Zalety i wady schodów drewnianych
REKLAMA
REKLAMA
Zalety
Drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym i zdrowym dla środowiska. Wykonane z niego schody wewnątrz budynku, nadają pomieszczeniom wiele ciepła oraz uroku. Niewątpliwą zaletą drewna jest to, że pasuje ono do każdego wnętrza. Śmiało możemy łączyć je z innymi materiałami takimi jak szkło czy metal. Schody drewniane są „ciepłe”, co sprawdzamy codziennie, schodząc boso rankiem do kuchni. Poza tym drewno jest miłe w dotyku. Do wyboru mamy ogromną ilość gatunków drewna różniących się między sobą m.in. twardością oraz kolorem. Iroko, Badi i Tali mają bardzo wysoki stopień twardości i dużą odpornością na wilgoć, a także bardzo ciekawą barwę i układ słojów.
Na rynku dostępne są także schody z drewna klejonego.
REKLAMA
Zobacz także: Ile miejsca potrzeba na poszczególne rodzaje schodów?
Wady
Niestety, schody drewniane należy raz na jakiś czas konserwować. Drewniane schody są także wrażliwe na wilgoć, należy o tym pamiętać zwłaszcza, jeśli chcemy wykonać je np. w piwnicy. Rozwiązaniem problemu wilgoci jest montaż odpowiedniej wentylacji. Można także zastosować rekuperator, urządzenie, które zasysając wilgotne powietrze osusza je i wdmuchuje z powrotem do pomieszczenia.
Wadą schodów drewnianych jest także ich cena – są dość drogie. Jeśli koszty schodów drewnianych są dla nasz zbyt duże, możemy wykonać schody żelbetowe, a następnie tylko obłożyć je drewnem. Innym rozwiązaniem jest także opcja z zastosowaniem tańszego, miększe drewna i umocnienie go twardszymi środkami.
Zobacz także: Jakie schody wybrać, gdy mamy małe dziecko?
Projektując schody, należy zwrócić uwagę na wysokość oraz głębokość stopni. Zbyt wysokie i płytkie stopnie nie będą wygodne i mogą być dość kłopotliwe, zwłaszcza przy schodzeniu.
REKLAMA
REKLAMA