Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu
REKLAMA
REKLAMA
Prawa osobiste i inne roszczenia
REKLAMA
W księdze wieczystej w dziale trzecim wpisywane są zarówno prawa osobiste, jak i roszczenia określone w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz w art. 9 ust. 2 ustawy o własności lokali. Przykładowymi roszczeniami wskazanymi w art. 9 ust. 2 ustawy o własności lokali, są: roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu, a następnie o przeniesienie tego prawa. Natomiast przykładowymi roszczeniami określonymi w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, są: prawo najmu, prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia, a także roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego, roszczenie współwłaścicieli wyłączające uprawnienie do żądania zniesienia własności i in.
REKLAMA
W przypadku wniosku o wpis prawa najmu w księdze wieczystej, w celu dokonania wpisu należy złożyć na właściwym formularzu wniosek o wpis w księdze wieczystej. Należy dodać, że podstawą dokonania wpisu w księdze wieczystej jest dokument poświadczony podpisem notarialnym.
Wniosek o wpis prawa najmu
W celu dokonania wpisu prawa najmu należy wypełnić właściwy formularz, który jest oznaczony odpowiednio symbolem KW-WPIS, o nazwie „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”. We wniosku należy wskazać wartość przedmiotową żądania, która odpowiada wartości rocznego czynszu z tytułu umowy najmu. W tym wniosku należy podać także następujące informacje:
- oznaczenie sądu i wydziału, do którego składany jest wniosek,
- numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek,
- wskazanie żądania wpisu do księgi wieczystej,
- określenie wartości przedmiotowej żądania,
- wskazanie wnioskodawców i uczestników postępowania,
- wykaz dokumentów dołączonych do wniosku.
Zobacz serwis: Dom i działka
Należy dodać, że w postanowieniach umowy najmu powinien istnieć zapis, w którym strony wnoszę o ujawnienie prawa najmu wynikającego z tej umowy. Zapis ten jest istotny, gdyż w przypadku jego braku sąd rejonowy odmówi dokonania wpisu prawa najmu do księgi wieczystej.
Podstawa prawna:
Ustawa z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.).
Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (test jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
Zobacz serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.