REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Księgi wieczyste prowadzi się dla: nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokalu użytkowych oraz praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. W księdze wieczystej zawarte są informacje o stanie prawnym nieruchomości.

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania w niej pierwszego wpisu. Wpis dokonywany jest na wniosek złożony na urzędowym formularzu. Organem prowadzącym księgę wieczystą jest sąd rejonowy (tzw. wydział wieczystoksięgowy).

Co to jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych polega na prawnym domniemaniu, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny ze stanem faktycznym. Dopóki nie zostanie udowodnione, że treść wpisu w księdze wieczystej nie jest zgodna z rzeczywistością, przyjmuje się, że prawa wpisane do księgi wieczystej istnieją, a wykreślone z niej nie istnieją. Jeżeli więc ktoś nabywa nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel, zostanie jej właścicielem nawet wtedy, gdyby okazało się, że osoba wpisana do księgi wieczystej jako właściciel faktycznie nie była właścicielem tej nieruchomości.

Co to są działy księgi wieczystej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy (dział pierwszy dzieli się na dwa działy):
• dział I-0 - Oznaczenie nieruchomości – tutaj zamieszcza się dane pochodzące z ewidencji gruntów, które umożliwiają dokładne oznaczenie nieruchomości;
• dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością – tutaj wpisywane są ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości;
• dział II - zawiera oznaczenie właściciela albo właścicieli danej nieruchomości lub użytkownika wieczystego;
• dział III - tutaj wpisuje się ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzeniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, które ciążą na nieruchomości(z wyjątkiem hipotek);
• dział IV – tutaj wpisuje się hipoteki (znajdziemy tam m. in. wysokość i rodzaj hipotek).

Wpisów do księgi wieczystej dokonuje sędzia albo referendarz w postępowaniu wieczystoksięgowym na podstawie złożonych wniosków. Jedynie w rzadkich przypadkach wpis dokonywany jest z urzędu.

Co jeśli informacje w księdze wieczystej nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym?

Zdarzają się przypadki, gdy informacje w księdze wieczystej nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu. W szczególności przy przenoszeniu treści z ksiąg papierowych do ksiąg elektronicznych wystąpiło sporo błędów np. w nazwiskach właścicieli czy nazwach ulic. Czasami to samo prawo własności zostaje wpisane do kilku oddzielnych ksiąg wieczystych. W takim przypadku można wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postępowanie to jest wolne od opłat.

Co oznacza jawność ksiąg wieczystych?

Każda osoba może uzyskać odpis z księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią ponieważ wpisy do ksiąg wieczystych są jawne.

REKLAMA

Inną sprawą jest możliwość przeglądania akt księgi wieczystej – te może przeglądać tylko osoba mająca w tym interes prawny oraz notariusz. W aktach księgi wieczystej znajdują się dokumenty i pisma, które są podstawą wpisów w księdze.

Jeżeli nie chcemy aby każdy mógł zapoznać się z danymi dotyczącymi naszego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej możemy zrezygnować z założenia księgi wieczystej w celu zachowania większej prywatności. Jednakże jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką na naszym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, nie mamy wyboru – księgę wieczystą trzeba będzie założyć.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA