Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?
REKLAMA
REKLAMA
Jak powstają drzewa szczepione na pniu?
Drzewa i krzewy, których korony zostały zaszczepione na wyższym bądź niższym pniu, to rośliny zbudowane tak naprawdę z dwóch okazów – podkładki i odmiany o określonych cechach. Rozmnażanie poprzez szczepienie (wegetatywnie) pozwala na powtarzanie pożądanych cech na kolejnych okazach. Rozmnażanie z nasion (generatywnie) w wielu przypadkach powoduje mutacje i brak powtarzania cech u roślin (np. koloru liści lub pokroju). Na podkładkę (fragment pnia, na którym szczepi się roślinę) najczęściej wybiera się roślinę należącą do tego samego rodzaju lub zbliżoną genetycznie. Powinna być ona odporna i łatwa w uprawie.
REKLAMA
Zobacz także: Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii
Zalety szczepionych drzew i krzewów
Dzięki szczepionym odmianom drzew możemy uzyskać rośliny o ograniczonym wzroście, które można posadzić nawet w najmniejszym ogrodzie lub przy małych ulicach, czy w miejscach, gdzie nie ma miejsca na wysokie drzewa. Większość z nich można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać w miejscach, gdzie nie ma możliwości posadzić roślin do gruntu (np. deptaki, małe place miejskie).
Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?
Jak dbać o rośliny szczepione na pniu?
Po posadzeniu drzew i krzewów szczepionych na pniu warto pamiętać o kilku zabiegach. Rośliny te, tak samo jak inne potrzebują nawożenia i podlewania. Ważne jest także korygowanie kształtu korony (najlepiej w okresie bezlistnym). Dzięki skracaniu pędów nadmiernie wyrastających poza obrys korony pobudzimy roślinę do zagęszczenia się i uzyskamy ładny pokrój roślin. Często zdarza się też, że z podkładki poniżej miejsca szczepienia wyrastają odrosty. Mogą one pojawić się też u podstawy rośliny. Odrosty należy jak najszybciej usuwać. Pozostawienie ich może spowodować, że zdominują roślinę i zatraci ona swoje walory ozdobne.
REKLAMA
REKLAMA