REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Krystyna Sulczewska
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Na jej podstawie wierzyciel ma pierwszeństwo do nieruchomości. Większość transakcji realizowanych na rynku nieruchomości nie jest finansowana z gotówki. Najczęściej kupujący zmuszeni są do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bank udzielający kredytu zabezpiecza się hipoteką. Na czym polega jej istota?

Podstawową funkcją, jaką pełni hipoteka, jest zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności. Na mocy tego zabezpieczenia wierzyciel (a więc na przykład bank) może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości i to z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Ale oprócz nieruchomości przedmiotem hipoteki może być również użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, stanowiącymi własność użytkownika wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część ułamkową nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych przed chwilą, a także wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

REKLAMA

Jakie składniki majątku zabezpiecza hipoteka?

Obecnie, a więc po nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 20 lutego 2011 r., uległ zniesieniu podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. W obecnym stanie prawnym mamy po prostu hipotekę. Zabezpieczenie hipoteczne następuje do oznaczonej sumy pieniężnej. Suma zabezpieczenia hipotecznego może również zostać zmniejszona –  jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Co do zasady, sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie, co zabezpieczona wierzytelność. Wyjątek zachodzi,  gdy strony umowy ustanawiającej hipotekę postanowią inaczej. Hipoteka zabezpiecza również mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne (pod warunkiem, że zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu do księgi wieczystej). Hipoteka powstaje z chwilą wpisu w księdze wieczystej (w dziale IV), co oznacza, że wpis ten ma charakter prawotwórczy (konstytutywny). Podstawą takiego wpisu jest odpowiednie oświadczenie zawarte w treści aktu notarialnego, na podstawie którego nabyliśmy nieruchomość.

Zobacz także: Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Oczywiście omówiona sytuacja dotyczy tak zwanej hipoteki umownej, która z założenia uruchamiana jest dobrowolnie. W niektórych przypadkach hipoteka może powstać bez naszej woli, na przykład na mocy postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, tytułu wykonawczego, postanowienia prokuratora, ostatecznej decyzji administracyjnej, i wówczas mamy do czynienia z hipoteką przymusową. Wspomniana nowelizacja ustawy wprowadza również kilka nowości, między innymi możliwość przysługującą właścicielowi do zmniejszenia sumy hipoteki, jej podzielenia lub ustanowienia w innej walucie niż waluta wierzytelności. Ustawa wprowadza także możność zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jedną wierzytelność, możliwość powołania administratora hipoteki oraz możliwość zabezpieczenia wierzytelność wynikającej z kilku stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Ciekawym rozwiązaniem jest uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Miejmy nadzieję, że większość z tych rozwiązań sprawdzi się dobrze w praktyce i ułatwi obrót gospodarczy podmiotom w nim uczestniczącym.

Zobacz także: Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

REKLAMA

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

REKLAMA