Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiot przetargu
REKLAMA
Należy wskazać, że przy sprzedaży nieruchomości zarówno Skarbu Państwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego przetarg stanowi formę podstawową. Tylko i wyłącznie sprzedaż nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste odbywa się bez przetargu. Przetarg jest jednym ze sposobów zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obok negocjacji, czy też w ramach trybu ofertowego. Na rynku obrotu nieruchomości najczęstszym przedmiotem przetargu jest sprzedaży nieruchomości lub oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów, czy też sprzedaż wolnych budynków i wolnych lokali wraz ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu.
Formy przeprowadzania przetargu
Przetarg zostaje przeprowadzany w następujących formach:
- w formie przetargu ustnego nieograniczonego,
- w formie przetargu pisemnego nieograniczonego,
- w formie przetargu ustnego ograniczonego,
- w formie przetargu pisemnego ograniczonego.
Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że w przetargu nie mogą brać udział podmioty, które mogą nabyć nieruchomość tylko i wyłącznie za uzyskaniem zezwoleniem od organu państwowego, a przy tym takowego zezwolenia tego nie okazał (art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego).
Powyższej wskazana zasada nie odnosi się do cudzoziemców, gdyż nie mając oni obowiązku legitymowania się zezwoleniem przed przetargiem. Oznacza to, że cudzoziemiec powinien okazać tylko promesę. Tego typu regulacje są mniej korzystne dla obywateli polski niż cudzoziemców.
Przetarg ustny a pisemny
Tak jak zostało to już powyżej wskazane – przetarg zostaje przeprowadzany w formie przetargu ustnego nieograniczonego, przetargu pisemnego nieograniczonego, przetargu ustnego ograniczonego oraz w formie przetargu pisemnego ograniczonego. Należy w tym wypadku dokonać rozróżnienia pomiędzy przetargiem ustnym, a pisemnym. Przetarg przeprowadzany w formie ustnej ograniczonej lub nieograniczonej ma na celu uzyskanie najwyższej ceny. Natomiast przetarg przeprowadzany w formie pisemnej może odbyć się poprzez dokonanie wyboru najkorzystniejszej oferty spośród wielu.
W obecnym stanie prawnym cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość ma możliwość wystąpić o zezwolenie do ministra właściwego do spraw wewnętrznych po wygraniu przetargu. Cudzoziemiec powinien okazać w tym celu promesę.
Zobacz także serwis: Budowa i remont
Podstawa prawna:
- art. 66-721 Kodeks cywilny
- art. 976 § 1 Kodeks postępowania cywilnego
- art. 40 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.