Jakie rynny stosować przy dachach z pokryć naturalnych?
REKLAMA
Pokrycia naturalne były powszechnie stosowane w kryciu dachów kilkadziesiąt lat temu, szczególnie wiejskich chat. W tego typu budynkach nie było problemu jakie rynny zastosować bo nikt o ich montażu nie myślał, głównie ze względów ekonomicznych. W dzisiejszych czasach, jeśli ktoś decyduje się na montaż pokryć naturalnych, na pewno ceni sobie również skuteczną gospodarkę wody opadowej. Tylko jaki system rynnowy zastosować by nie popsuł estetyki zastosowanego przykrycia?
REKLAMA
REKLAMA
Naturalnych pokryć nie należy łączyć na pewno z plastikiem. Może to całkowicie zakłócić naturalny charakter budynku. Jeśli chodzi o stal, nie jest to również polecany materiał. Często inwestorzy jednak stosują rynny stalowe do pokryć z gontu czy łupka.
Dobrym rozwiązaniem mogą być rynny drewniane. Grono ich producentów nie jest liczne, ale na pewno możemy coś wybrać w dostępnym asortymencie. Często rynny drewniane są robione na zamówienie. Mogą być wykonane z drewna klejonego lub jednolitego. Spód wnętrza rynny pokrywany jest warstwą impregnatu, czasami warstwą bitumiczną, co daje łatwiejszy spływ wody i nawianych liści. Rynny drewniane, tak jak zwykłe systemy rynnowe, mogą mieć otwory na rury spustowe lub być zakończone rzygaczami. Możliwe są do wykonania różnego rodzaju przejścia, załamania i narożniki. Rynny drewniane montuje się na haki i kołki, które również mogą być wykonane z drewna. Cena takich rynien jest wyższa niż rynien powszechnie stosowanych, niemniej jednak decydując się na naturalne pokrycie dachu, warto zastanowić się także nad ich zastosowaniem.
REKLAMA
REKLAMA