REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Krystyna Sulczewska
Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia
Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Możemy sprzedać lub wynająć mieszkanie na własną rękę lub skorzystać z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami. Decydując się na taką formę współpracy, oszczędzamy nasz cenny czas, który poświęcilibyśmy na promowanie oferty sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości. Z drugiej strony podpisanie umowy z agencją nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Jeśli jednak zdecydujemy się na zawarcie umowy z przedstawicielem agencji nieruchomości, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pośpiech nie jest wskazany

REKLAMA

Transakcje z zakresu obrotu nieruchomościami często dotyczą majątku gromadzonego przez całe życie, a łańcuch kredytowy uwiera jeszcze przez kilka, kilkanaście, a często kilkadziesiąt lat od zakupu wymarzonej nieruchomości. Czynniki ekonomiczne – polepszenie lub pogorszenie naszej sytuacji życiowej, a czasem i sytuacja rodzinna powodują, że podejmujemy decyzję o sprzedaży lub wynajęciu własnej nieruchomości.

Przede wszystkim zawierając umowę z biurem nieruchomości, musimy postępować rozważnie i z dystansem – pośpiech nie jest tutaj dobrym doradcą. Agent nieruchomości z pewnością może chcieć podetknąć nam umowę do podpisania już przy pierwszej okazji. Znajdźmy odpowiednią ilość czasu na wybranie się do biura nieruchomości, nie róbmy tego podczas półgodzinnej przerwy w pracy czy w szkole – najlepiej wcześniej zaanonsujmy swoją wizytę. Jeżeli nie chcemy być zaskoczeni warunkami umowy, którą mamy podpisać, warto jest przed wizytą w firmie obrotu nieruchomościami zatelefonować i poprosić reprezentanta firmy o przedstawienie podstawowych postanowień umowy. Możemy również poprosić o przesłanie nam projektu umowy, którą mamy zawrzeć – uniknie to niekomfortowej sytuacji, kiedy poszczególne zapisy umowy okażą się dla nas niezrozumiałe. Ewentualna odmowa przesłania projektu umowy może świadczyć o tym, że przed klientem chce ukryć się niekorzystne warunki umowy. Znajomość treści przyszłej umowy to dla nas dodatkowy atut w rozmowach i negocjacjach z biurem. Warto go wykorzystać. Jeżeli jednak mimo otrzymania do wglądu projektu nadal mamy wątpliwości co do jego postanowień, a nie zostały one wcześniej rozwiane prze pracowników agencji, zawsze możemy poprosić prawnika o przeanalizowanie wzorca umowy.

Zobacz także: Odsetki za opóźnienie w umowie wyceny – czy możliwe?

Jaką umowę zawieramy?

Umowę mającą na celu kojarzenie stron transakcji z zakresu obrotu nieruchomościami nazywamy umową pośrednictwa.

Kto podpisuje umowę?

REKLAMA

Stronami umowy są wszyscy właściciele nieruchomości oraz umocowany reprezentant biura obrotu nieruchomościami. Jeżeli właścicielami nieruchomości jest małżeństwo, umowę pośrednictwa podpisują mąż i żona. Sytuacja będzie podobna, jeśli nieruchomość objęta jest współwłasnością – wówczas wszyscy współwłaściciele obowiązani są do jej podpisania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden z małżonków lub poszczególni współwłaściciele nieruchomości wyznaczyli spośród siebie lub spoza swojego grona pełnomocnika do zawarcia umowy pośrednictwa. Wówczas do podpisania takiej umowy stanie w naszym imieniu umocowany przez nas podmiot, a więc na przykład drugi małżonek, inny współwłaściciel, brat, siostra lub prawnik.

Przykład: Nieruchomość ma czterech współwłaścicieli – są zgodni, aby ją zbyć i umówili się na podpisanie stosownej umowy z pośrednikiem. Niestety na kilka dni przed umówioną wizytą jeden ze współwłaścicieli złamał nogę. Upoważnił więc do zawarcia stosownej umowy pośrednictwa swojego kolegę, który z dokumentem pełnomocnictwa stawił się w umówionym dniu w agencji nieruchomości.

Forma umowy pośrednictwa

Umowa pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie jest więc konieczna wizyta w kancelarii notarialnej w celu jej zawarcia. Taki rygor oznacza również, że zwykłe ustne lub telefoniczne ustalenia z pośrednikiem nieruchomości co do pośredniczenia w jej sprzedaży lub wynajęciu będą nieważne. Umowa jest najczęściej zawierana na czas oznaczony. Może również zostać zwarta z zastrzeżeniem wyłączności na rzecz pośrednika.


Ile to kosztuje?

Skorzystanie z usług licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami jest czynnością odpłatną. Wysokość prowizji, którą zapłacimy w biurze, będzie różna i zależy od wielu czynników – m.in. od naszych zdolności negocjacyjnych. Wpływ na honorarium pośrednika ma również zakres czynności, jakie pośrednik ma wykonać, miejscowość, w jakiej jest położona nieruchomość, popyt na tego typu nieruchomości w danym okresie itp. Cena samej nieruchomości również ma wpływ na wysokość wynagrodzenia pośrednika; gdy cena nieruchomości jest bardzo wysoka, wówczas wynagrodzenie pośrednika jest w wartości procentowej niższe niż przy nieruchomościach tańszych. Zazwyczaj jednak wynosi ono w granicach 3% + VAT ceny sprzedaży, a w przypadku transakcji wynajmu – kwotę wynegocjowanego jednomiesięcznego czynszu, którą uzyskamy z wynajmu swojej nieruchomości.  Prowizję płacimy najczęściej w ciągu 7 dni od zawarcia właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego lub w chwili zawarcia umowy najmu.               

Specjaliści nie polecają korzystania z usług tych agencji nieruchomości, które pobierają opłaty wstępne –  a więc przed lub w trakcie zawierania umowy pośrednictwa. Natomiast możemy liczyć się z pewnymi kosztami w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy – umowa pośrednictwa jest zaliczana do tzw. umów starannego działania, co oznacza, że agent nieruchomości zmierza swoimi czynnościami do tego, aby sprzedać lub wynająć nieruchomość – angażuje swoje środki, inwestuje w reklamę, pokazywanie nieruchomości, rozmowy telefoniczne z zainteresowanymi nieruchomością itp., nie gwarantuje natomiast efektu swoich działań, ponieważ pozyskanie kontrahenta jest zdarzeniem losowym. Ewentualny koszt w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy nie powinien być wyskoki – powinien natomiast odpowiadać uzasadnionemu nakładowi pracy pośrednika. Często również kwota ta nie jest w ogóle pobierana lub nie jest pobierana ale pod warunkiem przedłużenia umowy o następny okres, na jaki była wcześniej zawarta (na przykład przedłużając umowę o następny rok).

Przykład: Małżeństwo zgłosiło sprzedaż swojego mieszkania do biura nieruchomości. Wysokość prowizji dla agencji ustalono na 3% ceny sprzedaży + 23% VAT. Mieszkanie zostało sprzedane za 100 000 zł. Wynagrodzenie pośrednika wyniesie 3690 zł brutto.

Zobacz także: Obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego

Co w zamian?

Zawierając umowę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, w zamian za zapłatę wynagrodzenia temu pośrednikowi winniśmy otrzymać wysoki poziom świadczonych przez jego firmę usług. Szczegółowy zakres czynności pośrednictwa znajdziemy w umowie, jaką podpiszemy z biurem nieruchomości. Jeżeli obowiązki pośrednika zostaną sformułowane bardzo ogólnie, może to budzić nasze obawy, dlatego, że zleceniodawca ma prawo wiedzieć dokładnie, czym pośrednik będzie się zajmował. Co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim, jak nieruchomość będzie promowana, w jakiej prasie, na ilu stronach internetowych, w jakiej częstotliwości. Ponadto, czy druga strona transakcji w ramach umowy, którą zawarliśmy z pośrednikiem, również zostanie należycie obsłużona – uzyska pomoc w zdobyciu kredytu, doradztwo inwestycyjne itp. Istotne jest także, czy pośrednik zobowiązuje się do pokazywania naszej nieruchomości (wówczas powinniśmy otrzymać pokwitowanie pozostawienia u agenta kluczy od nieruchomości, nie zostawiajmy też cennych rzeczy na wierzchu, które potencjalna osoba oglądająca nieruchomość mogła by ukraść), wywieszenia baneru reklamowego na nieruchomości informującego o jej sprzedaży/wynajmie, skompletowania dokumentacji potrzebnej do zapisu notarialnego, sporządzenia umowy przedwstępnej/umowy najmu itp. Te wszystkie rzeczy powinny być w umowie precyzyjnie określone. Pamiętajmy również o tym, aby wybrać sprawdzoną agencję nieruchomości – najlepiej działającą na lokalnym rynku od kilku lat, o dobrej renomie – warto popytać wśród znajomych, czy korzystali z jej usług i czy byli zadowoleni. Biura nazywane „sieciówkami”, to znaczy znane na całą Polskę, niejednokrotnie gwarantują legalność swoich działań, jednak mogą nie posiadać takiej wyczerpującej wiedzy o lokalnym rynku jak pośrednicy prowadzący mniejsze placówki, ale zaznajomieni ze specyfiką danej nieruchomości, kształtem rynku. Pośrednik, który będzie odpowiedzialny za transakcję, powinien posiadać ważną licencję zawodową oraz ważną polisę OC, jest również obowiązany jest do stałego doskonalenia swojego warsztatu pracy w ramach kształcenia ustawicznego pośredników w obrocie nieruchomościami.

Podsumowując, podejmujmy współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości, dzięki czemu możemy mieć spokojną głowę o los naszej nieruchomości i bezpieczeństwo transakcji. Czytajmy uważnie umowę. W razie problemów skorzystajmy z pomocy fachowca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA