REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu

Izabela Perczak
W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, jak również oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów.
W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, jak również oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Przedmiot przetargu

REKLAMA

Należy wskazać, że przy sprzedaży nieruchomości zarówno Skarbu Państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego przetarg stanowi formę podstawową. Tylko i wyłącznie sprzedaż nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste odbywa się bez przetargu. Przetarg jest jednym ze sposobów zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obok negocjacji, czy też w ramach trybu ofertowego. Na rynku obrotu nieruchomości najczęstszym przedmiotem przetargu jest sprzedaży nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów, czy też sprzedaż wolnych budynków i wolnych lokali wraz ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu.

Formy przeprowadzania przetargu

Przetarg zostaje przeprowadzany w następujących formach:

- w formie przetargu ustnego nieograniczonego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- w formie przetargu pisemnego nieograniczonego,

- w formie przetargu ustnego ograniczonego,

- w formie przetargu pisemnego ograniczonego.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

REKLAMA

Należy zaznaczyć, że w przetargu nie mogą brać udział podmioty, które mogą nabyć nieruchomość tylko i wyłącznie za uzyskaniem zezwoleniem od organu państwowego, a przy tym takowego zezwolenia tego nie okazał (art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego).

Powyższej wskazana zasada nie odnosi się do cudzoziemców, gdyż nie mając oni obowiązku legitymowania się zezwoleniem przed przetargiem. Oznacza to, że cudzoziemiec powinien okazać tylko promesę. Tego typu regulacje są mniej korzystne dla obywateli polski niż cudzoziemców.

Przetarg ustny a pisemny

Tak jak zostało to już powyżej wskazane – przetarg zostaje przeprowadzany w formie przetargu ustnego nieograniczonego, przetargu pisemnego nieograniczonego, przetargu ustnego ograniczonego oraz w formie przetargu pisemnego ograniczonego. Należy w tym wypadku dokonać rozróżnienia pomiędzy przetargiem ustnym, a pisemnym. Przetarg przeprowadzany w formie ustnej ograniczonej lub nieograniczonej ma na celu uzyskanie najwyższej ceny. Natomiast przetarg przeprowadzany w formie pisemnej może odbyć się poprzez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty spośród wielu.

W obecnym stanie prawnym cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość ma możliwość wystąpić o zezwolenie do ministra właściwego do spraw wewnętrznych po wygraniu przetargu. Cudzoziemiec powinien okazać w tym celu promesę.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa prawna:

- art. 66-721 Kodeks cywilny

- art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego

- art. 40 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA