REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Izabela Perczak
Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu.
Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu.

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Hipoteka umowna

Hipoteka zabezpiecza  mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostaną wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

REKLAMA

Od dnia 20 lutego 2011 roku obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Uprzednio obowiązywały dwa rodzaje hipoteki umownej: hipoteka zwykła i kaucyjna. Zasadniczym celem hipoteki zwykłej było dokonanie zabezpieczenia wierzytelności o wiadomej wysokości. Natomiast hipoteka kaucyjna dotyczyła przede wszystkim wierzytelności przyszłych, których wysokość nie była jeszcze znana. Oznacza to, że hipoteka ta zabezpieczała przyszłą wierzytelność o wysokości wskazanej w umowie.

Wpis hipoteki umownej

Tytułem wstępu należy wskazać, że w księdze wieczystej w dział IV jest przeznaczony do wpisu hipotek. Wnioskodawcą o dokonanie wpisu hipoteki umownej do księgi wieczystej jest podmiot, którego dłużnikiem może być zarówno dłużnik, jak i użytkownik wieczysty, podmiot któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu. Pozostałymi uczestnikami postępowania są wszystkie podmioty, których wszelkie prawa zostały zawarte w danej księdze wieczystej.  We wniosku o wpis do księgi wieczystej należy podać następujące informacje:

- oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek,

- wskazanie wartości przedmiotu żądania, który będzie odpowiadał wartości wpisywanej hipoteki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek,

- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej,

- wskazanie wnioskodawców i uczestników postępowania,

- wykaz dokumentów dołączonych do wniosku.

Zobacz serwis: Finanse

Hipoteka bankowa

Innym rodzajem hipoteki umownej jest hipoteka bankowa, która zostaje ustanawiana w umowie kredytowej między bankiem udzielającym kredyt a właścicielem lub użytkownikiem wieczysty, podmiotem któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu – a na którego rzecz został udzielony kredyt. Zasadniczą podstawą dokonania wpisu hipoteki bankowej do księgi wieczystej jest stosowne oświadczenie banku o udzieleniu kredytu, a także oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki na rzecz danego banku. Należy dodać, oświadczenie powinno być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem jego nieważności.

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA