Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie
REKLAMA
REKLAMA
Wyższa emerytura za przejęcie przez bank nieruchomości
Ministerstwo Finansów w 2010 r. przygotowało założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Obecnie osoby w podeszłym wieku mają utrudniony dostęp do produktów kredytowych z uwagi na wiek oraz niskie dochody. Dla banków udzielanie osobą w podeszłym wieku kredytu długoterminowego związane jest z ryzykiem jego nie spłacenia, przy uwzględnieniu ograniczonej długości życia.
REKLAMA
Istotnymi założeniami do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym było stworzenie nowej koncepcji, która umożliwiła by osobom starszym dostęp do środków finansowych. Stworzono nowy produkt, pod nazwą „odwrócony kredyt hipoteczny”, który z dużym powodzeniem funkcjonuje w innych krajach Unii Europejskiej.
Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
Zasadniczą cechą odwróconego kredytu hipotecznego ma być brak obowiązku jego zwrotu do chwili śmierci kredytobiorcy (osoby starszej). Dla banku zabezpieczeniem kredytu hipotecznego będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości (spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, wieczystym użytkowaniu). Instytucje kredytowe będą zaspokajały roszczenia z kwoty otrzymanej ze sprzedaży nieruchomości, dlatego zawarcie umowy odwróconego kredytu hipotecznego nie będzie związane z dokonaniem oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.
Czy spadkobiercy utracą mieszkania po najbliższych?
Spadkobiercy przez rok będą mieli pierwszeństwo w przejęciu nieruchomości po spadkodawcach (kredytobiorcach, którzy skorzystali z odwróconego kredytu hipotecznego) – pod warunkiem, że zwrócą bankowi kredyt wraz z odsetkami. Dla spadkobierców zmarłego może okazać się opłacalne spłacić kredyt, gdyż nieruchomość warta może być znacznie więcej. Wówczas, gdy w terminie jednego roku spadkobiercy nie spłacą bankowi kredytu wraz z odsetkami – bank przejmie nieruchomość.
Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej
Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank
Wysokość środków pieniężnych wypłacanych przez bank zależy od wielu i płci osoby w podeszłym wielu oraz od wartości nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż statystycznie kobiety żyją dłużej, mężczyźni otrzymają wyższą rentę.
Zobacz także: Deweloper
Osoby w podeszłym wieku są często właścicielami wartościowych nieruchomości, które mogą stanowić zabezpieczenie dla zaciąganych kredytów. W bankach zdolność kredytową oblicza się przede wszystkim w oparciu o udokumentowane stałe dochody. W większości przypadków emeryci mają niskie dochody z renty, czy z emerytury, a co z tym się wiąże, niską zdolność kredytową i nie kwalifikują się do otrzymania kredytu. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, jego wysokość będzie uzależniona od wartości nieruchomości wycenionej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tej podstawie bank będzie dokonywał wyceny wysokości kredytu i oceny ryzyka związanego z jego spłatą.
Zobacz także: Wspólnota mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.