REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Subskrybuj nas na Youtube
Właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej
Właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Roszczenie o zmniejszenie sumy hipotecznej

REKLAMA

Hipoteka zabezpiecza zarówno wierzytelność pieniężną, jak i wierzytelność przyszłą. W świetle przepisów starej ustawy hipoteka zabezpieczała jedynie wierzytelności pieniężne, a przy tym mogła być ona wyrażona w określonej kwocie pieniężnej. Ponadto, hipotekę można wyrazić w pieniądzu polskim, jednakże wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wierzytelność zabezpieczona – została wyrażona w innej walucie. Po nowelizacji – jeśli strony nie ustalą inaczej w umowie ustanawiającej hipotekę – sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie. Spory związane z ograniczeniem w umowie przez strony roszczenia z tytułu zmniejszenia sumy hipotecznej będą rozstrzygane w orzecznictwie sądowym. 

Zabezpieczenie wierzytelności

Na mocy ustawy nowelizacyjnej można zastąpić zabezpieczoną wierzytelność inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. W tymże przypadku nie będzie potrzebna zgoda podmiotów, którym przysługą prawa z pierwszeństwem równym lub niższym. 

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu dokonania zmiany zabezpieczonej wierzytelności zastosowanie mają przepisy o zmianie treści hipoteki.

Jaki warunek jest konieczny do zmiany zabezpieczonej wierzytelności

Niezbędnym warunkiem - potrzebnym zarówno do zmiany waluty zabezpieczonej wierzytelności, jak i zmiany zabezpieczonej wierzytelności w drodze czynności prawnej zwiększające zakres zaspokojenia z nieruchomości obciążonej – jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, pod warunkiem, że nie będzie on dłużnikiem osobistym. Tego typu oświadczenie może być złożone którejkolwiek ze stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 

Zobacz również serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej wskazane zmiany w zakresie zabezpieczonej wierzytelności są bezskuteczne w stosunku do właściciela nieruchomości, dopóki nie wyrazi na nie zgody.

Ustawa nowelizacyjna miała na celu przede wszystkim wprowadzić szereg zmian, po to ażeby instytucja, jaką jest hipoteka była w sposób efektywny wykorzystywana – jako forma skutecznego zabezpieczenia.

Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności?

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Podstawa prawna:

Art. 68 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
Art. 683 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA