REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Piotr Gontarek, HUKE Finanse
Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mając dobre ubezpieczenie nieruchomości właściciel mieszkania lub domu może spać spokojnie wiedząc, że jego majątek jest właściwie zabezpieczony i że w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń może liczyć na wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ale co to oznacza „dobre” ubezpieczenie i na co szczególnie zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia?

REKLAMA

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia koniecznie musisz sprawdzić jaki jest jego zakres. A co to takiego jest? Zakres ubezpieczenia jest to zestawienie zdarzeń, powodujących wystąpienie szkody w naszej nieruchomości lub w jej wyposażeniu. Do zdarzeń takich należą m.in. pożar, powódź, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, silny wiatr, zalanie i wiele innych. Firmy ubezpieczeniowe często dają możliwość wyboru spośród kilku wariantów ubezpieczenia od podstawowego do ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, czyli takiego które obejmuje wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe. Decydując się na ubezpieczenia w wariancie podstawowym otrzymamy ubezpieczenie za niższą składkę jednak kosztem braku ochrony od takich zdarzeń jak np. zalanie, grad, powódź bądź upadek drzewa. Z kolei za ubezpieczenie od wszystkich ryzyk trzeba zapłacić największą składkę, ale z kolei przy takim ubezpieczeniu mamy pewność, że ochrona naszego mienia jest najpełniejsza.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

REKLAMA

W przypadku kiedy mieszkanie lub dom kupujemy w całości lub w części za kredyt hipoteczny, bank wymaga cesji umowy ubezpieczenia nieruchomości. Najczęściej bank sam posiada w ofercie takie ubezpieczenie i sprzedaje je przy podpisaniu umowy ubezpieczenia. Niestety zwykle jest to ubezpieczenie samych „murów”, czyli samego budynku lub lokalu mieszkalnego wraz ze stałymi jego elementami. Takie ubezpieczenie nie zawiera ani ubezpieczenia „ruchomości”, czyli wszystkich rzeczy, które stanowią wyposażenie naszego mieszkania lub domu, tj.: sprzętu AGD, RTV, komputerów, laptopów, mebli, ubrań itp. Nie jest chronione nasze mienie również na wypadek kradzieży z włamaniem oraz nie mamy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ani usługi assistance. Przed zakupem ubezpieczenia w banku warto więc sprawdzić ofertę u agenta lub za pomocą porównywarki internetowej np. www.marketubezpieczeniowy.huke.pl. W większości przypadków oferta ta będzie tańsza niż ubezpieczenie zakupione przez bank. W przypadku wybrania takiego wariantu trzeba się upewnić czy bank będzie honorował polisę zawartą przez nas jako zabezpieczenie nieruchomości. Część banków dopuszcza polisy zawarte poza bankiem, ale tylko w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Warto również rozszerzyć zakres ubezpieczenia tak, by nie tylko chronić ubezpieczeniem mury, lecz także wyposażenie mieszkania lub domu. To samo dotyczy dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że nawet jeżeli już wykupiłeś przez bank podstawową polisę „ubezpieczenia murów”, masz możliwość zawsze dokupienia kolejnej, w której możesz ubezpieczyć mieszkanie w pełniejszym zakresie. Jest to dla Ciebie o tyle korzystne, że tej drugiej polisy nie musisz cedować na bank, a więc w przypadku wystąpienia zdarzenia świadczenie będzie od razu wypłacane Tobie, a nie bankowi.

Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA