REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Złot, sztabki, monety. Fot. Fotolia
Złot, sztabki, monety. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli inwestujemy w złoto, uważajmy na to fałszywe. Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że w Internecie coraz częściej można naciąć się na sprzedawców oferujących fałszywe złoto. Zobacz jak nie dać się oszukać.

REKLAMA

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najczęściej klienci oszukiwani są przez sprzedawców internetowych, których działania ciężko kontrolować. Aby ustrzec się przed zakupem fałszywej biżuterii warto poznać sposoby jej podrabiania, a także metody rozpoznawania fałszywego kruszcu.

Złoto to podstawowy kruszec branży biżuteryjnej. Szacuje się, że do 2010 roku, w całej historii zostało wydobytych 166 tys. ton złota. Odpowiada to objętości 8500 m³ lub sześcianowi o krawędzi 20,4 m. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest właśnie zużywana w jubilerstwie/w produkcji jubilerskiej.

Zobacz także: W 2013 roku spadną ceny złota

W dzisiejszych czasach można podrobić wszystko, a fałszerze biżuterii wymyślają coraz to nowsze sposoby podrabiania złota i sprzedawania go jako oryginalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fałszywe złoto w Internecie

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najwięcej oszustw podrabiania złotej biżuterii dokonywanych jest w Internecie. Wielu sprzedawców oferuje:

- metale szlachetne nie posiadające wymaganych prawem oznaczeń

- przedmioty wykonane z metali szlachetnych sprzedawane jako złote lub srebrne

- wyroby wykonane współcześnie, sprzedawane jako antyki, z podrobionymi cechami probierczymi i znakami wytwórców.

Zobacz także:  Jak inwestować w złoto – poradnik

Jako dystrybutor złota, ale też właściciel sieci sklepów skupujących złoto bulwersuje nas temat podrabianej złotej biżuterii. Nie jest to oszustwo na dużą skalę, ale obserwujemy coraz więcej przypadków sprzedaży  fałszywej biżuterii, niczego nie spodziewającym się klientom. Najczęściej oszustwa dokonywane są w Internecie i to właśnie tam znajduje się najwięcej fałszywej biżuterii. Chcemy edukować Polaków i tłumaczyć na czym polega proceder podrabiania złota i jak ustrzec się przed oszustami” – mów Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.

W jaki sposób podrabia się złotą biżuterię?

Metod podrabiania biżuterii jest wiele. Zazwyczaj jest to tombak tzw. mosiądz czerwony, czyli stop miedzi z cynkiem sprzedawany jako prawdziwe złoto. Wykrycie takiej podróbki jest bardzo proste, ale to właśnie tego rodzaju oszustwa stosuje się najczęściej. Jednym z powszechnych sposobów  jest również dopinanie do fałszywych łańcuszków złotych zapięć, tak aby klient myślał, że cały łańcuszek jest ze złota. Równie popularne jest stosowanie  znaku wyższej próby na zapięciach i dużo niższej na samym łańcuszku. W takim przypadku zapięcia mogą mieć próbę np. 375, a sam łańcuszek próbę 333. Pod postacią białego złota sprzedawana jest również stal chirurgiczna oraz nierdzewna, która imituje szlachetny kruszec. Oszuści często również platerują, pozłacają biżuterię i sprzedają jako pełnowartościowy złoty przedmiot. W Polsce najniższą próbą, w której można wykonać biżuterię i wprowadzić ją do obrotu to 8 karatów (próba 333). Najwyższą próbą dla złota stosowaną do biżuterii w Polsce są 23 karaty (próba 960). Możemy zrobić również 24 karatową biżuterię (próba 999), ale z racji kruchości, taki wyrób nie będzie trwały.

Jak sprawdzić czy biżuteria jest z prawdziwego złota?

Domowych sposobów na sprawdzenie biżuterii jest wiele, jednak żaden nie daje nam 100 % pewności co do oryginalności naszego złota. Popularnym sposobem jest użycie magnesu – złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych. W domowym zaciszu możemy również przyjrzeć się przebarwieniom na naszej biżuterii – jeśli przez warstwę żółtego złota przebija kolor stalowy to możemy mieć obawy co do jego autentyczności. Jeżeli biżuteria, którą mamy w domu budzi nasze wątpliwości najlepiej udać się do specjalisty, który dokona szczegółowej analizy.

Broszka. Fot. etsy.com

Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą dystrybutorzy złota oraz firmy skupujące złoto. W ich oddziałach przeszkoleni eksperci szybko i profesjonalnie sprawdzą czy nasze złoto jest prawdziwe.

Widzimy zainteresowanie zarówno sprzedażą złota, a przy okazji również sprawdzaniem prawdziwości biżuterii. Nasi klienci dopytują jak rozpoznać złoto w domu, za pomocą prostych testów. My radzimy jednak, aby wybrać się do wyspecjalizowanego skupu, gdzie nasza biżuteria zostanie sprawdzona bezpłatnie i oczywiście profesjonalnie, czego nie osiągniemy za pomocą domowych sposobów.”mówi Marcin Wiśniewski, specjalista ds. wyceny i skupu w serwisie skupzlota24.pl

Zobacz także: NBP od 2013 r. nie będzie skupował już złota

Warto również pamiętać czym jest znany pod nazwą „próba” znak probierczy stosowany w jubilerstwie. Według prawa probierczego wszystkie przedmioty złote, wprowadzane do obrotu powyżej 1g muszą być oznakowane właśnie tym znakiem.

Zastanawiając się nad kupnem biżuterii warto postawić na sprawdzonych dystrybutorów złota. Nie kupujmy biżuterii na bazarach i od przypadkowych sprzedawców. Zapoznajmy się z podstawowymi znakami probierczymi złota i przyjrzyjmy się biżuterii dokładnie przed jej zakupem. Pamiętajmy, że domowe sposoby na sprawdzenie czy nasze złoto jest prawdziwe nie dają stu procentowej pewności. Jeżeli mamy  wątpliwości czy nasza biżuteria jest autentyczna warto udać się do firm, które oferują bezpłatne sprawdzanie prawdziwości złota i dodatkowo jego wycenę.

Źródło: InnerLook Consultancy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA