Co wiąże się z zawarciem umowy ustanowienia prawa spółdzielczego?
REKLAMA
REKLAMA
Jaka jest różnica pomiędzy rękojmią za wady fizyczne, a jaka za wady prawne?
REKLAMA
Na mocy art. 556 sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
Ponadto sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej. W przypadku sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne).
Zobacz również: Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi
Należy wskazać, iż rękojmia jest odpowiedzialnością z mocy prawa. Oznacza to, że do jej zaistnienia od stron nie wymaga się dodatkowych czynności. Powstanie odpowiedzialność z tytułu rękojmi uzależnione jest przede wszystkim od wystąpienia zarówno wad fizycznych, jak i prawnych.
Warto wskazać, że strony w umowie mogą upragnienia z tytułu rękojmi rozszerzyć lub zawęzić całkiem je wyłączyć.
Czym jest wada fizyczna?
Wada fizyczna występuje w sytuacji, kiedy rzecz sprzedawana jest własnością osoby trzeciej (nie jest własnością sprzedawcy) albo jeżeli rzecz jest obciążona prawem osoby trzeciej. Wadą fizyczną rzeczy jest wada zmniejszająca jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony lub wynikający z przeznaczenia rzeczy lub innych okoliczności.
Zobacz również serwis: Dom i prawo
Podstawa prawna:
- art. 556 - 576 Kodeksu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.