Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej
REKLAMA
REKLAMA
Hipoteka umowna
Hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostaną wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
REKLAMA
Od dnia 20 lutego 2011 roku obowiązuje tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Uprzednio obowiązywały dwa rodzaje hipoteki umownej: hipoteka zwykła i kaucyjna. Zasadniczym celem hipoteki zwykłej było dokonanie zabezpieczenia wierzytelności o wiadomej wysokości. Natomiast hipoteka kaucyjna dotyczyła przede wszystkim wierzytelności przyszłych, których wysokość nie była jeszcze znana. Oznacza to, że hipoteka ta zabezpieczała przyszłą wierzytelność o wysokości wskazanej w umowie.
Wpis hipoteki umownej
Tytułem wstępu należy wskazać, że w księdze wieczystej w dział IV jest przeznaczony do wpisu hipotek. Wnioskodawcą o dokonanie wpisu hipoteki umownej do księgi wieczystej jest podmiot, którego dłużnikiem może być zarówno dłużnik, jak i użytkownik wieczysty, podmiot któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu. Pozostałymi uczestnikami postępowania są wszystkie podmioty, których wszelkie prawa zostały zawarte w danej księdze wieczystej. We wniosku o wpis do księgi wieczystej należy podać następujące informacje:
- oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek,
- wskazanie wartości przedmiotu żądania, który będzie odpowiadał wartości wpisywanej hipoteki,
- numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek,
- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej,
- wskazanie wnioskodawców i uczestników postępowania,
- wykaz dokumentów dołączonych do wniosku.
Zobacz serwis: Finanse
Hipoteka bankowa
Innym rodzajem hipoteki umownej jest hipoteka bankowa, która zostaje ustanawiana w umowie kredytowej między bankiem udzielającym kredyt a właścicielem lub użytkownikiem wieczysty, podmiotem któremu przysługują prawa własnościowego prawa do lokalu – a na którego rzecz został udzielony kredyt. Zasadniczą podstawą dokonania wpisu hipoteki bankowej do księgi wieczystej jest stosowne oświadczenie banku o udzieleniu kredytu, a także oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu hipoteki na rzecz danego banku. Należy dodać, oświadczenie powinno być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem jego nieważności.
Podstawa prawna:
Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).
Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.