REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zarobić więcej, niż na lokacie?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W co inwestować, żeby zarobić? Polacy coraz częściej wycofują pieniądze z nisko oprocentowanych lokat szukając inwestycji, które będą przynosić wyższe zyski. Expander podpowiada, które produkty finansowe w najbliższym czasie mogą zastąpić depozyty bankowe.

REKLAMA

Według danych NBP, już drugi miesiąc z rzędu spadła wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków na depozytach bankowych. W kwietniu spadek ten wyniósł aż 6,6 mld zł co oznacza, że był to największy odpływ pieniędzy z lokat, odkąd NBP publikuje takie dane. Potwierdzają się więc wcześniejsze  przypuszczenia – istotny spadek oprocentowania depozytów skłonił klientów banków do szukania innych produktów finansowych, przynoszących wyższe zyski. Większość oszczędzających będzie prawdopodobnie szukała produktów stosunkowo bezpiecznych. W grę wchodzą wiec przede wszystkim: obligacje, fundusze inwestujące w obligacje, fundusze pieniężne, a także produkty strukturyzowane z gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału. Nie wszystkie przyniosą jednak zyski większe niż lokaty.

Zobacz także:  Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

Stare obligacja zyskują na wartości

Najlepsze lokaty przynoszą obecnie 4%. Oprocentowanie 2-letnich obligacji skarbowych wynosi tymczasem zaledwie 3%. Nie jest to więc z pewnością alternatywa dla lokat. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja funduszy inwestujących w obligacje. Ich wyniki plasują je w czołówce dostępnych możliwości lokowania kapitału. W ciągu minionych 12 miesięcy wiele z nich przyniosło zyski przekraczające 10%. Takie wyniki najprawdopodobniej się już jednak nie powtórzą. Fundusze zawdzięczają je bowiem temu, że od listopada ubiegłego roku stopy procentowe spadły aż o 1,75 pkt. proc. Spadek stóp powoduje, że „stare” obligacje z wyższym oprocentowaniem zyskują na wartości. Nowoemitowane przynoszą bowiem niższe odsetki. Zbliżamy się jednak ku końcowi serii obniżek stóp. Stopy spadną jeszcze o 0,25-0,5 pkt. proc., częściowo jest to już jednak uwzględnione w obecnych cenach obligacji. Wyniki funduszy papierów dłużnych w kolejnych miesiącach nie będą wiec już zapewne tak atrakcyjne. Wyjątkiem mogą być jedynie fundusze inwestujące w obligacje korporacyjne, które mogą zarobić więcej niż fundusze skupiające się na obligacjach skarbowych. Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Przekonały się o tym osoby, które zainwestowały w fundusz Idea Premium, którego jednostki są dziś o 29% tańsze niż 12 miesięcy temu.

Zobacz także:  Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Najbezpieczniejsze fundusze inwestycyjne

Najbezpieczniejszą grupą funduszy inwestycyjnych są fundusze pieniężne i gotówkowe. Korzyści z nich płynące są zazwyczaj porównywalne z lokatami bankowym. Obecnie można jednak odnieść wrażenie, że pozwalają one zarabiać więcej niż na lokatach. Mogą być więc postrzegane jako dobra alternatywa. W ciągu minionych 12 miesięcy, aż 9 funduszy z tej grupy przyniosło stopy zwrotu przekraczające 5%. W ich przypadku działa jednak ta sama zasada jak w przypadku funduszy obligacji. Zyski są atrakcyjne, gdy spadają stopy procentowe. Tymczasem czas cięcia stóp zbliża się już ku końcowi.

Produkty ustrukturyzowane

REKLAMA

Mniej znaną, ale niezwykle atrakcyjną alternatywą dla lokat są produkty strukturyzowane. Ich główną zaletą jest to, że dają szansę na wysokie zyski, przy jednoczesnej gwarancji zwrotu zainwestowanego kapitału. Jest to możliwe, ponieważ struktury powstają poprzez połączenie dwóch elementów – bezpiecznego (obligacje lub depozyt) i bardzo agresywnego (opcja). Większość wpłaconych pieniędzy przeznacza się na zakup obligacji lub wpłaca na depozyt. Uzyskane w ten sposób odsetki mają zapewnić, że w najgorszym przypadku, otrzymamy zwrot całej wpłaconej kwoty. Za pozostałą część środków nabywana jest opcja, która ma za zadanie wygenerować zysk. Jest ona swego rodzaju „zakładem” o to, jak zachowa się w przyszłości instrument bazowy, którym mogą być np. ceny akcji, surowców, walut, indeksów giełdowych, poziom inflacji. Wygrana w takim zakładzie przynosi nierzadko duże zyski.

Decydując się na inwestycję w produkt strukturyzowany, należy przede wszystkim dokonać wnikliwej analizy i ocenić potencjał wzrostowy (lub spadkowy) instrumentu bazowego (np. indeksu). Warto też sprawdzić jaki mamy udział w jego wzroście (tzw. partycypacja). Ważne jest również czy nie występuje żadne ograniczenie zysku. Interesujące rozwiązanie stanowią także produkty oferowane pod postacią  polis na życie i dożycie, z których to potencjalny zysk, w chwili obecnej, zwolniony jest z podatku od zysków kapitałowych.

Wśród zakończonych w 2012 roku produktów strukturyzowanych, 41% zakończyło się z zyskiem, natomiast ponad 22% z nich ze stopą zwrotu przekraczającą 5 procent w skali roku. Do najlepszych (okres trwania powyżej roku) należały np.:

 1. Salsa I (Expander) – zysk 52,6% (bez podatku) w 4 lata
 2. Złota Struktura II (NWAI) - zysk 49,3% (bez podatku) w 4 lata
 3. 3Y Obligacja powiązana z indeksem SPX (Citi Handlowy) -  zysk 43,8% w 3 lata
 4. Zyskowna Energia II (Deutsche Bank) – zysk 42% (bez podatku) w 3 lata 
 5. Zyskowna Energia I (Deutsche Bank) – zysk 39,8% (bez podatku) w 3 lata

W tym roku również zakończyły się produkty, które wygenerowały atrakcyjne zyski:

 1. „Top Medica” wariant 2 (Wealth Solutions) -  wynik to 31,78% w 3 lata.
 2.  „Wibor Profit” (BNP Paribas ) - wynik to 12,91% w 2 lata
 3.  „Certyfikat Worst of Express XII” (DB PBC) - wynik 16,5% w 18 miesięcy

Zobacz także: Czy na znanych dziełach sztuki można zarobić?

Jarosław Sadowski, Piotr Nowak/ Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA