Jak chronić się przed komarami – poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Komary najczęściej pojawiają się podczas ciepłych wieczorów w ogrodzie, w trakcie imprez plenerowych na otwartych przestrzeniach lub nad zbiornikami wodnymi. Chociaż są niewielkie, potrafią być bardzo uciążliwe. Kiedy komary się pojawią, bardzo ważna staje się skuteczna ochrona przed ukąszeniami. Większa ilość komarów potrafi popsuć imprezę w ogrodzie lub uniemożliwić spokojny sen.
REKLAMA
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
Domowe sposoby na komary
Kiedy nie mamy pod ręką specjalnych preparatów przeciwko komarom, musimy radzić sobie z tym, co akurat posiadamy. Aby komary nie przeszkadzały nam podczas snu, możemy zabezpieczyć okno siatką. Do tego celu możemy zastosować specjalne moskitiery lub wykorzystać np. gazę odpowiednich wymiarów. W celu pozbycia się komarów możemy także rozłożyć na parapecie krążki cebuli lub liście pomidorów, ponieważ ich zapach odstrasza te owady. Również, jeśli zjemy trochę czosnku i cebuli, komary nie będą się do nas zbliżać, unikając naszego oddechu oraz zapachu skóry.
Rośliny odstraszające komary
Działając z wyprzedzeniem, możemy posadzić na balkonie, parapecie lub ogrodzie rośliny odstraszające komary. Świetnie do tego celu nadają się pelargonie lub kocimiętki. Jeśli posadzimy je niedaleko okien i drzwi, staną się naturalną barierą odstraszającą komary.
Zobacz także: Rośliny, które odstraszają komary
Przepis na domowy preparat przeciwko komarom
REKLAMA
Korzystając z domowych składników, sami możemy przygotować specjalny preparat przeciwko komarom. Wystarczy porwać kilka liści orzecha włoskiego i zalać je octem. Przygotowaną mieszankę należy podgrzać na kuchence przez kilka minut, odcedzić, schłodzić, a następnie nałożyć na skórę. Komary nie znoszą także zapachu bazylii, dlatego możemy też przygotować specjalną pastę z pociętych liści bazylii i posmarować nią miejsca narażone na ugryzienia. Również posmarowanie skóry sokiem z cytryny lub olejkiem waniliowym powinno uchronić nas przed atakami komarów.
Komary przyciąga również zapach ludzkiego potu, dlatego warto zadbać o właściwą higienę. Zażywanie witaminy B sprawi, że zapach naszego potu się zmieni, co pomoże nam uchronić się przed ugryzieniami.
Specjalne preparaty przeciwko komarom
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów przeciwko komarom. Do wyboru mamy aerozole, spraye, płyny, kremy, świece ogrodowe, kadzidełka oraz olejki. Decydując się na zakup oklejka, warto wybrać ten o zapachu mięty, cytryny, pomarańczy, cynamonu, wanilii, majeranku, goździków lub lawendy. Możemy zakupić także elektryczne urządzenia przeciwko komarom, które emitują specjalne ultradźwięki i odstraszają owady. Interesującym rozwiązaniem są także specjalne plastry, które możemy przykleić do ubrania lub innego przedmiotu, od którego komary powinny trzymać się z daleka. W ogrodzie oprócz specjalnych świeć, możemy zastosować także pochodnie odstraszające komary. Nie dość, że w ciekawy sposób oświetlą ogród, to jeszcze dzięki nim pozbędziemy się natrętnych owadów.
Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?
Sposoby przeciwko komarom w ogrodzie
Jeśli mamy w ogrodzie zbiorniki wodne lub inne miejsca, w których stoi woda, powinniśmy się nimi zainteresować, ponieważ komary mogą składać w nich jaja. Jeśli jest to zbiornik zbierający wodę deszczową, należy regularnie go opróżniać. Powinniśmy dbać także o roślinność wokół zbiorników wodnych – nie powinna być ona zbyt bujna, ponieważ może stać się siedliskiem dorosłych owadów.
Zobacz także: Ciekawostki na temat komarów, zobacz ile wiesz na ich temat?
Zobacz także: Jerzyki – ptaki na komary. Jak zasiedlić je w swoim ogrodzie?
Zobacz także: Jak chronić dzieci przed komarami?
Zobacz także: Sposoby na komary – sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy?
Zobacz także: Pułapka na komary z butelki – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA