Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej
REKLAMA
REKLAMA
Roszczenie o zmniejszenie sumy hipotecznej
REKLAMA
Hipoteka zabezpiecza zarówno wierzytelność pieniężną, jak i wierzytelność przyszłą. W świetle przepisów starej ustawy hipoteka zabezpieczała jedynie wierzytelności pieniężne, a przy tym mogła być ona wyrażona w określonej kwocie pieniężnej. Ponadto, hipotekę można wyrazić w pieniądzu polskim, jednakże wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wierzytelność zabezpieczona – została wyrażona w innej walucie. Po nowelizacji – jeśli strony nie ustalą inaczej w umowie ustanawiającej hipotekę – sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie. Spory związane z ograniczeniem w umowie przez strony roszczenia z tytułu zmniejszenia sumy hipotecznej będą rozstrzygane w orzecznictwie sądowym.
Zabezpieczenie wierzytelności
Na mocy ustawy nowelizacyjnej można zastąpić zabezpieczoną wierzytelność inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. W tymże przypadku nie będzie potrzebna zgoda podmiotów, którym przysługą prawa z pierwszeństwem równym lub niższym.
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
W celu dokonania zmiany zabezpieczonej wierzytelności zastosowanie mają przepisy o zmianie treści hipoteki.
Jaki warunek jest konieczny do zmiany zabezpieczonej wierzytelności
Niezbędnym warunkiem - potrzebnym zarówno do zmiany waluty zabezpieczonej wierzytelności, jak i zmiany zabezpieczonej wierzytelności w drodze czynności prawnej zwiększające zakres zaspokojenia z nieruchomości obciążonej – jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, pod warunkiem, że nie będzie on dłużnikiem osobistym. Tego typu oświadczenie może być złożone którejkolwiek ze stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Zobacz również serwis: Rynek nieruchomości
Powyżej wskazane zmiany w zakresie zabezpieczonej wierzytelności są bezskuteczne w stosunku do właściciela nieruchomości, dopóki nie wyrazi na nie zgody.
Ustawa nowelizacyjna miała na celu przede wszystkim wprowadzić szereg zmian, po to ażeby instytucja, jaką jest hipoteka była w sposób efektywny wykorzystywana – jako forma skutecznego zabezpieczenia.
Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:
Czy hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności?
Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym
Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej
Podstawa prawna:
Art. 68 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
Art. 683 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.