Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
Umowa darowizny
REKLAMA
REKLAMA
Na początku należy wyjaśnić czym jest umowa darowizny w świetle przepisów kodeksu cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku (art. 888 Kodeks cywilny). Istotnym elementem umowy darowizny jest fakt, że polega ona na nieodpłatnym przesunięciu składnika majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Oznacza to, że do dokonania darowizny konieczne jest zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia i spełnienie tego świadczenia oraz przyjęcie go przez obdarowanego. Darowizna może podlegać na nieodpłatnym zwolnieniu obdarowanego ze zobowiązania, ustanowieniu prawa na rzecz obdarowanego oraz zniesieniu prawa na korzyść obdarowanego. Darowizna ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, czyli niewzajemnej. Oznacza to, że do jej dokonania konieczne jest oświadczenie obu stron – darczyńcy i obdarowanego.
Zarówno umowa darowizny nieruchomości, jak i użytkowania wieczystego oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wymaga formy aktu notarialnego – pod rygorem nieważności (art. 890 Kodeks cywilny).
Przedmiot darowizny
Należy wskazać, że przedmiotem darowizny może być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Stroną umowy darowizny są wszystkie osoby fizyczne (także cudzoziemiec). Wówczas, gdy stroną umowy darowizny nieruchomości jest osoba niemające pełnej zdolności do czynności prawnych to nie może ona występować samodzielnie. Osoba taka powinna być reprezentowane przez przedstawicieli, np. ustawowych, pełnomocników. W przypadku cudzoziemców prawidłowe nabycie nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Podsumowując należy wskazać, że w pewnych okolicznościach darowiznę można odwołać. Można dokonać tego poprzez oświadczenie złożone obdarowanemu w formie pisemnej. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet nie wykonaną wówczas, gdy po zawarciu umowy darowizny stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny przyczyniło się do uszczerbku jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb oraz ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych (art. 896 Kodeks cywilny)
Podstawa Prawna:
- art. 888 Kodeks cywilny.
- art. 890 Kodeks cywilny.
- art. 896 Kodeks cywilny.
- art. 1 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 4 ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców.
Zobacz także serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.