Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?
REKLAMA
REKLAMA
Zestresowane rośliny
REKLAMA
Roślinożerne insekty atakują rośliny osłabione, chore i zestresowane. Zestresowana roślina to na przykład taka, która rośnie w nieodpowiednim dla siebie oświetleniu. Należy więc upewnić się, że spełniamy wszystkie wymagania jakie stawia nam ogród.
Płodozmian
Nie powinno się rokrocznie uprawiać w tym samym miejscu niektórych warzyw i kwiatów. Przesadzanie utrudnia szkodnikom atakującym wybrane rośliny gromadzenie się w glebie. Przesadzanie krzewów jest skuteczne jeśli wsadzimy je do miejsc, w których wcześniej rosły inne gatunki roślin.
Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie
Melanż warzywny
Zamiast wysiewać w jednej części ogrodu warzywnego marchewkę a w drugiej cebulę lepiej wymieszać ich grządki. Ten tandem idealnie służy sobie nawzajem odstraszając swoich głównych wrogów.
Odporne odmiany
Producenci roślin zachodzą w głowę jak uatrakcyjnić swój towar dzięki czemu w sklepach pojawia się coraz więcej odporniejszych na choroby i szkodniki odmian róż i innych roślin. Warto z tego skorzystać i wybrać rośliny najbardziej odporne by oszczędzić sobie zmartwień.
Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?
Spulchnianie gleby
Spulchnianie gleby oprócz tego, że służy napowietrzeniu ziemi, wydobywa na wierzch jaja i larwy szkodników, które w ten sposób stają się łatwym łupem dla ptaków. Spulchnianie warto zastosować jesienią i wczesną wiosną.
Podlewanie gleby
Po pierwsze należy pamiętać, że podlewamy glebę a nie liście. Regularne zalewanie liści dla niektórych roślin może się źle skończyć. Po drugie trzeba wiedzieć, że najlepszą porą na podlewanie jest poranek. Podwyższenie wilgotności chłodniejszą nocą prowokuje atak grzybów.
Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher
REKLAMA
REKLAMA