REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
skoszona trawa pokos po koszeniu koszenie trawnika
Skoszona trawa jako nawóz. Co zrobić z trawą po koszeniu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

rozwiń >

Skoszona trawa jako nawóz?

REKLAMA

Skoszona trawa jako materia organiczna jest bogata w takie składniki jak azot, fosfor i potas. Trawa po skoszeniu w zależności od tego, czy jest młoda czy starsza będzie zawierała więcej lub mniej tych makroelementów. Skoszona trawa sprawia więc, że ziemia staje się bardziej próchnicza. Ułatwia roślinom pobieranie odpowiedniej ilości wody i innych substancji odżywczych. Ziemia próchnicza utrzymuje również odpowiednią ilość powietrza. 

REKLAMA

Azot jest niezbędny do szybkiego wzrostu roślin (także korzeni, ale głównie nowych przyrostów części naziemnej). Fosfor natomiast ma wpływ na rozrost systemu korzeniowego, a także kwitnienie, następnie zawiązywanie owoców i nasion. Obecność potasu jest ważna dla właściwego przyswajania przez rośliny azotu, co łącznie wpływa na prawidłowy, zdrowy wzrost roślin.

Jeśli nie korzysta się z robota koszącego, który zostawia pokos w celu mulczowania, skoszoną trawę należy zebrać z trawnika. Zalegający na trawniku pokos może zniszczyć trawnik. Sprzyja gniciu, chorobom grzybowym, zaleganiu wody i czasami wręcz uniemożliwia cyrkulację powietrza. 

Zwykle kosiarki posiadają wbudowane pojemniki, które zbierają trawę. Taką trawę zazwyczaj przesypuje się od razu do brązowych worków na odpady zielone. To błąd. Powinno się ją najpierw wysuszyć, ponieważ brak dostępu powietrza w workach prowadzi do gnicia trawy.

 

Koszenie trawy - co zrobić z pokosem?

ShutterStock

Tzw. ekoodpady wystawia się w terminie odbioru przed ogrodzenie. Skoszona trawa stanowi przeważającą część zielonych odpadów. To wiele kilogramów pokosu, który zamiast wyrzucać, można wykorzystać w ogrodzie. Jak więc pozbyć się chociaż części bioodpadów i wykorzystać skoszoną trawę w inny sposób? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji zaoszczędzisz na podlewaniu i nawożeniu!

 

Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę?

ShutterStock

Trawa po koszeniu – mulczowanie trawnika

Pierwszym zastosowaniem trawy pozostałej po koszeniu trawnika jest mulczowanie trawnika. Co to jest mulczowanie? Mulczowanie trawy to rozdrabnianie jej przy koszeniu na malutkie cząsteczki (około 1 cm) i pozostawienie ich na trawniku. Mulczowana trawa powinna być sucha. Celem mulczowania jest wykorzystanie drobnej, skoszonej trawy jako nawozu do trawnika. Dodatkowo taka cienka warstwa chroni przed wysychaniem trawnika, utrzymując dłużej wodę. Można więc nieco ograniczyć podlewanie.

Ważne

Nie mulczujemy trawnika za każdym razem, kiedy kosimy trawę. Nawet drobno skoszona trawa może nie zdążyć się wówczas rozłożyć, a dokładanie pokosu prowadzi wówczas do powstania grubej jego warstwy, gnicia i niszczenia trawnika.

Skoszona trawa jako nawóz do warzywnika

REKLAMA

Skoszona trawa to również bogaty nawóz, którym warto przekopać ziemię w warzywniku. Należy wysypać ją przed wysianiem lub posadzeniem warzyw i przekopać ziemię szpadlem. Można byłoby zrobić to już jesienią, lecz dojrzała trawa ma mniej właściwości odżywczych dla gleby niż świeża, wczesnowiosenna. 

Warto zrobić to więc po pierwszym czy drugim koszeniu nowego sezonu. Warzywnik zwykle zakładamy dopiero po zimnej Zośce (15 maja), a więc mamy wówczas jeszcze trochę czasu, aby pokos wymieszał się z ziemią warzywnika.

Jeśli w tym sezonie tego nie zrobiliście, zaplanujcie to w przyszłym. Azot, fosfor i potas pozytywnie wpływają na wzrost każdej rośliny.

Trawa po skoszeniu jako nawóz pod tuje, maliny i inne rośliny

Podobnie jak w przypadku warzywnika skoszoną trawę można wykorzystać jako nawóz dla pozostałych roślin w ogrodzie. W tym przypadku można zawozić przez cały sezon. Albo podsypujemy trawą ziemię wokół rośliny i delikatnie przekopujemy, uważając by nie uszkodzić korzeni, albo przygotowujemy gnojówkę z trawy i podlewamy nią rośliny. Ściółkowanie również po jakimś czasie sprawi, że wartości odżywcze przedostaną się do korzeni. Nawóz z trawy można stosować do wszystkich roślin, także tuj czy malin.

Gnojówka z trawy

Jak przygotowujemy gnojówkę ze skoszonej trawy? To bardzo proste. Trawę zalewa się wodą. Przykrywamy wiadro, ale niezbyt szczelnie. Co jakiś czas mieszamy. Po mniej więcej tygodniu i pół do dwóch tygodni gnojówka nadaje się do rozcieńczania (stosunek 1:10) i podlewania roślin. 

 

Skoszona trawa jako nawóz w postaci gnojówki

ShutterStock

Trawa po koszeniu do kompostownika

Trawa po koszeniu może posłużyć jako kompost. Najlepiej jest ją przesuszyć przez około 2 dni i wrzucić do reszty kompostu. Od czasu do czasu warto wymieszać kompost w celu napowietrzenia. Zdaniem ekspertów już po kilku miesiącach taki kompost będzie gotowy do użycia. Można go stosować pod wszystkie rośliny. Dodatkowo dla roślin, które lubią kwaśną glebę warto dodać nawozu zakwaszającego.

 

Skoszona trawa na kompost

ShutterStock

Skoszona trawa jako ściółka

Od lat wykorzystujemy skoszoną trawę jako ściółkę w miejscach mniej reprezentacyjnych w ogrodzie (nie wygląda to zbyt estetycznie). Trawa do ściółkowania powinna być przesuszona. Drugim, łatwiejszym sposobem jest wysypywanie cienkiej warstwy trawy, która szybko przesuszy się sama. Następnie z każdym koszeniem dokładamy trawę w te miejsca. W ten sposób pozbywamy się pokosu, nawozimy ziemię (która z czasem stanie się bardziej próchnicza) oraz utrudniamy rozrost chwastom.

 

Skoszona trawa jako ściółka

ShutterStock

Trawa świetnie nadaje się do ściółkowania truskawek. Niechciane chwasty nie przerastają, a zrywane truskawki są czyściutkie.

 

Ściółkowanie trawą po koszeniu

ShutterStock

Podsumowanie

Nie wyrzucaj trawy po koszeniu. Zrób miejsce w ogrodzie do suszenia pokosu, np. z palet i korzystaj z niej przez cały sezon. Podsypuj pod rośliny, przekop trawę w warzywniku, zrób gnojówkę, wysyp ściółkę wokół pomidorów czy truskawek, wrzuć do kompostownika. Zastosowań suchej trawy jest wiele. Niektórzy stosują ją także do ochrony przed przymrozkami. Opłaca się być eko i korzystać z właściwości trawy - mniej worków, mniej podlewania i więcej naturalnego nawozu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA