REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgi wieczyste

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktualizacja księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości - ujawnienie prawa własności

Obowiązujące procedury nie przewidują automatycznej aktualizacji ksiąg wieczystych obejmującej zmianę właściciela odziedziczonej nieruchomości. Dlatego w dziale II ksiąg wieczystych dość często figurują zmarłe osoby. Jeżeli sąd wieczystoksięgowy stwierdzi, że spadkobierca nie zadbał o wpis swojego prawa własności, to może ukarać opieszałą osobę. Taki spadkobierca ponosi też odpowiedzialność wobec osób trzecich za skutki swojego zaniedbania. Praktyka pokazuje, że spadkobierca powinien już na wstępie załatwić sprawę wymaganego wpisu. To zapobiegnie późniejszym kłopotom.

Księgi wieczyste - co znajdziemy w ich treści?

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ujawnienia stanu prawnego nieruchomości. Zakładane i prowadzone są za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jakie są działy ksiąg wieczystych? Jak dokonywane są wpisy w księgach wieczystych? Jakie są opłaty?

Numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi

Numer księgi wieczystej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu do wyroku z 5 maja 2021 r., którym oddalił skargę Głównego Geodety Kraju na decyzję Prezesa UODO, potwierdził, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Stwierdził również, że GGK nie miał podstaw prawnych do ujawniania tych numerów w serwisie Geoportal2 i umyślnie naruszał przepisy o ochronie danych osobowych, dlatego kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł, jaką Prezes UODO nałożył na GGK jest uzasadniona.

Kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych

Księgi wieczyste w systemie teleinformatycznym. Minister Sprawiedliwości zmienił rozporządzenie w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym. Rozporządzenie określa kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r.

REKLAMA

Księga wieczysta – Vademecum

Księga wieczysta jest podstawowym dokumentem każdej nieruchomości. Księga wieczysta można porównać do dowodu osobistego da konkretnej działki, domu lub mieszkania. W księdze wieczystej znajdują się m.in. informacja o położeniu nieruchomości, właścicielach, powierzchni oraz rodzaju nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy też informacje o hipotekach i toczących się postępowaniach egzekucyjnych, dlatego też księga wieczysta należy do lektur obowiązkowych każdego, kto zamierza nabyć nieruchomość.

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Wiele osób zamierzających zakupić lub sprzedać mieszkanie zastanawia się przede wszystkim nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Podmioty te dla zapewnienia takiej gwarancji bezpiecznego obrotu nieruchomościami powinny skorzystać z usług notariusza.

REKLAMA

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS. Hipoteka przymusowa jest jedną z form realizowania potwierdzonych tytułów wykonawczych wierzytelności poprzez dokonanie obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Elektroniczna księga wieczysta

Już w 1995 roku rozpoczęły się prace nad informalizacją rejestrów sądowych, co doprowadziło do powstania elektronicznych ksiąg wieczystych. Istotnym osiągnięciem projektu było przede wszystkim stworzenie systemu Nowej Księgi Wieczystej. Najważniejszym założeniem nowego systemu ksiąg miało być zastąpienie papierowych ksiąg wieczystych formą elektroniczną w celu ułatwienia korzystania z nich.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca


Cudzoziemiec jako właściciel nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Nabycie zarówno prawa własności nieruchomości, jak i prawa użytkowania wieczystego następuje na mocy każdego zdarzenia prawnego.

Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość wówczas, gdy nabywcą nieruchomości jest współmałżonek, który jest obywatelem polski, a przy tym nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Jak nabyć mieszkanie, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej?


Jak zostać właścicielem mieszkania, które nie zostało wpisane do księgi wieczystej? Jeżeli poświęcimy niemało czasu i nie stracimy cierpliwości nad formalnościami, możemy stać się właścicielami mieszkania przecenionego o 50%!

Jak należy sporządzić wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków

Wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków powinien zostać złożony przez wnioskodawcę w celu pozyskania wypisu z rejestru gruntów, lokali lub budynków lub kartoteki lokalu lub budynków, wyrysu z mapy ewidencyjnej.

Dokumenty niezbędne do dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków


Na mocy przepisów ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne – należy dokonywać zgłoszeń wszelkich zmian danych dotyczących nieruchomości objętych ewidencją gruntów i budynków.

Prawa i obowiązki stron umowy nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego

W umowie nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno podmiotu ustanawiającego użytkowanie, jak i użytkownika. Tego typu postanowienia mają zapewnić stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku sporów wynikających z treści umowy.

Jakie prawa i obowiązki stron wynikają z umowy najmu lokalu mieszkalnego

W umowie najmu lokalu mieszkalnego należy szczegółowo określić prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Tego typu uregulowania mają na celu zagwarantować stronom możliwość dochodzenia roszczeń w wyniku ewentualnie powstałych sporów określonych w umowie.

Fundamentalne zmiany w zakresie zastawu

20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna o księgach wieczystych i hipotece wprowadzająca fundamentalne zmiany w zakresie zastawu.

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

 Dnia 20 lutego 2011 roku na mocy ustawy nowelizującej weszły w życie zmiany w katalogu praw, które są przedmiotem hipoteki przymusowej.

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Ustawodawca wprowadził w ustawie nowelizacyjnej szereg zmian w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W ramach tychże zmian – jeżeli nastąpi wygaśnięcie hipoteki – właściciel nieruchomości może w granicach wygasłej hipoteki rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym.

Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach

Od 20 lutego 2011 roku - na mocy ustawy nowelizacyjnej - każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości przysługują uprawnienia do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Od dnia 20 lutego 2011 weszła w życie radykalna zmiana w wyniku, której obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Regulacja ta ma na celu ułatwić stosowanie instytucji hipoteki.

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?

Dnia 20 lutego 2011 roku weszła w życie ustawa nowelizacyjna, która zmieniła obecnie panującą zasadę: „hipoteka zabezpiecza jedną wierzytelność” na „hipoteka może zabezpieczyć kilka wierzytelności”. Zmiana ta jest korzystniejsza, gdyż w obecnym stanie prawnym – w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności należy każdą z nich opatrzyć odrębną hipoteką – co wiąże się z opłatami za wszystkie wypisy sądowe.

Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki

Katalog praw, które są przedmiotem hipoteki uległ zmianie na skutek przemian zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece. Poniżej zostaną przedstawione wszelkie zmiany w tymże zakresie.

Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Już 20 lutego 2011 roku zostały wprowadzone zmiany – na podstawie, których administrator hipoteki uzyskał nowe prawa i obowiązki.

Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach

Wśród licznych zmian wprowadzonych w ustawie nowelizującej należy wspomnieć również o instytucji „przeniesienie wierzytelności hipotecznej”. Zmiana ta obejmuje sytuację, w której na nabywcę przechodzi hipoteka w razie przelewu wierzytelności hipotecznej.

Rewolucyjne zmiany w hipotece

 W życie weszła nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece - zmieniająca znacząco zasady rządzące tym ograniczonym prawem rzeczowym.

Jak ustanowić hipotekę?

Aby ustanowić hipotekę na rzecz banku, nie musimy udawać się do notariusza. Wpisu w księdze wieczystej dokonujemy w oparciu o dokumenty bankowe.

Jak wpisać nowego właściciela w księdze wieczystej?

W przypadku odziedziczenia nieruchomości, lub uzyskania tytułu do nieruchomości w inny sposób na drodze sądowej (np. sądowego zniesienia współwłasności) – musimy dokonać wpisu w księdze wieczystej. Bez tego możemy mieć problem próbując sprzedać, lub w inny sposób korzystać z nieruchomości. Często Sąd sam z własnej inicjatywy wezwie nas do złożenia takiego wniosku o wpis, pod rygorem grzywny, jeżeli w określonym terminie (30 dni) sami tego nie dokonamy.

Jakie zobowiązania spoczywają na ustanawiającym użytkowanie?

W umowie nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego strony powinny zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, ponieważ na ich podstawie strony będą uprawnione do domagania się swoich praw oraz zobowiązane do wykonania obowiązków na nich spoczywających.

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

Jak założyć księgę wieczystą dla mieszkania?

Księga wieczysta jest m.in. świadectwem naszej własności mieszkania. Jeżeli np. uzyskaliśmy odrębną własność lokalu w oparciu o wyrok sądowy- założeniem księgi powinniśmy zająć się sami.

Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej?

Pomimo wdrażania ambitnego (jak na Polskie warunki) planu umieszczenia ksiąg wieczystych w całości w systemie informatycznym, część wydziałów ksiąg wieczystych nie przystąpiła nawet do migracji. W związku z tą sytuacją co do części nieruchomości, odpis z ich ksiąg wieczystych uzyskujemy na starych zasadach.

Koszty w postępowaniu wieczystoksięgowym

Prowadzenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości i utrzymywanie jej treści w zgodności z aktualnym stanem faktycznym i prawnym zapewnia bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami i służy przede wszystkim właścicielom i innym osobom posiadającym jakikolwiek inny tytuł prawny do danego terenu.
Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych zakłada księgi wieczyste lub dokonuje wpisów w księgach już istniejących w zasadzie na wniosek właściciela lub innych osób mających w tym interes prawny (wpisy z urzędy należą do wyjątków).

Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosowną treść.

Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest typem umowy konsensualnej. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego tworzy prawo w sposób automatyczny na rzecz spółdzielcy. Oznacza to, iż wpis do księgi wieczystej nie wpływa na możliwość przeniesienia prawa własności.

Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?

W Niemczech istnieje podstawowa zasada, na mocy której podmiot zagraniczny może korzystać z takiej samej swobody oraz wolności w pozyskaniu zezwolenia na zakup nieruchomości, jak Niemiec w państwie pochodzenia tego podmiotu.

REKLAMA