Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ
REKLAMA
REKLAMA
Nic tak zdrowia nie psuje jak stres związany z korzystaniem z usług medycznych świadczonych przez nasz NFZ. Nie zrozumie tego nikt, kto nie musiał wstawać o 5 rano, żeby zapisać się do lekarza, spędzać kilku godzin w kolejce do gabinetu lekarza lub miesiącami czekać na wizytę u lekarza specjalisty lub na specjalistyczne badanie diagnostyczne. Najgorsze jest to, że przecież taka sytuacja dotyka często osoby chore i potrzebujące natychmiastowej pomocy, ponieważ każdy miesiąc oczekiwania może wpłynąć na pogorszenie ich stanu zdrowia.
REKLAMA
Rozwiązaniem dla osób, które chcą bezstresowo korzystać z usług medycznych jest polisa ubezpieczenia zdrowotnego. W zależności od wariantu polisa taka daje możliwość korzystania z wielu usług medycznych. Jest to m.in.:
Zobacz także: Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking
- nielimitowany dostęp do lekarzy specjalistów,
- specjalistyczne testy diagnostyczne i badania medyczne,
- assistance medyczny,
- szczepienie przeciw grypie,
- chirurgia jednego dnia,
- wizyty domowe,
- dzienny zasiłek szpitalny.
Ubezpieczenie tego typu oferowane jest przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Są to m.in. UNIQA, PZU, Allianz, Signal-Iduna, Compensa, Inter Polska, Medica Polska, AXA, InterRisk. Każde z tych towarzystw ma podpisane umowy z placówkami medycznymi na bezgotówkowe świadczenie usług medycznych dla ubezpieczonych. Towarzystwa zwykle współpracują z placówkami medycznymi usytuowanymi w całej Polsce po to, by ubezpieczony mógł korzystać z usług nie tylko w miejscu zamieszkania, lecz także poza nim, np. podczas urlopu bądź wyjazdu służbowego.
Zobacz także: OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania
W jaki sposób można korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?
Ubezpieczony umawia się na wizytę w placówce medycznej, która jest partnerem danego towarzystwa. W zależności od towarzystwa ubezpieczony sam umawia się na wizytę dzwoniąc do wybranej placówki (tak jest np. w Inter Polska) bądź dzwoni na infolinię towarzystwa i na wizytę z wybranym specjalistą umawia go konsultant (np. Medica Polska). W placówce medycznej ubezpieczony musi okazać dowód tożsamości. Zostaje skierowany do konkretnego, wcześniej umówionego lekarza specjalisty. Za badanie przeprowadzone w partnerskiej placówce medycznej ubezpieczony nie płaci ani złotówki. Niektóre towarzystwa (m.in. UNIQA) dają możliwość skorzystania z dowolnej placówki medycznej. W takim przypadku ubezpieczony płaci za wizytę, a następnie UNIQA na podstawie przesłanego rachunku dokonuje zwrotu poniesionych przez ubezpieczonego kosztów. Trzeba pamiętać jednak o tym, że towarzystwa stosują w takich przypadkach limity kosztów np. do 70 zł za wizytę u lekarza specjalisty lub do 90 zł za wizytę domową lekarza.
Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?
Jakie są zalety ubezpieczenia zdrowotnego?
Zalet ubezpieczenia zdrowotnego jest naprawdę bardzo dużo. Jest to m.in.:
- brak konieczności oczekiwania w kolejce na wizytę – jest ona umawiana na konkretną godzinę,
- możliwość korzystania z wielu często renomowanych prywatnych placówek medycznych na terenie całego kraju,
- brak limitów na wizyty u lekarzy specjalistów, a także na badania diagnostyczne,
- darmowe szczepienia przeciw grypie oraz w niektórych wariantach przeciw żółtaczce,
- darmowy assistance medyczny (w wybranych pakietach) a w nim m.in.: transport medyczny, opieka pielęgniarska, dostawa leków, pomoc psychologa, opieka nad osobami niesamodzielnymi, rehabilitacja,
- możliwość skorzystania z ubezpieczenia przez obcokrajowców,
- możliwość rozszerzania zakresu ubezpieczenia np. o koszty leczenia poza granicami kraju, rehabilitację, powtórną opinię medyczną, leczenie stomatologiczne, następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Najważniejszą zaletą takiego ubezpieczenia jest jednak to, że mając takie ubezpieczenie częściej sprawdzamy stan swojego zdrowia, a co za tym idzie bardzo wcześnie lekarz jest w stanie zauważyć, jeżeli coś niepokojącego się z nami dzieje. A jak wiadomo leczenie choroby w początkowym stadium jest najbardziej skuteczne.
Zobacz także: IKE, którą formę wybrać?
REKLAMA
REKLAMA