REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Jakie akcesoria dekarskie będą nam potrzebne do pełnego wykończenia dachu?


Specjalne akcesoria dekarskie stosowane przy wykończeniu dachu mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachowego lub dekarza na budowie. Ich stosowanie pozwala na szybsze, łatwiejsze i lepsze w użytkowaniu wykończenie dachu. Mogą one stanowić elementy przykrycia jak: gąsiory, wiatrownice, wykończenia kalenicy i koszy. Mogą być to także niezależne elementy wentylacyjne a także stopery śnieżne czy akcesoria kominiarskie.

W jaki sposób ułożyć pokrycie z blachy płaskiej?


Krycie domów blachą płaską było powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Blachy dachowe obecnie produkowane, wizualnie nie różnią się od tych stosowanych w przeszłości. Posiadają natomiast lepsze parametry i są odporne na korozję. Ich trwałość jest większa, ale to zależy również od ich prawidłowego montażu.

Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

REKLAMA

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

REKLAMA

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Jakie są rodzaje wentylacji?


Wyróżniamy różne rodzaje wentylacji pod uwagę biorąc m.in. ciśnienie panujące w wentylowanych pomieszczeniach. Są to systemy nadciśnieniowe, podciśnieniowe oraz zrównoważone.

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?


Budując dom lub kupując mieszkanie warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sytemu wentylacji, który dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. Błędny wybór lub pominięcie tego aspektu może być poważnym problemem w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?


Okno to główne wejście dla potencjalnego włamywacza. Ze statystyk wynika, że 70% włamań do domów odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie co raz to nowszych rozwiązań antywłamaniowych. Są to co prawda drogie sposoby zabezpieczenia, ale warte swojej inwestycji. Zabezpieczenia takie mogą być pozaokienne lub wmontowane w konstrukcję okna.

Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?


Projektując wentylację w domu jednorodzinnym, należy zastanowić się gdzie należy ją doprowadzić. Ilości powietrza potrzebnego do wentylacji poszczególnych pomieszczeń są opisane w Polskiej Normie PN-83/B-03430. ” Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania".

Czym jest klimatyzator z inwerterem?


Coraz bardziej zaawansowane systemy klimatyzacyjne kładą nacisk na oszczędność energii. Klimatyzatory z inwerterem czyli pracą płynną, są krokiem przybliżającym nas do coraz niższych kosztów związanych z chłodzeniem mieszkań czy domów.

Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?


Zaduch w pomieszczeniu, zwiększenie wilgotności oraz utrzymujące się zapachy to pierwsze lecz nie ostatnie symptomy, że z naszą wentylacją dzieje się coś nie tak. Niesprawna wentylacja mechaniczna może stać się nie małym problemem.

Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?


Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi. Scharakteryzujmy zatem poszczególne elementy bilansu takiego pomieszczenia.

Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?


Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najskuteczniejszą formą wentylacji i staje się coraz bardziej powszechna w budownictwie jednorodzinnym. Systemy takie charakteryzują się kontrolowanymi ilościami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Wentylacja ta daje nam także możliwość kontroli oraz jakości nawiewanego powietrza, zapewniając komfort powietrza w całym domu.

Czym są rekuperatory?


Korzystne warunki wewnątrz pomieszczeń oraz oszczędność energii stają się coraz ważniejszymi aspektami przy projektowaniu systemów wentylacji budynków. Rekuperacja to przede wszystkim odzysk ciepła. Ponadto rekuperacja odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza, zmniejsza jego wilgotność oraz usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, które zbierają się wewnątrz budynku. Urządzenia odpowiadające za odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego nazywamy rekuperatorami.

Po co wentylacja w budynku?


Problem braku wentylacji pomieszczeń stał się ostatnio powszechnie widoczny w domach gdzie, stare nieszczelne okna zostały zastąpione nowymi, super szczelnymi. Zaparowane szyby, zaduch, wilgotne ściany z pleśnią. Niestety, brak zrozumienia zasad wentylacji może prowadzić do takich szkód.

Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Niewłaściwa wymiana powietrza pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie ochładza pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Skąd ono wynika?

Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?


W przypadku gdy budynki są wentylowane za pomocą wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), zanieczyszczone powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń zależy od siły ciągu grawitacyjnego wytworzonego przez siły natury. Nie zawsze jednak siły te działają na naszą korzyć.

Czy warto kupić okna ze szczelinami nawiewnymi?


Po wybraniu systemu wentylacji, warto zastanowić się nad problemem dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. W przypadku instalacji wentylacji grawitacyjnej, szczelne okna nie są wskazane. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferuje rynek.

Dlaczego nie wolno stosować wentylatorów elektrycznych na kanałach wentylacji grawitacyjnej w łazienkach?


Wentylatory łazienkowe, stały się bardzo popularne. Ze względu na słabą efektywność wentylacji grawitacyjnej, są obecne powszechnie stosowane w coraz większej ilości mieszkań.

Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?


Coraz częściej w przystępnej cenie, dostępne są klimatyzatory monoblokowe. Podbijają rynek nie tylko swoją niską ceną, ale i coraz to nowszymi technologiami. Poznajmy więc cechy klimatyzatora monoblokowego oraz sposób jego działania, aby decydując się na właśnie taki typ klimatyzacji, robić to świadomie.

Instalacja centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym

Na rynku coraz bardziej popularna staje się instalacja centralnego odkurzania. Do wyboru mamy bardzo wiele odkurzaczy, które różnią się między sobą właściwościami, przeznaczeniem oraz wyglądem.

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić zużycie wody?


Ostatnio coraz częściej mówi się o oszczędzaniu wody. Na rynku pojawiło się wiele urządzeń mających na calu pomóc nam racjonalnie gospodarować wodą. Nowoczesna bateria czy to umywalkowa czy wannowa powinna zapewnić nam uzyskanie oczekiwanej temperatury wody, jej ilości oraz utrzymania stałego strumienia z jednoczesnym szybkim zamknięciem. Na rynku dostępne są m.in. baterie jednouchwytowe oraz termostatyczne.

Krok po kroku - jak wytapetować pokój?

Zanim zaczniemy tapetować pokój ważne jest, abyśmy obliczyli, ile tapety będzie nam potrzebne. Poza samą tapetą warto zaopatrzyć się także w klej do tapet oraz niezbędne narzędzia, takie jak pędzel do nakładania kleju, nóż do przycinania tapety oraz drabina.

Jak wybrać drewnianą podłogę w zależności od budżetu?

Rodzajów drewnianych podłóg jest wiele. Możemy wybrać parkiet, mozaikę lub deski podłogowe. Poza tym powinniśmy także wybrać gatunek drewna, z jakiego będzie zrobiona. Jak wybrać optymalne rozwiązanie, odpowiadające naszym potrzebom i budżetowi?

Czy wiesz jak dbać o świece?

Oto praktyczne porady na temat świec.

Czy wiesz jak dbać o opale?

Opale są bardzo wrażliwe i wymagają szczególnego traktowania. Oto najskuteczniejsze sposoby pielęgnacji opali.

Czy wiesz jak dbać o bursztyny?

Oto sposoby właściwej pielęgnacji bursztynowych przedmiotów.

Czy wiesz jak dbać o perły?

Najskuteczniejszym sposobem zachowania biżuterii z pereł w dobrym stanie jest jej częste noszenie.

Czy wiesz jak czyścić złoto?

Przedmioty ze złota możesz łatwo odświeżyć za pomocą domowych metod.

Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?


Podczas budowy domu podejmujemy wiele ważnych decyzji. Wybieramy projekt, technologię budowy ścian, fundamentów. Jedną z decyzji, którą także musimy podjąć jest wybór instalacji ogrzewania.

Jak naprawiać instalację elektryczną?


Instalacje elektryczna bezpieczna jest tylko wtedy, kiedy z niej prawidłowo korzystamy, oraz kiedy należycie dbamy o jej stan techniczny np. wykonując okresowe przeglądy.

Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?


Budując dom, oprócz projektów budowlanych spotykamy się także z projektami instalacyjnymi. Są to m. in.: projekt instalacji kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej.

Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej

Nieodłącznym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Jest to chyba najbardziej „popularny” element instalacji, który odwiedzamy zawsze, kiedy nie mamy zasilania lub oświetlenia. Właściwie dobrane bezpieczniki ochronią nas nie tylko przed pożarem, ale i są zapewnieniem właściwie zabezpieczonej instalacji elektrycznej.

Czy instalację gazową należy kontrolować?


Przepisy budowlane zobowiązują nas do corocznej kontroli instalacji gazowej czy to w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu. Sprawna instalacja gazowa to nie tylko nasze bezpieczeństwo ale niższe koszty związane z jej eksploatacją.

Czy wiesz jak prawidłowo prasować spodnie?

Zachowanie odpowiedniej kolejności w prasowaniu spodni pomoże ci bez problemu uzyskać zamierzony efekt.

Czy wiesz jak prawidłowow prasować koszule?

Aby idealnie wyprasować koszulę, skorzystaj z tych wskazówek.

Czy wiesz jak czyścić kołnierzyki i mankiety koszuli?

Śnieżnobiały, wyprasowany kołnierzyk i mankiety to podstawa eleganckiego wyglądu. Jak należy czyścić kołnierzyk i mankiety, by były nieskazitelnie czyste?

Czy wiesz jak czyścić aksamit?

Ubrania z aksamitu możesz łatwo oczyścić w poniższy sposób.

Czy wiesz jak dbać o kryształy i szkło?

Oto sposoby, dzięki którym twoje kryształowe i szklane naczynia będą zachwyca blaskiem.

Czy wiesz jak umyć okna na błysk?

Idealnie czyste okna bez smug to marzenie każdej pani domu. Niestety często zdarza się, że mimo stosowania specjalnych środków, szyba pozostaje matowa i widać smugi. Jeśli nie chcesz się męczyć bez celu, spróbuj ten stary wypróbowany sposób.

Czy wiesz jak konserwować dywany?

Aby dywany długo zachowały piękny wygląd, należy o nie właściwie zadbać. Zobacz jak to zrobić.

Czy wiesz jak usunąć zadrapania z mebli drewnianych?

Używaj sztyftu korygującego do drewna lub woskowej substancji w tym samym kolorze co mebel - w ten sposób zadrapania przestaną być widoczne.

Czy wiesz jak usunąć plamy z mebli drewnianych?

Bywa, że na drewniana powierzchnię wyleje się atrament, klej lub alkohol. Najważniejsze to zacząć szybko działać, a po katastrofie nie będzie ani śladu. Zobacz, co zrobić gdy na drewnianą powierzchnię wyleje ci się alkohol, atrament, klej, woda lub wosk.

Czy wiesz jak czyścić stal szlachetną i chrom?

Nie kupuj drogich środków czyszczących. Zamiast nich wykorzystaj produkty, które masz w kuchni. Zdziwisz się jak świetnie nadają się do czyszczenia przedmiotów ze stali i chromu.

Czy wiesz jak dbać o ceramiczne płyty kuchenki?

Ceramiczna płyta kuchenki wymaga odpowiedniego traktowania, łatwo bowiem o zarysowania jej powierzchni. Pamiętaj o tych kilku zasadach, a twoja płyta kuchenna będzie wyglądała długo jak nowa.

REKLAMA