REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Murowany grill ogrodowy – budowa krok po koku

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Karolina Król
Grill.
Grill.

REKLAMA

REKLAMA

Gotowy grill o prostej budowie nietrudno kupić w każdym markecie budowlanym lub ogrodniczym. Dużo bardziej estetycznie i oryginalnie wygląda jednak murowany grill, na stałe wpisany w kompozycję naszego ogrodu. Budowę tego elementu malej architektury można zlecić fachowcom lub samodzielnie wykonać jedyne w swoim rodzaju.

Ważne wskazówki niezbędne przy budowie

Murowany grill, jako element stały w naszym ogrodzie musi być przede wszystkim trwały i estetycznie wykonany. Ważny jest także dobór odpowiednich materiałów, a więc tych mrozoodpornych, np. bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe, kamienie naturalne. Jako spoiwa używamy zaprawy wapniowo – cementowej. Należy wystrzegać się materiałów nasiąkliwych oraz o znacznej porowatości, takich jak beton komórkowy, pustaki ceramiczne czy elementy gipsowe, które są bardzo nietrwałe z powodu rozsadzania przez zamarzającą wodę w ich porach. Konstrukcję (szczególnie przekrycia) należy oprzeć na zbrojeniu z drutów stalowych. Ruszt i oparcia do rusztu najlepiej kupić w supermarkecie, a materiały użyte do budowy paleniska dobrać tak, by były one odporne na wysoką temperaturę. Szczególnie polecana jest tu cegła klinkierowa na zaprawie szamotowej.

REKLAMA

Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?

Wymiary i parametry

Dla zapewnienia należytego funkcjonowania grilla należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od tego, że wysokość paleniska powinna wahać się w granicach 60–70 cm nad poziomem terenu, na którym budujemy nasz grill. Szerokość minimalnego paleniska dla czteroosobowej rodziny to około 70 cm, a głębokość około 40cm. Warto także nieco osłonić palenisko od wiatru i zbytniego rozdmuchiwania dymu ściankami bocznymi. Wysokość takich ścianek osłaniających palenisko powinna mieć 30–50 cm . Należy także zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem, chroniącym przed deszczem w trakcie grillowania. Wtedy krawędź okapu daszku nad płytą paleniska powinna być w odległości około 60–70 cm.

Zobacz także: Sekator – zakup krok po kroku

Lokalizacja grilla w ogrodzie

Pod budowę grilla najlepiej wybrać zaciszne miejsce, w otoczeniu drzew czy gęstych krzewów, tak, by nie powodować grillowaniem żadnych uciążliwości sąsiadom. Dobrze także ulokować grill z tej strony domu, by dym powstały podczas palenia nie wnikał do pomieszczeń mieszkalnych. Nieopodal paleniska można urządzić miejsce do przygotowywania i spożywania potraw, schowek na węgiel drzewny lub miejsce do przechowywania drewna. Forma i kształt grilla może być dowolna, w zależności od gustu i upodobań właściciela, ale warto go dostosować do stylu domu i ogrodu lub innych elementów małej architektury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA