REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej?

Jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej musimy go ustalić.
Jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej musimy go ustalić.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wdrażania ambitnego (jak na Polskie warunki) planu umieszczenia ksiąg wieczystych w całości w systemie informatycznym, część wydziałów ksiąg wieczystych nie przystąpiła nawet do migracji. W związku z tą sytuacją co do części nieruchomości, odpis z ich ksiąg wieczystych uzyskujemy na starych zasadach.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Wymagane dokumenty: brak

Koszty: 6 zł za każdą stronę księgi wieczystej- zazwyczaj ok. 30 złotych

Krok pierwszy: informacje

Aby rozpocząć starania o odpis z księgi wieczystej, musimy posiadać numer księgi. W przypadku starych ksiąg jest to sam ciąg cyfr, bez żadnych oznaczeń literowych np. 123456 (w odróżnieniu od księgi elektronicznej której numer kształtuje się np.WA4M/00012345/9).

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie posiadamy numeru, będziemy musieli go ustalić. Pomocny może okazać się telefon do właściwego wydziału wieczysto-księgowego - pomimo bowiem faktu, iż sama księga jest papierowa, ewidencja ksiąg jest skomputeryzowana, wyszukiwanie ksiąg nie zajmuje dużo czasu. Jeśli nie, spróbujmy zadzwonić do starostwa i sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków.

Postarajmy się ustalić ilość stron na jaką składa się nasza księga- pozwoli to ustalić opłatę

Krok drugi : piszemy wniosek

W przypadku ksiąg papierowych nie korzystamy z formularzy przewidzianych dla odpisów elektronicznych.

Sami sporządzamy wniosek, w którym musi się znaleźć:

  • Nasze dane osobowe : imię, nazwisko, adres
  • Oznaczenie sądu i wydziału wieczystoksięgowego
  • Oznaczenie: wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.

Wnosimy o wydanie odpisu z księgi wieczystej o numerze: ….. prowadzonej przez sąd rejonowy w …. xxx Wydział Ksiąg wieczystych

Pamiętajmy o podpisaniu wniosku!

Krok trzeci: opłata

Wniosek opłacamy znakami sądowymi, lub przelewem na rachunek sądu. Wysokość zależy od ilości stron w księdze i zazwyczaj wynosi 30 złotych. Sugerowalibyśmy dokonywanie opłat w tej wysokości.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

W przypadku przelewu, do wniosku musimy załączyć potwierdzenie dokonania wpłaty (np. wydruk z konta internetowego, czy druk z poczty/ banku)

Krok czwarty: składamy wniosek.

Wniosek możemy wnieść zarówno pocztą, jak i osobiście w siedzibie sądu. Wniosek składamy we właściwym pokoju wydziału wieczysto księgowego Sądu rejonowego. ( do ustalenia w sądzie). Możemy próbować umówić się na określony termin odbioru księgi (później monitować telefonicznie).


  W odróżnieniu od ksiąg elektronicznych(odpisy wydawane w zasadzie „od ręki”), na odpis z księgi papierowej można czekać nawet do 3 tygodni.

Krok piąty: odbieramy odpis

Odbiór wniosku nastąpi w ustalonym terminie (jeśli rzecz jasna go ustaliliśmy) za okazaniem dowodu osobistego. Możemy również pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru.

Jeśli nie chcemy/ nie możemy odebrać odpisu w sądzie, zostanie on nam przesłany listem poleconym, na adres wskazany we wniosku.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Uwagi:

-księgę uzyskamy jedynie w wydziale właściwym miejscowo dla nieruchomości

- długi okres oczekiwania na odpis

+ treści zawarte w papierowej księdze wieczystej są łatwiejsze do odczytania dla osoby „niewtajemniczonej” niż te zawarte w wersji elektronicznej.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA