Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
Włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków
REKLAMA
Obcokrajowiec będący małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkujący w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej dwa lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich nie musi ubiegać się o zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy w wyniku nabycia będzie ona stanowić ustawową wspólność małżeńską. Oznacza to, że obcokrajowiec nabywa nieruchomość na mocy prawa, jeżeli nabywcą nieruchomości jest jego współmałżonek – który jest obywatelem polskim. Natomiast nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.
Fakt włączenie przedmiotu majątkowego do dorobku małżonków nie przesądza o tym, że obcokrajowiec (małżonek) nie dysponuje stosownym zezwoleniem na nabycie nieruchomości, a nabywcą nieruchomości jest małżonek będący obywatelem polskim.
Zobacz serwis: Deweloper
Uzyskanie zgody małżonka na nabycie nieruchomości
REKLAMA
Zgoda małżonka na dokonanie odpłatnego nabycia nieruchomości, użytkowania wieczystego, jak też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest wymagana tylko wówczas, gdy współmałżonek działa jako pełnomocnik drugiego małżonka. W tym przypadku małżonek jako pełnomocnik nie działa za zgodą drugiego małżonka, ale w jego imieniu. Małżonek jako mocodawca jest stroną czynności prawnej, ale działa przez pełnomocnika.
Należy wskazać, że przy dokonaniu czynności zbycia nieruchomości przez małżonka wpisanego samodzielnie do księgi wieczystej – notariusz zobowiązany jest dokładnie zbadać, czy wpis jest zgodny z rzeczywistym stanem prawnym zbywanej nieruchomości.
Zobacz także serwis: Dom i Prawo
Podstawa prawna:
- art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.