Krzewy na obronne żywopłoty
REKLAMA
REKLAMA
Ważne cięcie
REKLAMA
Oprócz kolców lub cierni równie ważne jest to, by wybrana roślina dobrze się rozkrzewiała i zagęszczała. Osiągnąć to można tylko dzięki regularnemu cięciu. Nieformowane żywopłoty (swobodnie rosnące) z upływem czasu stają się od dołu coraz rzadsze. Nie stanowią wtedy tak skutecznej bariery, jak żywopłot cięty. Wymagają też więcej przestrzeni i sprawdzą się jedynie w dużym ogrodzie.
Jak przycinać?
Aby uzyskać gęsty, ładnie rozkrzewiony żywopłot, bardzo ważne jest cięcie w dwóch pierwszych latach po posadzeniu.
W pierwszym roku rośliny kupione z gołymi korzeniami należy przyciąć radykalnie i jedynie zostawić pędy długości 10–15 cm. Żywopłot sadzony na wiosnę należy przyciąć bezpośrednio po posadzeniu, a jeśli sadzimy jesienią – w marcu następnego roku. Rośliny sadzone z bryłą korzeniową także lepiej przyciąć po posadzeniu, ale już nie tak zdecydowanie. W drugim sezonie przeprowadzamy cięcie wczesną wiosną, przed rozwojem liści. Skracamy znaczną część przyrostu, pozostawiamy tylko fragmenty pędów długości około 10–15 cm. Kolejne, nowe rozgałęzienia, skracamy w połowie lata o 1/2 do 2/3 jego długości.
Zobacz także: Jak wybierać sadzonki winorośli?
W następnych latach powtarzamy cięcie dwa, trzy razy w roku. Gdy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość, skracamy go silnie, pozostawiamy tylko bardzo krótkie przyrosty (2–3 cm w sezonie).
Jakich krzewów szukać?
Krzewy wyposażone w ciernie, które stworzą barierę trudną do przebycia to np.: pigwowiec (Chaenomeles), głóg (Crataegus), oliwnik wąskolistny (Eleagnus angustifolia), rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides), kolcowój pospolity (Lycium barbarum), śliwa tarnina (Prunus spinosa), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), szakłak pospolity (Rhamnus catharticus), śliwa ałycza (Prunus cerasifera), karagana (Caragana), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), berberys pospolity (Berberis vulgaris), berberys koreański (Berberis koreana).
Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?
REKLAMA
REKLAMA