Jakich błędów unikać przy projektowaniu oczka wodnego?
REKLAMA
REKLAMA
Optymalne miejsce dla wody
Każdy przypadek należy traktować i rozwiązywać indywidualnie ale kilka wskazówek może ułatwić dobre umiejscowienie wodnego ogrodu. Inaczej powinny być usytuowane większe powierzchnie stawów lub jeziorek, a inaczej woda płynąca, w ruchu (strumyki, źródełka, fontanny). Na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać w projektowaniu wodnego zakątka?
REKLAMA
Kilka prostych zasad
• Stawu nie powinno się zakładać w naturalnych obniżeniach terenu. Z pozoru wydaje się to najprostszym rozwiązaniem, ale może przysporzyć kłopotów. Do zbiornika znajdującego się w obniżeniu terenu będą spływać wszystkie wody z okolicy, łącznie z zanieczyszczeniami i szkodliwymi organizmami, które mogą być zagrożeniem dla ryb i roślin wodnych.
• Jeziorko lub staw, który chcemy mieć w ogrodzie powinny być widoczne z kluczowych miejsc, np. okien salonu, miejsca wypoczynku, tarasu.
• Otoczenie będzie wydawało się jaśniejsze i bardziej dynamiczne, jeśli woda będzie w miejscu słonecznym, gdzie będzie odbijała promienie słoneczne.
Zobacz także: Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?
• Planując staw w sąsiedztwie dużych drzew, zwieszających korony nad powierzchnia wody trzeba pamiętać, że będą one zaśmiecały wodę dużą ilością liści. Korzenie mogą też utrudniać wykopy pod przyszły staw.
• W założeniach, w których przewidziana jest woda płynącą potrzebujemy dużo przestrzeni. Aby łatwo kontrolować przepływ wody będzie niezbędny odpowiednio duży zbiornik. Strumienie czy źródełka również prezentują się wtedy bardziej efektownie.
• Korzystniej jest lokować zbiornik wodny w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Mogą one utrudniać działanie fontanny.
Zobacz także: Jak oczyszczać oczka wodne?
REKLAMA
REKLAMA