysokości, ma zwarty rozkrzewiony pokrój a jego pędy kwiatostanowe są silnie rozgałęzione. Istnieją liczne odmiany astrów Kolczastych, które różnią się barwą i budową kwiatów, wyróżniamy białe, różowe, niebieskie, fioletowe, półpełne lub pełne. Astry Krzaczaste z powodzeniem można sadzić na skalnikach lub rabatach. Krajowym gatunkiem astra jest Aster Gawędka, rosnący w okolicach suchych lasów. Dorasta on do wysokości 40–80 cm i ma liliowe, fioletowe lub białe kwiaty znajdują się na szczycie pędów. Astry Gawędka kwitną między lipcem do połową października. Nadają się zarówno do sadzenia na rabatach oraz do cięcia. Aster Gawędka jest gatunkiem długowiecznym, jednak dość wolno rośnie.
Na jesiennej rabacie mogą się też znaleźć też tzw. Astry Welonowe posiadające drobne, delikatne koszyczki kwiatowe i cienkie, silnie rozgałęzione pędy. Astrów Welonowych zaliczamy np. Aster Sercowaty. Posiada on fioletowe, niebieskie lub białe kwiaty, zebrane w luźne wiechy.
Zobacz także: Jak pielęgnować ogród jesienią?
Do najpóźniej kwitnących Astrów należą Astry Chińskie – najwcześniej można podziwiać je na przełomie lipca i sierpnia, później – pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. Astry Chińskie świetnie nadają się na rabaty, nadają się także na kwiaty cięte. Niższe odmiany Astrów możemy sadzić w donicach i skrzynkach balkonowych. Mniejsze odmiany mają pędy o długości 15 cm – wyższe dochodzą do 110 cm wysokości.
Astry to kwiaty bardzo kolorowe, bywają białe, żółte, różowe, czerwone, liliowe, fioletowe, bordowe. Ze względu na budowę kwiatostanów wyróżniamy się m.in. Astry Chryzantemowe, Astry Piwoniowe, Astry Igiełkowe i Astry Pomponowe.
REKLAMA
REKLAMA