Jaki cel ma umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni?
REKLAMA
REKLAMA
Cel umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni
REKLAMA
Zasadniczym celem umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni jest przede wszystkim wybudowanie przedmiotowego lokalu. Kolejnym elementem umowy jest doprowadzenie stron do zawarcia umowy ustanawiającej prawo spółdzielcze na rzecz członka spółdzielni, czyli tzn. umowy ostatecznej.
Warto pamiętać o tym, że umowa ustanawiająca prawo do lokalu na rzecz spółdzielcy jest bardzo podobna do umowy przenoszącej prawo do nieruchomości.
Jaka forma obowiązuje do zawarcia umowy ustanawiającej prawo do lokalu?
Umowy ustanawiającej prawo do lokalu na rzecz członka spółdzielni powinny zostać zawarte w formie aktu notarialnego. Zasada ta wynika bezpośrednio z art. 158 kodeksu cywilnego – na podstawie którego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Ponadto, zobowiązanie to powinno zostać w akcie wymienione.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Należy wskazać na mocy art. 157 kodeksu cywilnego, że własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. W przypadku, kiedy umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu – do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.
Podstawa prawna:
- art. 157 kodeksu cywilnego
- art. 158 kodeksu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.