REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budżet domowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek VAT – co to takiego?

Na co dzień mamy do czynienia z określeniem podatek VAT, mimo to bardzo często nie wiemy, co ono dokładnie znaczy. Zdajemy sobie sprawę, że opłacamy podatek VAT w czasie wszystkich zakupów, mamy to wyszczególnione na paragonie i możemy sprawdzić ile wynosi podatek VAT od poszczególnych produktów. Czym jednak dokładnie jest podatek VAT?

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, nie wystarczy podpisać umowy z nowo wybranym. Przede wszystkim powinniśmy wypowiedzieć umowę pierwszemu ubezpieczycielowi. W jaki sposób prawidłowo wypowiedzieć OC? Kiedy w ogóle możemy wypowiedzieć ubezpieczycielowi OC?

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę o pracę, która była zawarta na czas nieokreślony, musimy pamiętać o kilku zasadach. Istnieją generalne ustalenia dotyczące wypowiadania tego typu umów. W przypadku kiedy te ustalenia nie są wystarczające, musimy sięgnąć do innych przepisów określających możliwość wypowiedzenia umowy. Kiedy możemy wypowiedzieć umowę o pracę?

Jak się zarejestrować w urzędzie pracy dla bezrobotnych?

Jeśli straciliśmy pracę, a zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nowej, dobrym pomysłem jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy. W urzędach pracy możemy znaleźć interesujące nas zatrudnienie, oferowane przez lokalne przedsiębiorstwo. W jaki sposób zarejestrować się w urzędzie pracy?

REKLAMA

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Jak założyć własną działalność gospodarczą? Jeśli znaleźliśmy pomysł na własny biznes i chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, powinniśmy pamiętać o różnych obowiązkach, które się z tym wiążą. W jaki sposób prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą?

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

REKLAMA

Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Nie podpisywaliśmy żadnej umowy, a i tak za abonament radiowo – telewizyjny musimy płacić. Co nas zmusza do płacenia za abonament RTV? Kto jest zwolniony z tych opłat?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to trzeci filar systemu emerytalnego. Czym jest IKE i kto może je założyć? Czy założenie IKE w ogóle się opłaca?

Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Emerytury dla żołnierzy zawodowych są naliczane nieco inaczej niż emerytury dla osób cywilnych. Fakt, że żołnierze zawodowi wcześniej odchodzą na emeryturę także nie pozostaje bez znaczenia. W jaki sposób oblicza się wysokość emerytur dla żołnierzy zawodowych?

Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury to kwestia, którą zaczynamy się coraz bardziej martwić, zwłaszcza gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jeśli często chodziliśmy na zwolnienia lekarskie, możemy mieć wątpliwości co do tego, czy nasza emerytura nie będzie niższa. W jaki sposób częste zwolnienia mają wpływ na wysokość emerytury?

Zakup obligacji korporacyjnych na rynku pierwotnym – sposobem na zarobek

Kupując obligacje korporacyjne na rynku pierwotnym można zarobić. Warunkiem zarobku, jest sprzedaż obligacji po ich wprowadzeniu do giełdowego obrotu. Średnia rentowność ze sprzedaży obligacji korporacyjnych wynosi 13,66% brutto.

Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zmiany, które pojawiają się w systemie emerytalnym nie powinny wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Wg powiedzenia „umiesz liczyć, licz na siebie” watro pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy samodzielnie zatroszczyć się o własną emeryturę. Zobacz, jak oszczędzać samemu.

Lokaty progresywne – czy warto je zakładać?

Banki dwoją się i troją, aby zachęcić swoich klientów do inwestowania w ich bankach. Jednym ze sposobów na inwestycje są lokaty progresywne.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe ze stałym oprocentowaniem

Krótkoterminowe lokaty oferowane nowym klientom w ramach promocji mają bardzo niskie oprocentowanie. Średnie oprocentowanie depozytów 3-miesęcznych wynosi tylko 2,18% w skali roku. Lokując swoje pieniądze na lokacie długoterminowej, możemy trafić na oferty z oprocentowaniem powyżej 3% w skali roku.

Co wybrać: obligacje dziesięcioletnie czy fundusze obligacje?

Każda osoba, która 9 lat temu kupiła debiutujące wtedy na rynku detaliczne obligacje dziesięcioletnie, od każdej podpisanej akcji otrzyma 84,08 zł odsetek.

Bilet warszawiaka – tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki

Tańsze bilety ztm dla warszawiaków płacących podatki to projekt już zatwierdzony przez radnych Warszawy. „Bilet Warszawiaka” ma obowiązywać od początku 2014 roku i uprawniać osoby rozliczające się w Warszawie do zniżek – odpowiednio od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Z jakimi zmianami będzie się wiązało wprowadzenie „Biletu Warszawiaka”?

Inwestycja w autografy – czy się opłaca?

Czy warto inwestować w autografy? Wielu kolekcjonerów kupuje podpisy znanych osób nie tylko dla satysfakcji, ale z myślą inwestycji oraz zysku. Czy warto?

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Coraz częściej ubezpieczamy nasz dom od pożaru, uderzenia pojazdu, zalania czy gradu. Dzięki temu czujemy, że polisa ubezpieczeniowa pomoże nam w likwidacji poniesionych szkód. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Jakie minimalne zabezpieczenia musimy posiadać żeby ubiegać się o polisę? Co to znaczy home assistance? Jak zmniejszyć wysokość składek na ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

Utraconą kartę płatniczą możemy zastrzec na dwa sposoby: telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w oddziale banku – do tego jednak będzie potrzebny nam dokument poświadczający naszą tożsamość. Co jednak, jeśli utraciliśmy cały portfel razem z dokumentami? Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zobacz poradnik.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to takiego?

Wiele osób poszukuje korzystnych form lokowania kapitału. Wielu Polaków przenosi swoje oszczędności np. do funduszy inwestujących w akcje. Nie należy jednak zapominać, że chęć większego zysku niesie ze sobą pewne ryzyko. Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób skutecznie zminimalizować dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Skąd wziąć pieniądze na szkolną wyprawkę?

Wrzesień, to dla wielu rodziców okres sporych wydatków. Kiedy pociechy idą do szkoły musimy kupić im nowe książki i inne niezbędne rzeczy. Skąd jednak wziąć na to wszystko pieniądze po wakacyjnych wydatkach? Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób można sfinansować szkolną wyprawkę.

Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Płatności kartą są bezpieczniejsze niż płatność za pomocą gotówki lub przelewu. Jeśli jednak płacąc kartą zostaniemy oszukani, dzięki usłudze Chargeback będziemy mogli odzyskać pieniądze.

Ulgi podatkowe – kiedy można utracić przywileje?

Jeśli twoje dziecko pracuje w wakacje, możesz stracić ulgę prorodzinną. Jeśli nie chcesz stracić przywilejów musisz przypilnować, aby roczne zarobki dziecka Ne przekroczyły 3089 zł.

Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Jadąc w podróż służbową własnym samochodem, mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów związanych z wyjazdem (tzw. dietę oraz kilometrówkę). Zobacz, w jakich przypadkach pracodawca powinien zwrócić nam koszty poniesione podczas podróży oraz jakie to powinny być kwoty. Radzi Kamil Jabłoński, aplikant radcowski w TGC Corporate Lawyers.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy?

Koszt rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy jest uzależniony od rodzaju pojazdu, który chcemy zarejestrować. Dużo więcej zapłacimy, gdy zdecydujemy się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Przeczytaj, ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego kupionego w Polsce?

Kupienie pojazdu używanego w Polsce wymaga rejestracji. Koszt rejestracji pojazdu używanego nie należy do tanich i uzależniony jest od rodzaju rejestrowanego pojazdu. Warto wiedzieć, jakiej kwoty należy się spodziewać, dlatego przeczytaj za co trzeba zapłacić i ile.

Ile kosztuje rejestracja nowego pojazdu kupionego za granicą?

Koszt rejestracji nowego pojazdu kupionego za granicą jest uzależniony od rodzaju rejestrowanego pojazdu. Rejestracja nowego pojazdu kupionego za granicą wymaga wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, naklejki legalizacyjnej, nalepki kontrolnej. Przeczytaj, ile zapłacisz za wszystko.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Od 2010 roku wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. I to niezależnie od tego czy wyrabiamy dowód osobisty po raz pierwszy, czy utraciliśmy go w wyniku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia. Jedyny koszt, jaki ponosimy to zrobienie odpowiedniego zdjęcia do dowodu osobistego.

Bezpieczne wakacje: ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę

W wakacje zachowujemy się bardzo beztrosko i zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Żeby spędzać wakacje w pełni komfortowo warto kupić ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę. Takie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia podróżnego gwarantuje pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach. Przeczytaj, co tak naprawdę daje nam ubezpieczenie?

Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Co roku maturzyści stają przed wyborem kierunku studiów. Decyzja nie jest prosta, trzeba przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy za kilka lat. Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę i nieźle zarobić? Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.

Abonament RTV zapłacą wszyscy

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, w czasie rozmowy w „Sygnałach dnia” w radiowej „Jedynce” ogłosił, że zostanie zniesiony obowiązkowy abonament RTV, ale zostanie on zastąpiony opłatą audiowizualną, którą poniesie każdy obywatel. Jak to będzie wyglądało? I ile teraz będziemy płacić?

Porównanie ubezpieczeń podróżnych

Szykując się na wyjazd staramy się aby w naszym bagażu znalazło się wszystko to co może się przydać w miejscu naszego wypoczynku. Tak zaopatrzeni czujemy się bezpiecznie. Często zapominamy o najważniejszej rzeczy – polisie podróżnej pomagającej w trudnych sytuacjach mogących zdarzyć się za granicą. Co powinno być w polisie i ile to kosztuje?

Concierge i CashBack – usługi bankowe, przydatne w okresie wakacyjnym

Concierge i CashBack to usługi bankowe dzięki którym możemy zaoszczędzić pieniądze i czas. Concierge pomoże nam zarezerwować bilety lotnicze, natomiast dzięki CashBack będziemy mogli wypłacić pieniądze bez prowizji.

Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

W którym banku jest najlepsze konto oszczędnościowe z korzystnym oprocentowaniem? W przeciągu kilku ostatnich miesięcy na wielu kontach oszczędnościowych w różnych bankach oprocentowanie spadło z 4,2 do 3,5%. Wiele banków ma też w swoich ofertach konta oszczędnościowe z oprocentowaniem ok. 4%. Zobacz, w którym banku najlepiej jest założyć konto oszczędnościowe.

Cashback – wypłata gotówki, taniej niż w bankomacie?

Cashback to usługa, które może znacznie ułatwić wypłacanie pieniędzy. Zamiast wypłaty gotówki w bankomacie, który pobiera prowizję, możemy wypłacić gotówkę z pomocą Cashback. Zobacz na czym polega, wypłata pieniędzy za pomocą usługi Cashback.

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu nie zawsze kosztuje tyle samo. Wszystko zależy od tego dla kogo jest wyrabiany paszport i przez jaki okres ma być ważny. Przeczytaj, kto, ile musi zapłacić za wyrobienie paszportu, a także, kto i w jakiej sytuacji dostanie go za darmo.

Gaz i prąd – w Polsce drożej niż w innych państwach europejskich

Gaz i prąd w Polsce są zdecydowanie droższe niż w innych państwach europejskich (po uwzględnieniu wartości wynagrodzenia pochłanianego przez opłaty). Aż o 80% więcej za gaz płacimy od Anglików i 50% więcej za prąd od Francuzów. Przeczytaj, ile więcej płacimy od Europejczyków.

Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że o swoje zdrowie dbać warto. Jednak większość z nas miała również okazję korzystać z usług NFZ, które do najprzyjemniejszych nie należą, a to może zniechęcić do dbania o zdrowie. Alternatywą dla NFZ jest ubezpieczenie zdrowotne. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczeń zdrowotnych?

Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

Konto osobiste, czyli rachunek oszędnościowo–rozliczeniowy (ROR) pozwala na niewielkie zyski, jednak często jest to uzależnione od korzystania z dodatkowych usług bankowych. Nie każdy bank również pozwala zarobić na koncie osobistym, ale są wyjątki. Które banki dają zarobić na koncie osobistym?

Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Do niedawna lokaty były bezpieczną formą inwestowania gwarantującą zysk. Jednak obniżki stóp procentowych zmniejszyły oprocentowanie lokat i tym samym zysk z nich. W związku z tym warto poszukać alternatywnych form inwestowania, ale co będzie bezpieczne i zagwarantuje zysk?

Remont mieszkania: kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna

Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Kiedy dzieci są na koloniach, my możemy spokojnie zająć się remontem mieszkania. Możemy przeprowadzić remont częściowy lub kompleksowy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, kreatywności i finansów.

Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?

Dla inwestujących graczy giełdowych bieżący rok nie będzie gorszy od poprzedniego. Nudzą Was malejące dochody z lokat? Chcecie poprawić wyniki funduszy inwestycyjnych? Poznajcie kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas inwestowania w fundusze.

IKE, którą formę wybrać?

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne jest częścią systemu emerytalnego, konkretnie III filaru, korzystanie z tej formy oszczędzania jest całkowicie dobrowolne. W ramach IKE można zawrzeć umowę w sześciu formach z pięcioma rodzajami instytucji finansowych. Którą formę wybrać?

Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego?

Trudna sytuacja na rynku pracy nadal trwa, coraz więcej osób musi poradzić sobie z prywatnym kryzysem finansowym. Pół biedy, jeśli pracodawca zmniejszył nam tylko pensję, ale nadal możemy pracować, choć i taka sytuacja nie jest komfortowa. Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego?

Ubezpieczenie na życie jako zabezpieczenie spłaty kredytu gotówkowego

Skorzystanie z oferty kredytu gotówkowego bądź hipotecznego oprócz obciążenia miesięcznego budżetu domowego ratami kredytowymi niesie ze sobą dodatkowe ryzyko braku możliwości spłaty zadłużenia w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Banki posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia na życie, które sprzedają razem z kredytem. Czy jednak oferta przygotowana przez bank jest korzystna dla klienta?

REKLAMA