REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Krasoń, Open Finance
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trudna sytuacja na rynku pracy nadal trwa, coraz więcej osób musi poradzić sobie z prywatnym kryzysem finansowym. Pół biedy, jeśli pracodawca zmniejszył nam tylko pensję, ale nadal możemy pracować, choć i taka sytuacja nie jest komfortowa. Jak poradzić sobie w czasie kryzysu finansowego?

Trudna chwila, zakręt na finansowej drodze to dobry motywator do tego, by zabrać się za swoje finanse.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Zacząć trzeba od drastycznego kroku: odłożenia marzeń. Jeśli poważnie rozważaliście zmianę samochodu na nowszy, przeprowadzkę do domu pod miastem lub wyprawę życia do Peru – na razie przestań o tym myśleć. Nie chodzi o to, by w ogóle z realizacji marzeń rezygnować, ale tymczasowo odłożyć je w czasie.

Jeśli masz na ten cel odłożone jakieś środki, przerzuć je na kupkę „żelazna rezerwa”, której nie wolno Ci ruszyć, chyba, że w wypadku absolutnej konieczności.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na remont?

Weryfikacja domowych wydatków

REKLAMA

Żeby móc zacząć oszczędzać, najpierw musisz wiedzieć, na co wydajesz pieniądze. Ogólne szacunki na nic się nie zdają, tu trzeba być systematycznym i spisywać każdą wydaną złotówkę. Pomóc w tym mogą gotowe narzędzia oferowane przez banki lub niezależne firmy (często potrafią z wyciągu bankowego wykonać wstępny podział wydatków na kategorie), ale wystarczy do tego prosty arkusz kalkulacyjny, a konserwatystom – nawet zeszyt i długopis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wyznaczyć kategorie wydatków (typu: jedzenie w domu i na mieście, rozrywka, edukacja, dzieci, samochód, mieszkanie itd.) i potem systematycznie wprowadzać do tabelek każdy wydatek. Kluczowa jest tu sumienność i systematyczność. Najlepiej zbierać paragony w portfelu i każdego dnia poświęcać kwadrans na uzupełnienie tabelek. Po stronie przychodowej jest łatwiej, bo najczęściej będzie to po prostu suma pensji.

Zobacz także: Czym jest III filar?

Po kilku miesiącach (warto uśredniać miesięczne wartości) będzie już można ocenić strukturę domowego budżetu.

Zmniejszenie wydatków

Po przyjrzeniu się domowym wydatkom przychodzi czas na redukcję wydatków. Pamiętaj jednak, by robić to bez drastycznego obniżania standardu życia rodziny. Nie ma mowy o zaprzestaniu jedzenia obiadów czy drugich śniadań, ale wybór pomiędzy kanapką z domu, a tostem w kawiarni zdaje się być oczywisty. Czasem warto rozważyć rezygnację z dojazdów do pracy samochodem na rzecz komunikacji publicznej lub roweru (o ile są ku temu warunki) albo zamiast rodzinnego wyjścia do kina wypożyczyć płytę DVD.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

REKLAMA

Oszczędności poszukajmy też w domowych rachunkach za wodę i prąd. W sieci bez problemu znajdziemy wskazówki co zrobić, by koszty mediów były niższe. Także za usługi telekomunikacyjne można płacić mniej – zwykle najtaniej wychodzi w pakietach (np. internet, telewizja i telefon razem są dużo tańsze niż oddzielnie), a konkurencja między firmami często prowadzi do tego, że nowi klienci dostają atrakcyjne oferty. Może warto zmienić dostawcę?

Dokonując dużych zakupów sprawdzaj ceny. Internet to nie tylko źródło rozrywki, lecz także informacji. Czasem warto skorzystać ze sklepu online, a innym razem z promocji w sklepie stacjonarnym.

Dodatkowe źródła dochodu

Reperowanie domowego budżetu to nie tylko cięcie wydatków, trzeba pomyśleć też o zwiększeniu dochodów. Jeśli masz dużo wolnego czasu pomyśl o jakimś dorywczym zajęciu. Może korepetycje lub drobne rękodzieło będą dobrym rozwiązaniem? Wiele osób posiada w mieszkaniach sporo nieużywanych rzeczy. Pozbywając się ich odzyskujemy ulokowany w nich kapitał i miejsce w pokojach.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Oszczędzanie

Choć zabrzmi to nieco absurdalnie to trudne czasy są doskonałym momentem do tego, by zacząć odkładać pieniądze (lub je zintensyfikować jeśli już to robisz). To, że jest gorzej, wcale nie znaczy, że teraz będzie już tylko lepiej. Spadek dochodów o jedną trzecią to problem, ale nieduży w porównaniu do całkowitej utraty pracy. A wówczas oszczędności będą niezbędne. Warto mieć tzw. poduszkę finansową, która pozwoli nam przetrwać nawet pół roku bez pracy. Na podstawie analizy domowego budżetu oszacuj ile powinna ona wynosić i taką żelazną rezerwę trzymaj na czarną godzinę.

Zobacz także: Koszt utrzymania mieszkania

Oszczędzanie w trudnych czasach jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Pamiętaj, jak istotna jest regularność. Im dłużej oszczędzasz, tym procent składany (naliczanie odsetek od już naliczonych odsetek) działa z większą siłą, więc zacznij już dziś. Wbrew pozorom, by oszczędzać wcale nie trzeba być krezusem. Warto zacząć od drobnych kwot, rzędu 50 lub 100 zł miesięcznie. Potem w miarę możliwości możemy je zwiększać. Jeśli fortuna się odwróci i znów zacznie Ci się lepiej powodzić, posiadanie oszczędności na pewno nie będzie złą wiadomością.

Zobacz także: Jak bezpiecznie inwestować i pomnożyć pieniądze?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA