Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?
REKLAMA
REKLAMA
W jakiej formie należy sporządzić umowę?
REKLAMA
Umowa ustanawiająca prawo lokatorskie powinna zostać sporządzona w formie pisemnej, ale także w formie aktu notarialnego. Należy wskazać, że jeżeli strony nie sporządzą umowy w formie aktu notarialnego – to odpowiedzialność za treść niniejszej umowy będzie spoczywała na stronach.
Jakie skutki wywiera umowa ustanawiająca spółdzielcze prawo lokatorskie?
Zobacz również: Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?
Umowa ustanawiająca spółdzielcze prawo lokatorskie jest typem umowy konsensualnej, co oznacza, iż w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo lokatorskie na rzecz nabywcy. W związku z tym, w tymże zakresie nie ma potrzeby dokonywać żadnych innych czynności, ponieważ sam fakt zawarcia niniejszej umowy w formie pisemnej oznacza już nabycie w/w prawa.
Czy wpis do księgi wieczystej jest obligatoryjny?
Dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla nabycia spółdzielczego prawa lokatorskiego, ponieważ zawarcie umowy w formie pisemnej powoduje ustanowienie prawa lokatorskiego na rzecz nabywcy
Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Należy pamiętać o tym, iż warto dokonać wpisu do księgi wieczystej udając się w tym celu do sądu wieczystoksięgowego, gdyż dotychczasowy właściciel może próbować ponownie przenieść w/w prawo na rzecz osób trzecich.
Gdzie można złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej?
Po zawarciu umowy należy udać się do sądu wieczystoksięgowego – który prowadzi księgę wieczystą dla przedmiotowej nieruchomości. A następnie należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej poprzez wypełnienie stosownego formularza. Należy wskazać, iż fakt dokonania wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla powstania w/w prawa. Oznacza to, że nie wpływa to też w żaden sposób na ważność przedmiotowej umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.