Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia koniecznie musisz sprawdzić jaki jest jego zakres. A co to takiego jest? Zakres ubezpieczenia jest to zestawienie zdarzeń, powodujących wystąpienie szkody w naszej nieruchomości lub w jej wyposażeniu. Do zdarzeń takich należą m.in. pożar, powódź, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, silny wiatr, zalanie i wiele innych. Firmy ubezpieczeniowe często dają możliwość wyboru spośród kilku wariantów ubezpieczenia od podstawowego do ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, czyli takiego które obejmuje wszystkie zdarzenia ubezpieczeniowe. Decydując się na ubezpieczenia w wariancie podstawowym otrzymamy ubezpieczenie za niższą składkę jednak kosztem braku ochrony od takich zdarzeń jak np. zalanie, grad, powódź bądź upadek drzewa. Z kolei za ubezpieczenie od wszystkich ryzyk trzeba zapłacić największą składkę, ale z kolei przy takim ubezpieczeniu mamy pewność, że ochrona naszego mienia jest najpełniejsza.
Zobacz także: Co to jest bancassurance?
REKLAMA
W przypadku kiedy mieszkanie lub dom kupujemy w całości lub w części za kredyt hipoteczny, bank wymaga cesji umowy ubezpieczenia nieruchomości. Najczęściej bank sam posiada w ofercie takie ubezpieczenie i sprzedaje je przy podpisaniu umowy ubezpieczenia. Niestety zwykle jest to ubezpieczenie samych „murów”, czyli samego budynku lub lokalu mieszkalnego wraz ze stałymi jego elementami. Takie ubezpieczenie nie zawiera ani ubezpieczenia „ruchomości”, czyli wszystkich rzeczy, które stanowią wyposażenie naszego mieszkania lub domu, tj.: sprzętu AGD, RTV, komputerów, laptopów, mebli, ubrań itp. Nie jest chronione nasze mienie również na wypadek kradzieży z włamaniem oraz nie mamy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ani usługi assistance. Przed zakupem ubezpieczenia w banku warto więc sprawdzić ofertę u agenta lub za pomocą porównywarki internetowej np. www.marketubezpieczeniowy.huke.pl. W większości przypadków oferta ta będzie tańsza niż ubezpieczenie zakupione przez bank. W przypadku wybrania takiego wariantu trzeba się upewnić czy bank będzie honorował polisę zawartą przez nas jako zabezpieczenie nieruchomości. Część banków dopuszcza polisy zawarte poza bankiem, ale tylko w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.
Warto również rozszerzyć zakres ubezpieczenia tak, by nie tylko chronić ubezpieczeniem mury, lecz także wyposażenie mieszkania lub domu. To samo dotyczy dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że nawet jeżeli już wykupiłeś przez bank podstawową polisę „ubezpieczenia murów”, masz możliwość zawsze dokupienia kolejnej, w której możesz ubezpieczyć mieszkanie w pełniejszym zakresie. Jest to dla Ciebie o tyle korzystne, że tej drugiej polisy nie musisz cedować na bank, a więc w przypadku wystąpienia zdarzenia świadczenie będzie od razu wypłacane Tobie, a nie bankowi.
Zobacz także: Jak oszczędzać na przelewach?
REKLAMA
REKLAMA