Czy wiesz jak zrobić własny odświeżacz powietrza?
REKLAMA
REKLAMA
Kulka zapachowa – kulkę zapachową o słodkim aromacie możesz sporządzić z pomarańczy i goździków. Weź niewielką pomarańczę z cienka skórką i powbijaj w nią goździki, pozostawiając między nimi wolne przestrzenie o szerokości główki goździka. Zmieszaj sproszkowana kłącze kosaćca z cynamonem i obtocz naszpikowaną goździkami pomarańczę w uzyskanej mieszaninie. Zawiń pomarańczę w papier śniadaniowy i pozostaw na kilka tygodni do wyschnięcia w ciemnym miejscu. Kiedy skurczy się nieco, główki goździków zbliżą się do siebie.
REKLAMA
REKLAMA
Lawendowa torebka – aby ręczniki, pościel oraz odzież pachniały przyjemnie, możesz zawiesić w szafie albo włożyć do szuflady lawendową torebkę. Zerwij lawendę w suchy letni dzień tuż przed otwarciem się kwiatów. Zwiąż ją w małe bukieciki, susz przez kilka dni w ciepłym, suchym miejscu, a następnie włóż do płóciennego woreczka.
Podobny efekt możesz uzyskać, wykonując lawendowy koszyczek. Zamiast wkładać kwiaty do woreczka, zagnij ich łodygi i zawiąż wstążką ponad główkami (powstanie coś na kształt koszyczka). Wysusz jak wyżej.
Mieszanka aromatyczna – zacznij przygotowywać taką mieszankę wiosną, a w miarę kwitnienia dodawaj kolejne składniki. Polecam róże, lawendę, prymulki, werbenę, geranium, rozmaryn i bergamotę. Potrzebny ci będzie szczelnie zamykany słoik oraz środek do utrwalania zapachu – piżmo lub ambra. Niestety trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem, więc lepiej przygotować własny preparat. Składniki: 25 g pieprzu angielskiego, 25 g goździków, 25 g mielonej gałki muszkatołowej, 115 g mielonych kłączy kosaćca, sok i starta skórka z 3 cytryn.
Wymieszaj powyższe składniki i odstaw je na kilka godzin. Aby wzbogacić, zapach możesz dodać nieco olejku bergamotowego lub wody lawendowej.
Kwiaty należy zrywać w w suchy dzień wczesnym rankiem, tuż po wyschnięciu rosy. W przypadku różu usuń białą część przy podstawie każdego płatka.
REKLAMA
Płatki susz przez 2 lub 3 godziny, dodając na każdą garść 2 lub 3 szczypty soli i tyle samo saletry potasowej. Odstaw mieszankę na 3 godziny. Następnie przełóż płatki do słoja, dodając 25 g utrwalacza na każde 8 garści. Zamknij szczelnie słój.
Gotowa mieszanina powinny być lekko wilgotna. Jeśli wyschnie za bardzo dosyp kilka szczypt soli. Kiedy wypełnisz słój, wymieszaj jeszcze raz jego zawartość. Od czasu do czasu włóż garść mieszanki do miseczki i ustaw w pokoju.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA