Jak uzyskać odpis z papierowej księgi wieczystej?
REKLAMA
REKLAMA
Stopień trudności: niski
REKLAMA
Wymagane dokumenty: brak
Koszty: 6 zł za każdą stronę księgi wieczystej- zazwyczaj ok. 30 złotych
Krok pierwszy: informacje
Aby rozpocząć starania o odpis z księgi wieczystej, musimy posiadać numer księgi. W przypadku starych ksiąg jest to sam ciąg cyfr, bez żadnych oznaczeń literowych np. 123456 (w odróżnieniu od księgi elektronicznej której numer kształtuje się np.WA4M/00012345/9).
Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej
Jeżeli nie posiadamy numeru, będziemy musieli go ustalić. Pomocny może okazać się telefon do właściwego wydziału wieczysto-księgowego - pomimo bowiem faktu, iż sama księga jest papierowa, ewidencja ksiąg jest skomputeryzowana, wyszukiwanie ksiąg nie zajmuje dużo czasu. Jeśli nie, spróbujmy zadzwonić do starostwa i sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków.
Postarajmy się ustalić ilość stron na jaką składa się nasza księga- pozwoli to ustalić opłatę
Krok drugi : piszemy wniosek
W przypadku ksiąg papierowych nie korzystamy z formularzy przewidzianych dla odpisów elektronicznych.
Sami sporządzamy wniosek, w którym musi się znaleźć:
- Nasze dane osobowe : imię, nazwisko, adres
- Oznaczenie sądu i wydziału wieczystoksięgowego
- Oznaczenie: wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej.
Wnosimy o wydanie odpisu z księgi wieczystej o numerze: ….. prowadzonej przez sąd rejonowy w …. xxx Wydział Ksiąg wieczystych
Pamiętajmy o podpisaniu wniosku!
Krok trzeci: opłata
Wniosek opłacamy znakami sądowymi, lub przelewem na rachunek sądu. Wysokość zależy od ilości stron w księdze i zazwyczaj wynosi 30 złotych. Sugerowalibyśmy dokonywanie opłat w tej wysokości.
Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?
W przypadku przelewu, do wniosku musimy załączyć potwierdzenie dokonania wpłaty (np. wydruk z konta internetowego, czy druk z poczty/ banku)
Krok czwarty: składamy wniosek.
Wniosek możemy wnieść zarówno pocztą, jak i osobiście w siedzibie sądu. Wniosek składamy we właściwym pokoju wydziału wieczysto księgowego Sądu rejonowego. ( do ustalenia w sądzie). Możemy próbować umówić się na określony termin odbioru księgi (później monitować telefonicznie).
W odróżnieniu od ksiąg elektronicznych(odpisy wydawane w zasadzie „od ręki”), na odpis z księgi papierowej można czekać nawet do 3 tygodni.
Krok piąty: odbieramy odpis
Odbiór wniosku nastąpi w ustalonym terminie (jeśli rzecz jasna go ustaliliśmy) za okazaniem dowodu osobistego. Możemy również pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru.
Jeśli nie chcemy/ nie możemy odebrać odpisu w sądzie, zostanie on nam przesłany listem poleconym, na adres wskazany we wniosku.
Zobacz także: Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice
Uwagi:
-księgę uzyskamy jedynie w wydziale właściwym miejscowo dla nieruchomości
- długi okres oczekiwania na odpis
+ treści zawarte w papierowej księdze wieczystej są łatwiejsze do odczytania dla osoby „niewtajemniczonej” niż te zawarte w wersji elektronicznej.
Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.