Jakich warunków potrzebuje Kanna?
REKLAMA
REKLAMA
Niezwykłe kanny
Nieco egzotycznie wyglądające i bardzo dekoracyjne kwiaty pacioreczników pojawiają się od połowy lata aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej uprawiać je na mieszanych rabatach lub w dużych pojemnikach. Kwiaty kanny mają trąbkowaty kształt i osiągają około 15 cm średnicy. Pojawiają się obficie na końcach wzniesionych łodyg. Szerokie i jajowate liście osiągają długość do 60 cm i są spiralnie owinięte wokół łodyg. Najbardziej popularne gatunki to paciorecznik ogrodowy (Canna generalis) oraz paciorecznik indyjski (Canna indica).
REKLAMA
Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?
Wśród odmian paciorecznika ogrodowego znajdziemy okazy o kwiatach łososiowych, żółtych, szkarłatnych, różowych, czerwonych oraz o barwnych liściach – zielonych z czerwonawym obrzeżeniem, buraczkowych, czerwonych, brązowych. Paciorecznik indyjski ma czerwone kwiaty z różnymi przebarwieniami, a na zielonych liściach pojawiają się różowe lub żółte plamy.
Jak uprawiać kanny?
Kłącza sadzimy na rabatach lub w pojemnikach w drugiej połowie maja, kiedy minie już niebezpieczeństwo przymrozków. Wybieramy stanowisko w pełni nasłonecznione ,aby rośliny obficie kwitły i wybarwiały się. Jesienią, po pierwszych przymrozkach, wykopujemy kłącza i odcinamy od nich martwe części roślin. Zimą przechowujemy w lekko wilgotnym torfie, w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem ale niezbyt ciepłym. Nawozimy przez całe lato nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Podlewamy umiarkowanie, w czasie letnich upałów bardziej obficie.
Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?
Rozmnażanie
Najlepiej rozmnażać kannę wiosną poprzez dzielenie kłączy przed umieszczeniem ich w pojemnikach lub na rabacie. Można też zimą wysiewać nasiona.
Zagrożenia
W niesprzyjających warunkach kanna może chorować na choroby grzybowe, które objawiają się plamami i smugami na liściach oraz gniciem pąków. Groźne mogą być też szkodniki – nicienie, roztocza, mszyce i roztocza. W sprzedaży dostępne są skuteczne środki zwalczające choroby grzybowe oraz szkodniki.
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA