REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka zabezpiecza nie tylko nieruchomość

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krystyna Sulczewska
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Na jej podstawie wierzyciel ma pierwszeństwo do nieruchomości. Większość transakcji realizowanych na rynku nieruchomości nie jest finansowana z gotówki. Najczęściej kupujący zmuszeni są do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Bank udzielający kredytu zabezpiecza się hipoteką. Na czym polega jej istota?

Podstawową funkcją, jaką pełni hipoteka, jest zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności. Na mocy tego zabezpieczenia wierzyciel (a więc na przykład bank) może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości i to z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Ale oprócz nieruchomości przedmiotem hipoteki może być również użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie, stanowiącymi własność użytkownika wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, część ułamkową nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych przed chwilą, a także wierzytelność zabezpieczona hipoteką.

REKLAMA

Jakie składniki majątku zabezpiecza hipoteka?

Obecnie, a więc po nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 20 lutego 2011 r., uległ zniesieniu podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. W obecnym stanie prawnym mamy po prostu hipotekę. Zabezpieczenie hipoteczne następuje do oznaczonej sumy pieniężnej. Suma zabezpieczenia hipotecznego może również zostać zmniejszona –  jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Co do zasady, sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie, co zabezpieczona wierzytelność. Wyjątek zachodzi,  gdy strony umowy ustanawiającej hipotekę postanowią inaczej. Hipoteka zabezpiecza również mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne (pod warunkiem, że zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu do księgi wieczystej). Hipoteka powstaje z chwilą wpisu w księdze wieczystej (w dziale IV), co oznacza, że wpis ten ma charakter prawotwórczy (konstytutywny). Podstawą takiego wpisu jest odpowiednie oświadczenie zawarte w treści aktu notarialnego, na podstawie którego nabyliśmy nieruchomość.

Zobacz także: Hipoteka umowna zastąpiła hipotekę kaucyjną i zwykłą

Oczywiście omówiona sytuacja dotyczy tak zwanej hipoteki umownej, która z założenia uruchamiana jest dobrowolnie. W niektórych przypadkach hipoteka może powstać bez naszej woli, na przykład na mocy postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia, tytułu wykonawczego, postanowienia prokuratora, ostatecznej decyzji administracyjnej, i wówczas mamy do czynienia z hipoteką przymusową. Wspomniana nowelizacja ustawy wprowadza również kilka nowości, między innymi możliwość przysługującą właścicielowi do zmniejszenia sumy hipoteki, jej podzielenia lub ustanowienia w innej walucie niż waluta wierzytelności. Ustawa wprowadza także możność zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jedną wierzytelność, możliwość powołania administratora hipoteki oraz możliwość zabezpieczenia wierzytelność wynikającej z kilku stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi. Ciekawym rozwiązaniem jest uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. Miejmy nadzieję, że większość z tych rozwiązań sprawdzi się dobrze w praktyce i ułatwi obrót gospodarczy podmiotom w nim uczestniczącym.

Zobacz także: Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA