Z czego wykonać balustradę?
REKLAMA
REKLAMA
W skład balustrady wchodzi poręcz oraz wypełnienie, najczęściej w postaci słupków. Balustradę, tak samo jak schody wykonywać możemy z przeróżnych materiałów, np. stali, drewna oraz tworzyw sztucznych. Najczęściej wybieranym materiałem, jest jednak drewno. Balustradę najlepiej dobierać jest do materiału, z jakiego zostały wykonane schody.
REKLAMA
Zobacz także: Jak dokonać wyboru odpowiednich schodów?
Poręcz
Najczęściej stosowanym kształtem poręczy drewnianych, jest gruba, masywna belka z zaokrągloną górną powierzchnią. Na rynku dostępne są także poręcze, o różnych innych ciekawych formach, np. w kształcie klepsydry lub też poręcze bogato rzeźbione. Balustrady z tworzyw sztucznych, choć powszechnie dostępne, najczęściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej. Głównym powodem, dla którego nie stosuje się ich e domach jednorodzinnych jest ich estetyka.
Zobacz także: Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?
Wypełnienie
Schody drewniane najczęściej wypełnia się drewnianymi słupkami – tralkami. Tralka, często przybiera postać gruszkowych członów nazywanych lalkami; powszechnie dostępne są także słupki w kształcie wazonu, kielicha czy warkocza. Wypełnienie balustrady, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane schody, może być bardzo różne. Oprócz drewna, wypełnienie można wykonać ze stali (lub innego metalu) oraz szkła.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?
Przy schodach żelbetowych, najczęściej stosuje się wypełnienie stalowe. Pręty, są wtedy zamontowane w spocznicy, mogą być także zagięte pod kątem prostym i być zamontowane w policzku.
W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykonuje się balustrady pełne lub kurtynowe.
Balustrada pełna, jak sama nazwa wskazuje – jest pełna. Jest to ścianka, do której przymocowana jest poręcz. Natomiast balustrada kurtynowa to nic innego jak pręty rozstawione w pewnych odstępach, do których przymocowane są tafle szkła.
REKLAMA
REKLAMA