REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Kwiaty w ogrodzie.
Kwiaty w ogrodzie.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Powodów słabego kwitnienia roślin jest wiele. Kiedy kupujemy upragnione krzewy lub drzewa do ogrodu, chcielibyśmy aby szybko zakwitły. Czasem jednak zdarza się, że na kwitnienie trzeba czekać kilka sezonów bądź rośliny kwitną słabo lub wcale. Niektóre gatunki (np. juka, magnolia czy glicynia) z reguły zakwitają kilka sezonów po posadzeniu i wtedy potrzebna jest po prostu cierpliwość. Najczęściej jednak brak kwitnienia może mieć inne przyczyny. Zobacz co może mieć wpływ na słabe kwitnienie roślin w ogrodzie?

Brak światła

Większość kwitnących drzew i krzewów potrzebuje sporo słońca aby zakwitnąć. Posadzone w cieniu nie będą kwitły lub kwitnienie będzie bardzo słabe. Zanim posadzimy rośliny warto upewnić się, jakiego wymagają stanowiska. Kiedy już posadziliśmy rośliny w złym miejscu i będą mieć one za mało światła, najlepiej będzie je przesadzić lub przyciąć drzewo lub krzew, który zacienia posadzoną roślinę.

REKLAMA

Przemarznięcie pąków

Gatunki i odmiany roślin bardziej wrażliwych na niskie temperatury mogą ulec przemarznięciu. Najczęściej przemarzają wówczas także pąki kwiatowe, które mają zakwitnąć wiosną. Dotyczy to głównie roślin zawiązujących pąki przed zimą (np. Różaneczników, Azalii lub Hortensji Ogrodowych).

Błędy w przycinaniu roślin

Jeśli przytniemy rośliny zbyt mocno a także w złym terminie, możemy ściąć pędy z pąkami (jest to częsty błąd popełniany w przypadku Hortensji Ogrodowej). Warto zawsze sprawdzić kiedy jaki gatunek kwitnie i kiedy najlepiej przeprowadzać cięcie.

Zobacz także: Jak przycinać leszczynę?

Susza

Długie okresy suszy mogą opóźniać kwitnienie oraz powodować opadanie pąków kwiatowych oraz kwiatów. Mają też wpływ na osłabienie owocowania. Poza tym po długiej suszy letniej rośliny mogą gorzej kwitnąć w kolejnym sezonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Niedobór potasu

Właściwe zasilanie roślin potasem wzmaga kwitnienie. Należy tak dobierać nawozy aby zrównoważone były proporcje zawartych w nich głównych makroskładników (azot, fosfor, potas). Przewaga azotu (i mała zawartość potasu) powoduje, że roślina ma silny przyrost i ładną barwę liści ale słabiej kwitnie. 

Zobacz także: Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Nieodpowiednie pH gleby

Zbyt kwaśna lub za mało zasadowa gleba może mieć duży wpływ na kondycję rośliny i jej kwitnienie. Zły poziom pH uniemożliwia roślinom przyswajanie składników pokarmowych zawartych w nawozach. Jeśli więc posadziliśmy roślinę wybitnie kwaśnolubną (np. Różanecznik, Azalię, Wrzos, Iglaki) na glebie wapiennej, to nie liczmy, nie tylko na kwitnienie ale również na zdrowy i ładny wygląd rośliny. Podobnie jest z roślinami lubiącymi podłoże wapienne (np. Perukowiec Podolski) – posadzone na nieodpowiedniej glebie nie będą kwitnąć i ładnie wybarwiać liści. Można zastosować wtedy nawozy zmieniające pH podłoża (zakwaszające lub odkwaszające) ale jest to proces długotrwały i wymagający powtarzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA