Obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego
REKLAMA
REKLAMA
Zapisz się na nasz newsletter
Obowiązki wynajmującego z tytułu umowy najmu okazjonalnego
Do obowiązku wynajmującego z tytułu umowy najmu okazjonalnego należy przede wszystkim zapewnienie efektywnego oraz sprawnego działania w zakresie istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku.
REKLAMA
Wynajmujący zobowiązany jest wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu w przypadku oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę.
Zobacz także serwis: Umowy w nieruchomościach
Przykładowe obowiązki należące do wynajmującego:
- utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia,
- dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy,
- dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:
a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu,
b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.
Obowiązki najemcy z tytułu umowy najmu okazjonalnego
Do obowiązku najemcy z tytułu umowy najmu okazjonalnego należy utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym oraz przestrzegać porządku domowego. Ponadto, najemca zobowiązany jest także dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
Zobacz także serwis: Rynek nieruchomości
Przykładowe obowiązki spoczywające na najemcy
Najemca zobowiązany jest dokonywać napraw i konserwacji:
- podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
- okien i drzwi,
- wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą.
Podstawa Prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz.U. z 2010 roku Nr 3, poz. 13).
REKLAMA
REKLAMA