REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości zawierana jest pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który następnie podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej.
Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości zawierana jest pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który następnie podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Zapisz się na nasz newsletter

Służebność na nieruchomości

Służebność osobista odpowiada w swej treści służebności gruntowej. Oznacza to, że służebność przysługuje oznaczonemu podmiotowi i nie podlega zbyciu. Na mocy art. 301 Kodeksu Cywilnego podmiotowi, której przysługuje osobista służebność mieszkania, może przyjąć na mieszkanie małżonka oraz dzieci małoletnie lub inne osoby przez nią utrzymywane.

REKLAMA

Umowa o ustanowienie służebności osobistej sporządzana jest w formie aktu notarialnego, gdzie zadaniem notariusza jest także ustalenie na podstawie dowodów osobistych tożsamości stron takiej umowy.

Umowa o ustanowienie służebności nieruchomości

Postanowienia zawarte w umowie o ustanowienia służebności na nieruchomości:

1.      Dnia 15 września 2011 roku do notariusza Kamila Kozłowskiego do Kancelarii Notarialnej w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 99, przybyli:

- Katarzyna Malicka, córka Kamili i Sławomira (należy podać PESEL, NIP, miejsce zamieszkania),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Magdalena Kowalska, córki Kazimierza i Joanny(należy podać PESEL, NIP, miejsce zamieszkania).

2.      Pani Katarzyna Malicka oświadcza, że:

REKLAMA

- jest właścicielką zabudowanej nieruchomości położonej w Kielcach, o powierzchni 1500 m², oznaczonej w obrębie 2-33-98 jako działka nr 5, dla której Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr 888,

- nieruchomość powyżej wskazana nie jest obciążona żadnymi długami ani należnościami, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.),

- nieruchomość nabyła w drodze spadku, wobec powyższego niniejsza nieruchomość nie stanowi majątku odrębnego i nie będzie wchodziła w skład wspólności majątkowej, w jakiej pozostaje z mężem Tomaszem Malickim.

Dowód:

Na dowód powyższego Pani Katarzyna Malicka przedstawia poświadczony odpis księgi wieczystej KW nr 888, wydany przez Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych z dnia 8 sierpnia 2009 r.

3.      Pani Katarzyna Malicka oświadcza, że ustanawia na działce nr 5, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Kielcach Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta KW nr 888, służebność osobistą przechodu przez pas zmieni o szerokości 4 m po zachodniej linii działki, na rzecz Pani Magdaleny Kowalskiej, córki Kazimierza i Joanny.

4.      Wszelkie koszty sporządzenia niniejszego aktu, w tym opłatę sądową ponosi Pani Magdalena Kowalska.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

5.      Na mocy niniejszej umowy strony wnoszą o wpisanie w dziale III KW wskazanej powyżej służebności osobistej przechodu na rzecz Pani Magdaleny Kowalskiej, córki Kazimierza i Joanny.

6.      Strony określają wartość świadczenia na 3 000 zł za 5 lat.

7.      Pani Magdalena Kowalska jednorazowo wpłaca Pani Katarzynie Malickiej kwotę powyżej wskazaną.

8.      Notariusz poinformował strony o treści art. 3-6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz art. 56 ustawy –Kodeks Karny.

9.      Notariusz pobrał gotówką: od podatku od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową, taksę notarialną oraz VAT od taksy notarialnej.

10.   Akt został stroną odczytany. Wobec czego strony uznają bez zastrzeżeń, że akt jest zgodny w treści sporządzonej i odczytanej ze złożonymi oświadczeniami woli, co stwierdzają własnoręcznymi podpisami: Notariusz, Katarzyna Malicka, Magdalena Kowalska.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA