REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Krystyna Sulczewska
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Na jej podstawie wierzyciel ma pierwszeństwo do nieruchomości. Większość transakcji realizowanych na rynku nieruchomości nie jest finansowana z gotówki. Najczęściej kupujący zmuszeni są do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bank udzielający kredytu zabezpiecza się hipoteką. Na czym polega jej istota?

Podstawową funkcją, jaką pełni hipoteka, jest zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności. Na mocy tego zabezpieczenia wierzyciel (a więc na przykład bank) może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości i to z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Ale oprócz nieruchomości przedmiotem hipoteki może być również użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, stanowiącymi własność użytkownika wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część ułamkową nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych przed chwilą, a także wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

REKLAMA

Jakie składniki majątku zabezpiecza hipoteka?

Obecnie, a więc po nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 20 lutego 2011 r., uległ zniesieniu podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. W obecnym stanie prawnym mamy po prostu hipotekę. Zabezpieczenie hipoteczne następuje do oznaczonej sumy pieniężnej. Suma zabezpieczenia hipotecznego może również zostać zmniejszona –  jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Co do zasady, sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie, co zabezpieczona wierzytelność. Wyjątek zachodzi,  gdy strony umowy ustanawiającej hipotekę postanowią inaczej. Hipoteka zabezpiecza również mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne (pod warunkiem, że zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu do księgi wieczystej). Hipoteka powstaje z chwilą wpisu w księdze wieczystej (w dziale IV), co oznacza, że wpis ten ma charakter prawotwórczy (konstytutywny). Podstawą takiego wpisu jest odpowiednie oświadczenie zawarte w treści aktu notarialnego, na podstawie którego nabyliśmy nieruchomość.

Zobacz także: Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Oczywiście omówiona sytuacja dotyczy tak zwanej hipoteki umownej, która z założenia uruchamiana jest dobrowolnie. W niektórych przypadkach hipoteka może powstać bez naszej woli, na przykład na mocy postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, tytułu wykonawczego, postanowienia prokuratora, ostatecznej decyzji administracyjnej, i wówczas mamy do czynienia z hipoteką przymusową. Wspomniana nowelizacja ustawy wprowadza również kilka nowości, między innymi możliwość przysługującą właścicielowi do zmniejszenia sumy hipoteki, jej podzielenia lub ustanowienia w innej walucie niż waluta wierzytelności. Ustawa wprowadza także możność zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jedną wierzytelność, możliwość powołania administratora hipoteki oraz możliwość zabezpieczenia wierzytelność wynikającej z kilku stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Ciekawym rozwiązaniem jest uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Miejmy nadzieję, że większość z tych rozwiązań sprawdzi się dobrze w praktyce i ułatwi obrót gospodarczy podmiotom w nim uczestniczącym.

Zobacz także: Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA