REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Księgi wieczyste prowadzi się dla: nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokalu użytkowych oraz praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. W księdze wieczystej zawarte są informacje o stanie prawnym nieruchomości.

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania w niej pierwszego wpisu. Wpis dokonywany jest na wniosek złożony na urzędowym formularzu. Organem prowadzącym księgę wieczystą jest sąd rejonowy (tzw. wydział wieczystoksięgowy).

Co to jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych polega na prawnym domniemaniu, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny ze stanem faktycznym. Dopóki nie zostanie udowodnione, że treść wpisu w księdze wieczystej nie jest zgodna z rzeczywistością, przyjmuje się, że prawa wpisane do księgi wieczystej istnieją, a wykreślone z niej nie istnieją. Jeżeli więc ktoś nabywa nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel, zostanie jej właścicielem nawet wtedy, gdyby okazało się, że osoba wpisana do księgi wieczystej jako właściciel faktycznie nie była właścicielem tej nieruchomości.

Co to są działy księgi wieczystej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy (dział pierwszy dzieli się na dwa działy):
• dział I-0 - Oznaczenie nieruchomości – tutaj zamieszcza się dane pochodzące z ewidencji gruntów, które umożliwiają dokładne oznaczenie nieruchomości;
• dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością – tutaj wpisywane są ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości;
• dział II - zawiera oznaczenie właściciela albo właścicieli danej nieruchomości lub użytkownika wieczystego;
• dział III - tutaj wpisuje się ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzeniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, które ciążą na nieruchomości(z wyjątkiem hipotek);
• dział IV – tutaj wpisuje się hipoteki (znajdziemy tam m. in. wysokość i rodzaj hipotek).

Wpisów do księgi wieczystej dokonuje sędzia albo referendarz w postępowaniu wieczystoksięgowym na podstawie złożonych wniosków. Jedynie w rzadkich przypadkach wpis dokonywany jest z urzędu.

Co jeśli informacje w księdze wieczystej nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym?

Zdarzają się przypadki, gdy informacje w księdze wieczystej nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu. W szczególności przy przenoszeniu treści z ksiąg papierowych do ksiąg elektronicznych wystąpiło sporo błędów np. w nazwiskach właścicieli czy nazwach ulic. Czasami to samo prawo własności zostaje wpisane do kilku oddzielnych ksiąg wieczystych. W takim przypadku można wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postępowanie to jest wolne od opłat.

Co oznacza jawność ksiąg wieczystych?

Każda osoba może uzyskać odpis z księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią ponieważ wpisy do ksiąg wieczystych są jawne.

REKLAMA

Inną sprawą jest możliwość przeglądania akt księgi wieczystej – te może przeglądać tylko osoba mająca w tym interes prawny oraz notariusz. W aktach księgi wieczystej znajdują się dokumenty i pisma, które są podstawą wpisów w księdze.

Jeżeli nie chcemy aby każdy mógł zapoznać się z danymi dotyczącymi naszego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej możemy zrezygnować z założenia księgi wieczystej w celu zachowania większej prywatności. Jednakże jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką na naszym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, nie mamy wyboru – księgę wieczystą trzeba będzie założyć.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA