REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Księgi wieczyste prowadzi się dla: nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokalu użytkowych oraz praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. W księdze wieczystej zawarte są informacje o stanie prawnym nieruchomości.

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania w niej pierwszego wpisu. Wpis dokonywany jest na wniosek złożony na urzędowym formularzu. Organem prowadzącym księgę wieczystą jest sąd rejonowy (tzw. wydział wieczystoksięgowy).

Co to jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych polega na prawnym domniemaniu, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny ze stanem faktycznym. Dopóki nie zostanie udowodnione, że treść wpisu w księdze wieczystej nie jest zgodna z rzeczywistością, przyjmuje się, że prawa wpisane do księgi wieczystej istnieją, a wykreślone z niej nie istnieją. Jeżeli więc ktoś nabywa nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel, zostanie jej właścicielem nawet wtedy, gdyby okazało się, że osoba wpisana do księgi wieczystej jako właściciel faktycznie nie była właścicielem tej nieruchomości.

Co to są działy księgi wieczystej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy (dział pierwszy dzieli się na dwa działy):
• dział I-0 - Oznaczenie nieruchomości – tutaj zamieszcza się dane pochodzące z ewidencji gruntów, które umożliwiają dokładne oznaczenie nieruchomości;
• dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością – tutaj wpisywane są ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości;
• dział II - zawiera oznaczenie właściciela albo właścicieli danej nieruchomości lub użytkownika wieczystego;
• dział III - tutaj wpisuje się ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzeniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, które ciążą na nieruchomości(z wyjątkiem hipotek);
• dział IV – tutaj wpisuje się hipoteki (znajdziemy tam m. in. wysokość i rodzaj hipotek).

Wpisów do księgi wieczystej dokonuje sędzia albo referendarz w postępowaniu wieczystoksięgowym na podstawie złożonych wniosków. Jedynie w rzadkich przypadkach wpis dokonywany jest z urzędu.

Co jeśli informacje w księdze wieczystej nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym?

Zdarzają się przypadki, gdy informacje w księdze wieczystej nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu. W szczególności przy przenoszeniu treści z ksiąg papierowych do ksiąg elektronicznych wystąpiło sporo błędów np. w nazwiskach właścicieli czy nazwach ulic. Czasami to samo prawo własności zostaje wpisane do kilku oddzielnych ksiąg wieczystych. W takim przypadku można wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postępowanie to jest wolne od opłat.

Co oznacza jawność ksiąg wieczystych?

Każda osoba może uzyskać odpis z księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią ponieważ wpisy do ksiąg wieczystych są jawne.

REKLAMA

Inną sprawą jest możliwość przeglądania akt księgi wieczystej – te może przeglądać tylko osoba mająca w tym interes prawny oraz notariusz. W aktach księgi wieczystej znajdują się dokumenty i pisma, które są podstawą wpisów w księdze.

Jeżeli nie chcemy aby każdy mógł zapoznać się z danymi dotyczącymi naszego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej możemy zrezygnować z założenia księgi wieczystej w celu zachowania większej prywatności. Jednakże jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką na naszym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, nie mamy wyboru – księgę wieczystą trzeba będzie założyć.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA