REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu zalet własnościowego prawa do lokalu w porównaniu z prawem lokatorskim jest możliwość założenia dla niego księgi wieczystej. Nie jest to trudne a znacznie ułatwia obrót lokalem i przyspiesza procedury związane z wzięciem kredytu zabezpieczonego hipoteką na własnościowym prawie do lokalu.

Księgi wieczyste prowadzi się dla: nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokalu użytkowych oraz praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. W księdze wieczystej zawarte są informacje o stanie prawnym nieruchomości.

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania w niej pierwszego wpisu. Wpis dokonywany jest na wniosek złożony na urzędowym formularzu. Organem prowadzącym księgę wieczystą jest sąd rejonowy (tzw. wydział wieczystoksięgowy).

Co to jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych polega na prawnym domniemaniu, że stan ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny ze stanem faktycznym. Dopóki nie zostanie udowodnione, że treść wpisu w księdze wieczystej nie jest zgodna z rzeczywistością, przyjmuje się, że prawa wpisane do księgi wieczystej istnieją, a wykreślone z niej nie istnieją. Jeżeli więc ktoś nabywa nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel, zostanie jej właścicielem nawet wtedy, gdyby okazało się, że osoba wpisana do księgi wieczystej jako właściciel faktycznie nie była właścicielem tej nieruchomości.

Co to są działy księgi wieczystej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy (dział pierwszy dzieli się na dwa działy):
• dział I-0 - Oznaczenie nieruchomości – tutaj zamieszcza się dane pochodzące z ewidencji gruntów, które umożliwiają dokładne oznaczenie nieruchomości;
• dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością – tutaj wpisywane są ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości;
• dział II - zawiera oznaczenie właściciela albo właścicieli danej nieruchomości lub użytkownika wieczystego;
• dział III - tutaj wpisuje się ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzeniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, prawa osobiste i roszczenia, które ciążą na nieruchomości(z wyjątkiem hipotek);
• dział IV – tutaj wpisuje się hipoteki (znajdziemy tam m. in. wysokość i rodzaj hipotek).

Wpisów do księgi wieczystej dokonuje sędzia albo referendarz w postępowaniu wieczystoksięgowym na podstawie złożonych wniosków. Jedynie w rzadkich przypadkach wpis dokonywany jest z urzędu.

Co jeśli informacje w księdze wieczystej nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym?

Zdarzają się przypadki, gdy informacje w księdze wieczystej nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu. W szczególności przy przenoszeniu treści z ksiąg papierowych do ksiąg elektronicznych wystąpiło sporo błędów np. w nazwiskach właścicieli czy nazwach ulic. Czasami to samo prawo własności zostaje wpisane do kilku oddzielnych ksiąg wieczystych. W takim przypadku można wystąpić do sądu wieczystoksięgowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postępowanie to jest wolne od opłat.

Co oznacza jawność ksiąg wieczystych?

Każda osoba może uzyskać odpis z księgi wieczystej i zapoznać się z jej treścią ponieważ wpisy do ksiąg wieczystych są jawne.

REKLAMA

Inną sprawą jest możliwość przeglądania akt księgi wieczystej – te może przeglądać tylko osoba mająca w tym interes prawny oraz notariusz. W aktach księgi wieczystej znajdują się dokumenty i pisma, które są podstawą wpisów w księdze.

Jeżeli nie chcemy aby każdy mógł zapoznać się z danymi dotyczącymi naszego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej możemy zrezygnować z założenia księgi wieczystej w celu zachowania większej prywatności. Jednakże jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką na naszym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, nie mamy wyboru – księgę wieczystą trzeba będzie założyć.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA