REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej?

Subskrybuj nas na Youtube
Jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej musimy go ustalić.
Jeżeli nie posiadamy numeru księgi wieczystej musimy go ustalić.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wdrażania ambitnego (jak na Polskie warunki) planu umieszczenia ksiąg wieczystych w całości w systemie informatycznym, część wydziałów ksiąg wieczystych nie przystąpiła nawet do migracji. W związku z tą sytuacją co do części nieruchomości, odpis z ich ksiąg wieczystych uzyskujemy na starych zasadach.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Wymagane dokumenty: brak

Koszty: 6 zł za każdą stronę księgi wieczystej- zazwyczaj ok. 30 złotych

Krok pierwszy: informacje

Aby rozpocząć starania o odpis z księgi wieczystej, musimy posiadać numer księgi. W przypadku starych ksiąg jest to sam ciąg cyfr, bez żadnych oznaczeń literowych np. 123456 (w odróżnieniu od księgi elektronicznej której numer kształtuje się np.WA4M/00012345/9).

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie posiadamy numeru, będziemy musieli go ustalić. Pomocny może okazać się telefon do właściwego wydziału wieczysto-księgowego - pomimo bowiem faktu, iż sama księga jest papierowa, ewidencja ksiąg jest skomputeryzowana, wyszukiwanie ksiąg nie zajmuje dużo czasu. Jeśli nie, spróbujmy zadzwonić do starostwa i sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków.

Postarajmy się ustalić ilość stron na jaką składa się nasza księga- pozwoli to ustalić opłatę

Krok drugi : piszemy wniosek

W przypadku ksiąg papierowych nie korzystamy z formularzy przewidzianych dla odpisów elektronicznych.

Sami sporządzamy wniosek, w którym musi się znaleźć:

  • Nasze dane osobowe : imię, nazwisko, adres
  • Oznaczenie sądu i wydziału wieczystoksięgowego
  • Oznaczenie: wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.

Wnosimy o wydanie odpisu z księgi wieczystej o numerze: ….. prowadzonej przez sąd rejonowy w …. xxx Wydział Ksiąg wieczystych

Pamiętajmy o podpisaniu wniosku!

Krok trzeci: opłata

Wniosek opłacamy znakami sądowymi, lub przelewem na rachunek sądu. Wysokość zależy od ilości stron w księdze i zazwyczaj wynosi 30 złotych. Sugerowalibyśmy dokonywanie opłat w tej wysokości.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

W przypadku przelewu, do wniosku musimy załączyć potwierdzenie dokonania wpłaty (np. wydruk z konta internetowego, czy druk z poczty/ banku)

Krok czwarty: składamy wniosek.

Wniosek możemy wnieść zarówno pocztą, jak i osobiście w siedzibie sądu. Wniosek składamy we właściwym pokoju wydziału wieczysto księgowego Sądu rejonowego. ( do ustalenia w sądzie). Możemy próbować umówić się na określony termin odbioru księgi (później monitować telefonicznie).


  W odróżnieniu od ksiąg elektronicznych(odpisy wydawane w zasadzie „od ręki”), na odpis z księgi papierowej można czekać nawet do 3 tygodni.

Krok piąty: odbieramy odpis

Odbiór wniosku nastąpi w ustalonym terminie (jeśli rzecz jasna go ustaliliśmy) za okazaniem dowodu osobistego. Możemy również pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru.

Jeśli nie chcemy/ nie możemy odebrać odpisu w sądzie, zostanie on nam przesłany listem poleconym, na adres wskazany we wniosku.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Uwagi:

-księgę uzyskamy jedynie w wydziale właściwym miejscowo dla nieruchomości

- długi okres oczekiwania na odpis

+ treści zawarte w papierowej księdze wieczystej są łatwiejsze do odczytania dla osoby „niewtajemniczonej” niż te zawarte w wersji elektronicznej.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA