Co posadzić za ogrodzeniem?
REKLAMA
REKLAMA
Zanim posadzimy rośliny za ogrodzeniem
Zanim wybierzemy rośliny na rabatę przed ogrodzeniem warto przygotować podłoże pod nasadzenia. Chodzi głównie o spulchnienie gleby i oczyszczenie jej z chwastów. Jeśli ziemia jest zbita i gliniasta, możemy zmieszać ją z piaskiem lub drobno mieloną, przekompostowana korą. Jeśli zaś podłoże jest piaszczyste i zbyt przepuszczalne, dodajmy do niego odkwaszonego torfu.
REKLAMA
Wybór odpowiednich roślin
Najlepsze będą gatunki, które nieźle znoszą okresy suszy, mróz, zasolenie (sól na chodnikach zimą) oraz nie są wrażliwe na psi mocz (potrafi zniszczyć rośliny w krótkim czasie – szczególnie iglaki). Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie roślin mało wymagających, które nie potrzebują wiele pielęgnacji i jednocześnie są atrakcyjne (kolor liści, ciekawy pokrój). Do wyboru mamy zarówno wyższe krzewy, jak i niskie rośliny o płożącym pokroju.
Zobacz także: Kwiaty fioletowe – GALERIA
Wyższe krzewy
Jeśli mamy nieco więcej miejsca możemy zdecydować się na posadzenie wyższych krzewów liściastych dorastających do około 1,5–2 m wysokości i podobnej szerokości. Mało wymagającymi krzewami są np. pęcherznica kalinolistna `Diabolo` o bordowych liściach lub żółtolistna odmiana `Luteus`. Z kolei krzewami dobrze znoszącymi zasolenie i susze są tamaryszki i rokitniki, jednak potrzebują więcej miejsca. Pas ziemi przed ogrodzeniem obsadzić można także odmianami derenia białego, forsycji, berberysu Thunberga, pigwowca japońskiego, irgi błyszczącej oraz tawuły van Houttea.
Zobacz także: Niskie rośliny okrywowe
Rośliny płożące
Kiedy mamy mniej miejsca lub nie chcemy sadzić wyższych krzewów, wybierzmy krzewy płożące. Sprawdza się tu m.in.: irga Dammera (w odmianach), jałowiec sabiński, sosna górska (kosodrzewina). Spośród niskich krzewów liściastych wybrać możemy: tawułę japońską (w odmianach z barwnymi liśćmi), karłowe odmiany berberysów, trzmielinę Fortune`a (w odmianach).
REKLAMA
REKLAMA