REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Krystyna Sulczewska
Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia
Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Możemy sprzedać lub wynająć mieszkanie na własną rękę lub skorzystać z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami. Decydując się na taką formę współpracy, oszczędzamy nasz cenny czas, który poświęcilibyśmy na promowanie oferty sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości. Z drugiej strony podpisanie umowy z agencją nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Jeśli jednak zdecydujemy się na zawarcie umowy z przedstawicielem agencji nieruchomości, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pośpiech nie jest wskazany

REKLAMA

Transakcje z zakresu obrotu nieruchomościami często dotyczą majątku gromadzonego przez całe życie, a łańcuch kredytowy uwiera jeszcze przez kilka, kilkanaście, a często kilkadziesiąt lat od zakupu wymarzonej nieruchomości. Czynniki ekonomiczne – polepszenie lub pogorszenie naszej sytuacji życiowej, a czasem i sytuacja rodzinna powodują, że podejmujemy decyzję o sprzedaży lub wynajęciu własnej nieruchomości.

Przede wszystkim zawierając umowę z biurem nieruchomości, musimy postępować rozważnie i z dystansem – pośpiech nie jest tutaj dobrym doradcą. Agent nieruchomości z pewnością może chcieć podetknąć nam umowę do podpisania już przy pierwszej okazji. Znajdźmy odpowiednią ilość czasu na wybranie się do biura nieruchomości, nie róbmy tego podczas półgodzinnej przerwy w pracy czy w szkole – najlepiej wcześniej zaanonsujmy swoją wizytę. Jeżeli nie chcemy być zaskoczeni warunkami umowy, którą mamy podpisać, warto jest przed wizytą w firmie obrotu nieruchomościami zatelefonować i poprosić reprezentanta firmy o przedstawienie podstawowych postanowień umowy. Możemy również poprosić o przesłanie nam projektu umowy, którą mamy zawrzeć – uniknie to niekomfortowej sytuacji, kiedy poszczególne zapisy umowy okażą się dla nas niezrozumiałe. Ewentualna odmowa przesłania projektu umowy może świadczyć o tym, że przed klientem chce ukryć się niekorzystne warunki umowy. Znajomość treści przyszłej umowy to dla nas dodatkowy atut w rozmowach i negocjacjach z biurem. Warto go wykorzystać. Jeżeli jednak mimo otrzymania do wglądu projektu nadal mamy wątpliwości co do jego postanowień, a nie zostały one wcześniej rozwiane prze pracowników agencji, zawsze możemy poprosić prawnika o przeanalizowanie wzorca umowy.

Zobacz także: Odsetki za opóźnienie w umowie wyceny – czy możliwe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaką umowę zawieramy?

Umowę mającą na celu kojarzenie stron transakcji z zakresu obrotu nieruchomościami nazywamy umową pośrednictwa.

Kto podpisuje umowę?

REKLAMA

Stronami umowy są wszyscy właściciele nieruchomości oraz umocowany reprezentant biura obrotu nieruchomościami. Jeżeli właścicielami nieruchomości jest małżeństwo, umowę pośrednictwa podpisują mąż i żona. Sytuacja będzie podobna, jeśli nieruchomość objęta jest współwłasnością – wówczas wszyscy współwłaściciele obowiązani są do jej podpisania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden z małżonków lub poszczególni współwłaściciele nieruchomości wyznaczyli spośród siebie lub spoza swojego grona pełnomocnika do zawarcia umowy pośrednictwa. Wówczas do podpisania takiej umowy stanie w naszym imieniu umocowany przez nas podmiot, a więc na przykład drugi małżonek, inny współwłaściciel, brat, siostra lub prawnik.

Przykład: Nieruchomość ma czterech współwłaścicieli – są zgodni, aby ją zbyć i umówili się na podpisanie stosownej umowy z pośrednikiem. Niestety na kilka dni przed umówioną wizytą jeden ze współwłaścicieli złamał nogę. Upoważnił więc do zawarcia stosownej umowy pośrednictwa swojego kolegę, który z dokumentem pełnomocnictwa stawił się w umówionym dniu w agencji nieruchomości.

Forma umowy pośrednictwa

Umowa pośrednictwa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie jest więc konieczna wizyta w kancelarii notarialnej w celu jej zawarcia. Taki rygor oznacza również, że zwykłe ustne lub telefoniczne ustalenia z pośrednikiem nieruchomości co do pośredniczenia w jej sprzedaży lub wynajęciu będą nieważne. Umowa jest najczęściej zawierana na czas oznaczony. Może również zostać zwarta z zastrzeżeniem wyłączności na rzecz pośrednika.


Ile to kosztuje?

Skorzystanie z usług licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami jest czynnością odpłatną. Wysokość prowizji, którą zapłacimy w biurze, będzie różna i zależy od wielu czynników – m.in. od naszych zdolności negocjacyjnych. Wpływ na honorarium pośrednika ma również zakres czynności, jakie pośrednik ma wykonać, miejscowość, w jakiej jest położona nieruchomość, popyt na tego typu nieruchomości w danym okresie itp. Cena samej nieruchomości również ma wpływ na wysokość wynagrodzenia pośrednika; gdy cena nieruchomości jest bardzo wysoka, wówczas wynagrodzenie pośrednika jest w wartości procentowej niższe niż przy nieruchomościach tańszych. Zazwyczaj jednak wynosi ono w granicach 3% + VAT ceny sprzedaży, a w przypadku transakcji wynajmu – kwotę wynegocjowanego jednomiesięcznego czynszu, którą uzyskamy z wynajmu swojej nieruchomości.  Prowizję płacimy najczęściej w ciągu 7 dni od zawarcia właściwej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego lub w chwili zawarcia umowy najmu.               

Specjaliści nie polecają korzystania z usług tych agencji nieruchomości, które pobierają opłaty wstępne –  a więc przed lub w trakcie zawierania umowy pośrednictwa. Natomiast możemy liczyć się z pewnymi kosztami w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy – umowa pośrednictwa jest zaliczana do tzw. umów starannego działania, co oznacza, że agent nieruchomości zmierza swoimi czynnościami do tego, aby sprzedać lub wynająć nieruchomość – angażuje swoje środki, inwestuje w reklamę, pokazywanie nieruchomości, rozmowy telefoniczne z zainteresowanymi nieruchomością itp., nie gwarantuje natomiast efektu swoich działań, ponieważ pozyskanie kontrahenta jest zdarzeniem losowym. Ewentualny koszt w przypadku upłynięcia terminu obowiązywania umowy nie powinien być wyskoki – powinien natomiast odpowiadać uzasadnionemu nakładowi pracy pośrednika. Często również kwota ta nie jest w ogóle pobierana lub nie jest pobierana ale pod warunkiem przedłużenia umowy o następny okres, na jaki była wcześniej zawarta (na przykład przedłużając umowę o następny rok).

Przykład: Małżeństwo zgłosiło sprzedaż swojego mieszkania do biura nieruchomości. Wysokość prowizji dla agencji ustalono na 3% ceny sprzedaży + 23% VAT. Mieszkanie zostało sprzedane za 100 000 zł. Wynagrodzenie pośrednika wyniesie 3690 zł brutto.

Zobacz także: Obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego

Co w zamian?

Zawierając umowę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, w zamian za zapłatę wynagrodzenia temu pośrednikowi winniśmy otrzymać wysoki poziom świadczonych przez jego firmę usług. Szczegółowy zakres czynności pośrednictwa znajdziemy w umowie, jaką podpiszemy z biurem nieruchomości. Jeżeli obowiązki pośrednika zostaną sformułowane bardzo ogólnie, może to budzić nasze obawy, dlatego, że zleceniodawca ma prawo wiedzieć dokładnie, czym pośrednik będzie się zajmował. Co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim, jak nieruchomość będzie promowana, w jakiej prasie, na ilu stronach internetowych, w jakiej częstotliwości. Ponadto, czy druga strona transakcji w ramach umowy, którą zawarliśmy z pośrednikiem, również zostanie należycie obsłużona – uzyska pomoc w zdobyciu kredytu, doradztwo inwestycyjne itp. Istotne jest także, czy pośrednik zobowiązuje się do pokazywania naszej nieruchomości (wówczas powinniśmy otrzymać pokwitowanie pozostawienia u agenta kluczy od nieruchomości, nie zostawiajmy też cennych rzeczy na wierzchu, które potencjalna osoba oglądająca nieruchomość mogła by ukraść), wywieszenia baneru reklamowego na nieruchomości informującego o jej sprzedaży/wynajmie, skompletowania dokumentacji potrzebnej do zapisu notarialnego, sporządzenia umowy przedwstępnej/umowy najmu itp. Te wszystkie rzeczy powinny być w umowie precyzyjnie określone. Pamiętajmy również o tym, aby wybrać sprawdzoną agencję nieruchomości – najlepiej działającą na lokalnym rynku od kilku lat, o dobrej renomie – warto popytać wśród znajomych, czy korzystali z jej usług i czy byli zadowoleni. Biura nazywane „sieciówkami”, to znaczy znane na całą Polskę, niejednokrotnie gwarantują legalność swoich działań, jednak mogą nie posiadać takiej wyczerpującej wiedzy o lokalnym rynku jak pośrednicy prowadzący mniejsze placówki, ale zaznajomieni ze specyfiką danej nieruchomości, kształtem rynku. Pośrednik, który będzie odpowiedzialny za transakcję, powinien posiadać ważną licencję zawodową oraz ważną polisę OC, jest również obowiązany jest do stałego doskonalenia swojego warsztatu pracy w ramach kształcenia ustawicznego pośredników w obrocie nieruchomościami.

Podsumowując, podejmujmy współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości, dzięki czemu możemy mieć spokojną głowę o los naszej nieruchomości i bezpieczeństwo transakcji. Czytajmy uważnie umowę. W razie problemów skorzystajmy z pomocy fachowca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA