REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koszty w postępowaniu wieczystoksięgowym

Arkadiusz  Zuzmak
Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.
Postępowanie wieczystoksięgowe wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych.
Postępowanie wieczystoksięgowe wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie księgi wieczystej dla danej nieruchomości i utrzymywanie jej treści w zgodności z aktualnym stanem faktycznym i prawnym zapewnia bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami i służy przede wszystkim właścicielom i innym osobom posiadającym jakikolwiek inny tytuł prawny do danego terenu.Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych zakłada księgi wieczyste lub dokonuje wpisów w księgach już istniejących w zasadzie na wniosek właściciela lub innych osób mających w tym interes prawny (wpisy z urzędy należą do wyjątków).

Postępowanie wieczystoksięgowe wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych.
Zgodnie z ustawą z dnia z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz.1398 z późn. zm.) wysokość opłat kształtuje się w sposób następujący:

REKLAMA

Zobacz także: Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Założenie księgi wieczystej 60 zł
Wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego
lub ograniczonego prawa rzeczowego (np. służebności drogi
koniecznej, służebności mieszkania, hipoteki)
200 zł
Wpis własności, użytkowania wieczystego
lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo
zniesienia współwłasności,
niezależnie od liczby udziałów w tych prawach
150 zł
Sprostowanie działu I księgi wieczystej 60 zł

Sprostowanie działu I księgi wieczystej najczęściej następuje wówczas, gdy wpisane nieruchomości oznaczone są wg nieobowiązującego już systemu parcelowego i zamierzamy dokonać zmiany oznaczenia na aktualnie obowiązujący ewidencyjny system oznaczenia działkowego.

Wpis hipoteki łącznej lub służebności (np. drogi koniecznej), choćby wniosek ten
obejmował więcej niż jedną księgę wieczystą
 200 zł
Zmiana treści ograniczonych praw rzeczowych(np. zmiana wysokości hipoteki
czy zmiana przebiegu służebności)
 150 zł
Wpis własności, użytkowania wieczystego,
spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w wyniku podziału majątku
wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami
 150 zł
Wpis własności nieruchomości rolnej o powierzchni do 5 ha  150 zł
Wpis udziału w prawie – opłata proporcjonalna do wysokości udziału, nie mniej jednak niż 100 zł

REKLAMA

Jak więc wynika z powyższego wniosek o założenie księgi wieczystej niesie za sobą konieczność uiszczenia opłaty sądowej w łącznej kwocie 260,00 zł., chyba że własność wynika ze spadku, działu spadku, zniesienia współwłasności, podziału majątku między małżonkami lub dotyczy gospodarstwa rolnego do 5 ha, wówczas opłata wynosi 210,00 zł. W sytuacji, gdy księga wieczysta już istnieje opłata w obu przypadkach ulega zmniejszeniu o kwotę 60,00 zł., czyli będzie wynosić odpowiednio 200,00 zł. lub 150,00 zł.

Opłata od wniosku o wykreślenie wpisu wynosi połowę opłaty należnej od wniosku o wpis. Wnosząc więc o wykreślenie np. hipoteki czy służebności drogi koniecznej (jako ograniczonych praw rzeczowych) opłata będzie wynosić – 100,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Radca Prawny Arkadiusz Zuzmak, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Monika Taradajko- Zuzmak, Arkadiusz Zuzmak s.c.

Zobacz także: Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA