REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!

skoszona trawa pokos po koszeniu koszenie trawnika
Skoszona trawa jako nawóz. Co zrobić z trawą po koszeniu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.
rozwiń >

Skoszona trawa jako nawóz?

REKLAMA

Skoszona trawa jako materia organiczna jest bogata w takie składniki jak azot, fosfor i potas. Trawa po skoszeniu w zależności od tego, czy jest młoda czy starsza będzie zawierała więcej lub mniej tych makroelementów. Skoszona trawa sprawia więc, że ziemia staje się bardziej próchnicza. Ułatwia roślinom pobieranie odpowiedniej ilości wody i innych substancji odżywczych. Ziemia próchnicza utrzymuje również odpowiednią ilość powietrza. 

REKLAMA

Azot jest niezbędny do szybkiego wzrostu roślin (także korzeni, ale głównie nowych przyrostów części naziemnej). Fosfor natomiast ma wpływ na rozrost systemu korzeniowego, a także kwitnienie, następnie zawiązywanie owoców i nasion. Obecność potasu jest ważna dla właściwego przyswajania przez rośliny azotu, co łącznie wpływa na prawidłowy, zdrowy wzrost roślin.

Jeśli nie korzysta się z robota koszącego, który zostawia pokos w celu mulczowania, skoszoną trawę należy zebrać z trawnika. Zalegający na trawniku pokos może zniszczyć trawnik. Sprzyja gniciu, chorobom grzybowym, zaleganiu wody i czasami wręcz uniemożliwia cyrkulację powietrza. 

Zwykle kosiarki posiadają wbudowane pojemniki, które zbierają trawę. Taką trawę zazwyczaj przesypuje się od razu do brązowych worków na odpady zielone. To błąd. Powinno się ją najpierw wysuszyć, ponieważ brak dostępu powietrza w workach prowadzi do gnicia trawy.

koszenie trawy skoszona trawa trawnik pokos co zrobić z trawą

 

Koszenie trawy - co zrobić z pokosem?

ShutterStock

Tzw. ekoodpady wystawia się w terminie odbioru przed ogrodzenie. Skoszona trawa stanowi przeważającą część zielonych odpadów. To wiele kilogramów pokosu, który zamiast wyrzucać, można wykorzystać w ogrodzie. Jak więc pozbyć się chociaż części bioodpadów i wykorzystać skoszoną trawę w inny sposób? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji zaoszczędzisz na podlewaniu i nawożeniu!

trawa po koszeniu koszenie trawy skoszona co zrobić jak wykorzystać

 

Jak wykorzystać w ogrodzie skoszoną trawę?

ShutterStock

Trawa po koszeniu – mulczowanie trawnika

Pierwszym zastosowaniem trawy pozostałej po koszeniu trawnika jest mulczowanie trawnika. Co to jest mulczowanie? Mulczowanie trawy to rozdrabnianie jej przy koszeniu na malutkie cząsteczki (około 1 cm) i pozostawienie ich na trawniku. Mulczowana trawa powinna być sucha. Celem mulczowania jest wykorzystanie drobnej, skoszonej trawy jako nawozu do trawnika. Dodatkowo taka cienka warstwa chroni przed wysychaniem trawnika, utrzymując dłużej wodę. Można więc nieco ograniczyć podlewanie.

Ważne

Nie mulczujemy trawnika za każdym razem, kiedy kosimy trawę. Nawet drobno skoszona trawa może nie zdążyć się wówczas rozłożyć, a dokładanie pokosu prowadzi wówczas do powstania grubej jego warstwy, gnicia i niszczenia trawnika.

Skoszona trawa jako nawóz do warzywnika

REKLAMA

Skoszona trawa to również bogaty nawóz, którym warto przekopać ziemię w warzywniku. Należy wysypać ją przed wysianiem lub posadzeniem warzyw i przekopać ziemię szpadlem. Można byłoby zrobić to już jesienią, lecz dojrzała trawa ma mniej właściwości odżywczych dla gleby niż świeża, wczesnowiosenna. 

Warto zrobić to więc po pierwszym czy drugim koszeniu nowego sezonu. Warzywnik zwykle zakładamy dopiero po zimnej Zośce (15 maja), a więc mamy wówczas jeszcze trochę czasu, aby pokos wymieszał się z ziemią warzywnika.

Jeśli w tym sezonie tego nie zrobiliście, zaplanujcie to w przyszłym. Azot, fosfor i potas pozytywnie wpływają na wzrost każdej rośliny.

Trawa po skoszeniu jako nawóz pod tuje, maliny i inne rośliny

Podobnie jak w przypadku warzywnika skoszoną trawę można wykorzystać jako nawóz dla pozostałych roślin w ogrodzie. W tym przypadku można zawozić przez cały sezon. Albo podsypujemy trawą ziemię wokół rośliny i delikatnie przekopujemy, uważając by nie uszkodzić korzeni, albo przygotowujemy gnojówkę z trawy i podlewamy nią rośliny. Ściółkowanie również po jakimś czasie sprawi, że wartości odżywcze przedostaną się do korzeni. Nawóz z trawy można stosować do wszystkich roślin, także tuj czy malin.

Gnojówka z trawy

Jak przygotowujemy gnojówkę ze skoszonej trawy? To bardzo proste. Trawę zalewa się wodą. Przykrywamy wiadro, ale niezbyt szczelnie. Co jakiś czas mieszamy. Po mniej więcej tygodniu i pół do dwóch tygodni gnojówka nadaje się do rozcieńczania (stosunek 1:10) i podlewania roślin. 

skoszona trawa nawóz naturalny eko gnojówka z trawy po koszeniu

 

Skoszona trawa jako nawóz w postaci gnojówki

ShutterStock

Trawa po koszeniu do kompostownika

Trawa po koszeniu może posłużyć jako kompost. Najlepiej jest ją przesuszyć przez około 2 dni i wrzucić do reszty kompostu. Od czasu do czasu warto wymieszać kompost w celu napowietrzenia. Zdaniem ekspertów już po kilku miesiącach taki kompost będzie gotowy do użycia. Można go stosować pod wszystkie rośliny. Dodatkowo dla roślin, które lubią kwaśną glebę warto dodać nawozu zakwaszającego.

skoszona trawa kompost kompostownik

 

Skoszona trawa na kompost

ShutterStock

Skoszona trawa jako ściółka

Od lat wykorzystujemy skoszoną trawę jako ściółkę w miejscach mniej reprezentacyjnych w ogrodzie (nie wygląda to zbyt estetycznie). Trawa do ściółkowania powinna być przesuszona. Drugim, łatwiejszym sposobem jest wysypywanie cienkiej warstwy trawy, która szybko przesuszy się sama. Następnie z każdym koszeniem dokładamy trawę w te miejsca. W ten sposób pozbywamy się pokosu, nawozimy ziemię (która z czasem stanie się bardziej próchnicza) oraz utrudniamy rozrost chwastom.

trawa po koszeniu trawnika sucha ściółkowanie ściółka

 

Skoszona trawa jako ściółka

ShutterStock

Trawa świetnie nadaje się do ściółkowania truskawek. Niechciane chwasty nie przerastają, a zrywane truskawki są czyściutkie.

ściółkowanie trawą po koszeniu skoszona trawa pomidory warzywa

 

Ściółkowanie trawą po koszeniu

ShutterStock

Podsumowanie

Nie wyrzucaj trawy po koszeniu. Zrób miejsce w ogrodzie do suszenia pokosu, np. z palet i korzystaj z niej przez cały sezon. Podsypuj pod rośliny, przekop trawę w warzywniku, zrób gnojówkę, wysyp ściółkę wokół pomidorów czy truskawek, wrzuć do kompostownika. Zastosowań suchej trawy jest wiele. Niektórzy stosują ją także do ochrony przed przymrozkami. Opłaca się być eko i korzystać z właściwości trawy - mniej worków, mniej podlewania i więcej naturalnego nawozu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

REKLAMA

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA