Murowany grill ogrodowy – budowa krok po koku
REKLAMA
REKLAMA
Ważne wskazówki niezbędne przy budowie
Murowany grill, jako element stały w naszym ogrodzie musi być przede wszystkim trwały i estetycznie wykonany. Ważny jest także dobór odpowiednich materiałów, a więc tych mrozoodpornych, np. bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe, kamienie naturalne. Jako spoiwa używamy zaprawy wapniowo – cementowej. Należy wystrzegać się materiałów nasiąkliwych oraz o znacznej porowatości, takich jak beton komórkowy, pustaki ceramiczne czy elementy gipsowe, które są bardzo nietrwałe z powodu rozsadzania przez zamarzającą wodę w ich porach. Konstrukcję (szczególnie przekrycia) należy oprzeć na zbrojeniu z drutów stalowych. Ruszt i oparcia do rusztu najlepiej kupić w supermarkecie, a materiały użyte do budowy paleniska dobrać tak, by były one odporne na wysoką temperaturę. Szczególnie polecana jest tu cegła klinkierowa na zaprawie szamotowej.
REKLAMA
Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?
Wymiary i parametry
Dla zapewnienia należytego funkcjonowania grilla należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zacznijmy od tego, że wysokość paleniska powinna wahać się w granicach 60–70 cm nad poziomem terenu, na którym budujemy nasz grill. Szerokość minimalnego paleniska dla czteroosobowej rodziny to około 70 cm, a głębokość około 40cm. Warto także nieco osłonić palenisko od wiatru i zbytniego rozdmuchiwania dymu ściankami bocznymi. Wysokość takich ścianek osłaniających palenisko powinna mieć 30–50 cm . Należy także zastanowić się nad ewentualnym zadaszeniem, chroniącym przed deszczem w trakcie grillowania. Wtedy krawędź okapu daszku nad płytą paleniska powinna być w odległości około 60–70 cm.
Zobacz także: Sekator – zakup krok po kroku
Lokalizacja grilla w ogrodzie
Pod budowę grilla najlepiej wybrać zaciszne miejsce, w otoczeniu drzew czy gęstych krzewów, tak, by nie powodować grillowaniem żadnych uciążliwości sąsiadom. Dobrze także ulokować grill z tej strony domu, by dym powstały podczas palenia nie wnikał do pomieszczeń mieszkalnych. Nieopodal paleniska można urządzić miejsce do przygotowywania i spożywania potraw, schowek na węgiel drzewny lub miejsce do przechowywania drewna. Forma i kształt grilla może być dowolna, w zależności od gustu i upodobań właściciela, ale warto go dostosować do stylu domu i ogrodu lub innych elementów małej architektury.
REKLAMA
REKLAMA