REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – co to takiego?

Finanse. Fot. Fotolia
Finanse. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób poszukuje korzystnych form lokowania kapitału. Wielu Polaków przenosi swoje oszczędności np. do funduszy inwestujących w akcje. Nie należy jednak zapominać, że chęć większego zysku niesie ze sobą pewne ryzyko. Ekspert firmy Expander podpowiada, w jaki sposób skutecznie zminimalizować dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Opłacalność lokat

REKLAMA

Kolejne obniżki stóp procentowych przez RPP spowodowały znaczny spadek oprocentowania lokat bankowych. Aktualnie średnie oprocentowanie depozytów wynosi tylko 2,35 proc. w przypadku okresu 3-miesięcznego. W rezultacie wiele osób przenosi swoje oszczędności do funduszy inwestycyjnych. Niepokojące jest to, że w ostatnim czasie pieniądze szerokim strumieniem płyną do obarczonych wysokim ryzykiem funduszy akcji. Według Analiz Online w lipcu Polacy wpłacili na nie 456 mln PLN, a od początku roku już ponad 2 mld PLN.

REKLAMA

Takie postępowanie wynika oczywiście z chęci uzyskania wysokich zysków. Należy jednak pamiętać, że wiążą się one z koniecznością ponoszenia ryzyka. Istnieją jednak łatwe sposoby na jego skuteczne ograniczenie, przy jednoczesnym zachowaniu szans na szybkie pomnożenie zgromadzonych zasobów finansowych. Jednym z nich jest dywersyfikacja, która zakłada podział portfela inwestycyjnego na kilka części. Dzięki niej rozpraszamy ryzyko. Jest to szczególnie skuteczne jeśli dobierane produkty finansowe których wyniki są od siebie niezależne.

Zobacz także: Chargeback – usługa, dzięki której można odzyskać pieniądze

Jak zarobić przy niskim ryzyku?

Powszechnie wiadomo, że nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. Dywersyfikacja inwestycji zakłada uniknięcie takiej sytuacji.

Pieniądze warto lokować w różnego rodzaju aktywa: fundusze, akcje, obligacje, nieruchomości, produkty strukturyzowane. – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Ciekawą propozycją jest zwłaszcza ta ostatnia grupa. Produkty strukturyzowane nie tylko dają szansę na uzyskanie wyższych zysków niż na lokacie. Dają bowiem również bezpieczeństwo w postaci gwarancji (całkowitej lub częściowej) zwrotu zainwestowanego kapitału. Dysponując większym kapitałem można również rozważyć możliwość zakupu nieruchomości na wynajem. Osoby bardziej ostrożne mogą zachować pewną część pieniędzy na bezpiecznych lokatach bankowych czy rachunkach  szczędnościowych, a w inne produkty lokować pozostałą kwotę. W ten sposób dodatkowo zabezpieczą się w razie niepowodzenia inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że portfel inwestycyjny możemy zdywersyfikować na różne sposoby.

Inwestycje możemy różnicować zarówno w obrębie jednej, jak i wielu kategoriimówi Jarosław Sadowski, Expander.

Zobacz także:  Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

- Dla przykładu zakupując obligacje zarówno krótko-, jak i długoterminowe minimalizujemy ryzyko, że któraś z nich nie przyniesie zysku. Dobrze, by wybierane przez nas aktywa były od siebie niezależne. Decydując się na akcje, zadbajmy by należały one do spółek działających w innych branżach. Można również pomyśleć o inwestycjach w różnych częściach świata. Jest to szczególnie korzystne w przypadku bessy na krajowym rynku finansowym. Dywersyfikacja rządzi się więc zasadą: im więcej aktywów znajduje się w portfelu inwestora, tym skuteczniejsze zmniejszenie ryzyka. Choć nie należy oczywiście przesadzać. Warto posiadać tyle elementów portfela ile jest się w stanie kontrolować.

Jarosław Sadowski, Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA