Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?
REKLAMA
REKLAMA
Kupując mieszkanie w budynku spółdzielni mieszkaniowej mamy wybór. Możemy pozostać poza spółdzielnią lub zostać jej członkiem. Spółdzielnia nie ma instrumentów umożliwiających jej przymuszenie nabywcy lokalu do przystąpienia do spółdzielni. Z drugiej strony, jeżeli chcemy do spółdzielni przystąpić, spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków.
REKLAMA
Czy warto przystąpić do spółdzielni?
Zostanie członkiem spółdzielni może się okazać z kilku powodów korzystne. Jako członek spółdzielni możemy brać udział w walnym zgromadzeniu, uczestniczymy w zyskach spółdzielni i mamy wgląd w dokumenty spółdzielni. W przypadku, gdy spółdzielnia wykonuje zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawnienia te stają się tym bardziej istotne.
Czy coś ryzykuję stając się członkiem?
Przystępując do spółdzielni warto pamiętać, że członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości swoich zadeklarowanych udziałów. Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które jako członek obowiązani jesteśmy zadeklarować, terminy ich wnoszenia i zwrotu czy skutki niewniesienia udziału w terminie określa statut danej spółdzielni. Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych wysokość wpisowego ograniczona jest do 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.