REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Subskrybuj nas na Youtube
Złot, sztabki, monety. Fot. Fotolia
Złot, sztabki, monety. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli inwestujemy w złoto, uważajmy na to fałszywe. Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że w Internecie coraz częściej można naciąć się na sprzedawców oferujących fałszywe złoto. Zobacz jak nie dać się oszukać.

REKLAMA

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najczęściej klienci oszukiwani są przez sprzedawców internetowych, których działania ciężko kontrolować. Aby ustrzec się przed zakupem fałszywej biżuterii warto poznać sposoby jej podrabiania, a także metody rozpoznawania fałszywego kruszcu.

Złoto to podstawowy kruszec branży biżuteryjnej. Szacuje się, że do 2010 roku, w całej historii zostało wydobytych 166 tys. ton złota. Odpowiada to objętości 8500 m³ lub sześcianowi o krawędzi 20,4 m. Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest właśnie zużywana w jubilerstwie/w produkcji jubilerskiej.

Zobacz także: W 2013 roku spadną ceny złota

W dzisiejszych czasach można podrobić wszystko, a fałszerze biżuterii wymyślają coraz to nowsze sposoby podrabiania złota i sprzedawania go jako oryginalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fałszywe złoto w Internecie

Kierownictwo Okręgowego Urzędu Probierczego ostrzega, że najwięcej oszustw podrabiania złotej biżuterii dokonywanych jest w Internecie. Wielu sprzedawców oferuje:

- metale szlachetne nie posiadające wymaganych prawem oznaczeń

- przedmioty wykonane z metali szlachetnych sprzedawane jako złote lub srebrne

- wyroby wykonane współcześnie, sprzedawane jako antyki, z podrobionymi cechami probierczymi i znakami wytwórców.

Zobacz także:  Jak inwestować w złoto – poradnik

Jako dystrybutor złota, ale też właściciel sieci sklepów skupujących złoto bulwersuje nas temat podrabianej złotej biżuterii. Nie jest to oszustwo na dużą skalę, ale obserwujemy coraz więcej przypadków sprzedaży  fałszywej biżuterii, niczego nie spodziewającym się klientom. Najczęściej oszustwa dokonywane są w Internecie i to właśnie tam znajduje się najwięcej fałszywej biżuterii. Chcemy edukować Polaków i tłumaczyć na czym polega proceder podrabiania złota i jak ustrzec się przed oszustami” – mów Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.

W jaki sposób podrabia się złotą biżuterię?

Metod podrabiania biżuterii jest wiele. Zazwyczaj jest to tombak tzw. mosiądz czerwony, czyli stop miedzi z cynkiem sprzedawany jako prawdziwe złoto. Wykrycie takiej podróbki jest bardzo proste, ale to właśnie tego rodzaju oszustwa stosuje się najczęściej. Jednym z powszechnych sposobów  jest również dopinanie do fałszywych łańcuszków złotych zapięć, tak aby klient myślał, że cały łańcuszek jest ze złota. Równie popularne jest stosowanie  znaku wyższej próby na zapięciach i dużo niższej na samym łańcuszku. W takim przypadku zapięcia mogą mieć próbę np. 375, a sam łańcuszek próbę 333. Pod postacią białego złota sprzedawana jest również stal chirurgiczna oraz nierdzewna, która imituje szlachetny kruszec. Oszuści często również platerują, pozłacają biżuterię i sprzedają jako pełnowartościowy złoty przedmiot. W Polsce najniższą próbą, w której można wykonać biżuterię i wprowadzić ją do obrotu to 8 karatów (próba 333). Najwyższą próbą dla złota stosowaną do biżuterii w Polsce są 23 karaty (próba 960). Możemy zrobić również 24 karatową biżuterię (próba 999), ale z racji kruchości, taki wyrób nie będzie trwały.

Jak sprawdzić czy biżuteria jest z prawdziwego złota?

Domowych sposobów na sprawdzenie biżuterii jest wiele, jednak żaden nie daje nam 100 % pewności co do oryginalności naszego złota. Popularnym sposobem jest użycie magnesu – złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych. W domowym zaciszu możemy również przyjrzeć się przebarwieniom na naszej biżuterii – jeśli przez warstwę żółtego złota przebija kolor stalowy to możemy mieć obawy co do jego autentyczności. Jeżeli biżuteria, którą mamy w domu budzi nasze wątpliwości najlepiej udać się do specjalisty, który dokona szczegółowej analizy.

Broszka. Fot. etsy.com

Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą dystrybutorzy złota oraz firmy skupujące złoto. W ich oddziałach przeszkoleni eksperci szybko i profesjonalnie sprawdzą czy nasze złoto jest prawdziwe.

Widzimy zainteresowanie zarówno sprzedażą złota, a przy okazji również sprawdzaniem prawdziwości biżuterii. Nasi klienci dopytują jak rozpoznać złoto w domu, za pomocą prostych testów. My radzimy jednak, aby wybrać się do wyspecjalizowanego skupu, gdzie nasza biżuteria zostanie sprawdzona bezpłatnie i oczywiście profesjonalnie, czego nie osiągniemy za pomocą domowych sposobów.”mówi Marcin Wiśniewski, specjalista ds. wyceny i skupu w serwisie skupzlota24.pl

Zobacz także: NBP od 2013 r. nie będzie skupował już złota

Warto również pamiętać czym jest znany pod nazwą „próba” znak probierczy stosowany w jubilerstwie. Według prawa probierczego wszystkie przedmioty złote, wprowadzane do obrotu powyżej 1g muszą być oznakowane właśnie tym znakiem.

Zastanawiając się nad kupnem biżuterii warto postawić na sprawdzonych dystrybutorów złota. Nie kupujmy biżuterii na bazarach i od przypadkowych sprzedawców. Zapoznajmy się z podstawowymi znakami probierczymi złota i przyjrzyjmy się biżuterii dokładnie przed jej zakupem. Pamiętajmy, że domowe sposoby na sprawdzenie czy nasze złoto jest prawdziwe nie dają stu procentowej pewności. Jeżeli mamy  wątpliwości czy nasza biżuteria jest autentyczna warto udać się do firm, które oferują bezpłatne sprawdzanie prawdziwości złota i dodatkowo jego wycenę.

Źródło: InnerLook Consultancy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA