Rozporządzanie opróżnionym miejscem po zmianach
REKLAMA
REKLAMA
Jakie zmiany weszły w życie w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem?
REKLAMA
Ustawa nowelizująca wprowadziła zmiany w zakresie rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Tego typu uprawnienia przysługują każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości. Poza tym, uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym nie podlegają zajęciu. Właściciel nieruchomości może także rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym do wysokości sumy hipoteki – jeżeli nieruchomość stanowiąca przedmiot hipoteki łącznej zostanie zwolniona spod obciążenia.
Należy wskazać, iż nie jest dopuszczalne ustanowienie hipoteki przymusowej na opróżnionym miejscu.
Wygaśnięcie hipoteki wskutek egzekucji
Dnia 20 lutego 2011 roku weszły w życie kolejne zmiany dotyczące wygaśnięcia hipoteki wskutek egzekucji. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie posiada uprawnień do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym – jeśli hipoteka wygaśnie wskutek egzekucji z nieruchomości właściciela. Przy czym, podczas egzekucji z nieruchomości nie uwzględnia się opróżnionych miejsc hipotecznych.
Zobacz także serwis: Najem
Jakie roszczenia wierzyciela hipotecznego podlegają wpisowi do księgi wieczystej
W księdze wieczystej mogą być ujawnione wszelkie roszczenia wierzyciela hipotecznego z tytułu przeniesienia jego hipoteki na miejsce opróżnione przez inną hipotekę. W związku z tym, hipoteka uzyskuje przyrzeczone miejsce, z chwilą gdy stało się wolne. Poza tym, zarówno przy hipotece ustanowionej na opróżnionym miejscu hipotecznym, jak i przeniesionej na opróżnione miejsce hipoteczne – przysługuje pierwszeństwo takie samo jak wygasłej hipotece.
Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:
Przeniesienie wierzytelności hipotecznej po zmianach
Nowe zmiany w przedmiocie hipoteki
Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?
Na wspomnienie zasługuje także fakt, iż niedopuszczalne jest zastrzeżenie, w którym to właściciel nieruchomości będzie mógł zobowiązać się do nierozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.