Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie cel ma wpis do księgi wieczystej?
REKLAMA
Warto dokonać wpisu do księgi wieczystej przy ustanowieniu prawa spółdzielczego ze względu na to, iż może zdarzyć się sytuacja, w której uprzedni właściciel nieruchomości może wykorzystać fakt, że jest wciąż wpisany do księgi wieczystej, usiłując przy tym dokonać ponownej sprzedaży własności lokalu.
Z uwagi na powyższe, nowy właściciel nieruchomości powinien udać się niezwłocznie do sądu wieczystoksięgowego po zawarciu umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego w celu dokonania wpisu do księgi wieczystej.
Zobacz również: Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?
Wpis do księgi wieczystej stanowi swego rodzaju gwarancję dla wykonania wszelkich czynności związanych z umową ustanawiającą prawo spółdzielczej własności lokalu na rzecz członka spółdzielni.
W jaki sposób dokonuje się wpisu do księgi wieczystej?
Aby dokonać wpisu do księgi wieczystej należy udać się do sekretariatu sądu wieczystoksięgowego, a następnie należy poprosić o formularz, który należy skrupulatnie wypełnić. Po wypełnieniu osobiście formularz składa się w sekretariacie sądu. Skutkiem złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej będzie wykreślenie z działu II księgi wieczystej dotychczasowego właściciela, a na jego miejsce wpisania nowego.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Warto wspomnieć, że wniosek może także złożyć notariusz, po uzyskaniu od mocodawcy stosownego upoważnienia.
Czy należy dołączyć umowę do wniosku o wpis do księgi wieczystej?
Składając wniosek w sądzie wieczystoksięgowym należy dołączyć do niego odpis umowy sporządzonej przez notariusza. Należy także załączyć do wniosku dowód potwierdzający uiszczenie opłaty sądowej w wysokości ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych oraz przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dopiero po prawidłowym złożeniu wniosku sąd rozpatrzy wniosek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.