Jakie skutki wywołuje umowa ustanawiająca prawo do lokali?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy dochodzi do nabycia własności lokalu przez nabywcę?
REKLAMA
Należy pamiętać o tym, że fakt przeniesienia własności nieruchomości nie jest w żadnym wypadku powiązany z terminem, czy też warunkiem. Oznacza to, że umowa ta w sposób automatyczny przenosi własność nieruchomości. Sam akt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego powoduje nabycie własności lokalu mieszkalnego przez nabywcę. Warto podkreślić, iż nie trzeba w tym celu dokonywać innych czynności.
Zobacz również: Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?
Jakich obiektów dotyczy umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności?
Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu odnosi się zarówno do danego lokalu, ale także części wspólnych lokali, tj. korytarze znajdujące się w budynku wielolokalowym albo też klatki schodowe. Oznacza to, że współwłaściciel budynku wielolokalowego ma prawo korzystać z części wspólnych. Jednakże za użytkowanie części wspólnych musi ponosić także koszty utrzymania.
Należy wskazać, iż wysokość udziałów w umowie powinna być określona procentem albo ułamkiem.
Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego dotyczy także praw do gruntu, które znajdują się pod budynkiem. W tymże przypadku właściciel lokalu mieszkalnego będzie traktowany tak jak współwłaściciel gruntu albo jak współużytkownik wieczysty.
Zobacz również: Spółdzielnia mieszkaniowa
Warto wskazać, iż właściciel lokalu będzie współwłaścicielem gruntu albo współużytkownikiem wieczystym w takim samym procencie, czy tez ułamku, jaki został ustalony dla części wspólnych budynku.
Podstawa prawna:
- art. 155 kodeksu cywilnego,
- art. 157 kodeksu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.