Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?
REKLAMA
Papa
REKLAMA
Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym jako warstwa wstępnego krycia była papa. Jest to materiał dający wysokie parametry szczelności i wodonieprzepuszczalności. Sprawdza się doskonale w przypadku dachów z przestrzenią nieużytkową. Kiedy poddasze jest przeznaczone do zamieszkania a ocieplenie znajduje się tuż pod dachem, warstwa wstępnego krycia musi przepuszczać parę wodną gromadzoną od wewnątrz. Papa nie daje takiej możliwości, dlatego zastępuje się ją folią paroprzepuszczalną. W przeciwnym wypadku doprowadziłoby to do zawilgocenia izolacji termicznej i obniżenia jej parametrów cieplnych. Dzięki swojej trwałości i szczelności, papa nadaje się również jako warstwa pokrycia ostatecznego, dlatego można wykonać wstępne krycie i poczekać , np. ze względów finansowych, z montażem dachówek czy blachy.
Do materiałów wstępnego krycia zaliczamy także folie (FWK) i membrany (MWK), które chronią nas przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem.
Folie wstępnego krycia
Folie wstępnego krycia możemy podzielić na:
- folie paroszczelne – są to folie o niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do układania pod blachy dachowe w dachach niewentylowanych.
- folie paroprzepuszczalne – folie zbrojone z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę (im niższa wartość (Sd), tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana).
Z punktu widzenia ich budowy, są to wielowarstwowe włókniny polipropylenowe. Podczas montażu umieszcza się je bezpośrednio na izolacji termicznej. Zadaniem folii wstępnego krycia, jest regulacja procesu skraplania się pary wodnej oraz gromadzącej się skroplin. Folia jest zbudowana w taki sposób, że przepuszcza parę wodną, natomiast nie przepuszcza wody. Dzięki folii woda, która dostanie się pod pokrycie dachu, nie przenika na poddasze a tym samym nie zawilgaca więźby dachowej oraz termoizolacji. Folia dachowa jest materiałem, lekkim, wytrzymałym na rozciąganie, szybkim i łatwym w montażu oraz wtórnie przetwarzalnym.
Membrany wstępnego krycia
Membrany dachowe możemy podzielić na:
- membrany lekkie – materiały dość lekkie o niskiej wytrzymałości mechanicznej.
- ekrany – grupy membran o podwyższonej wytrzymałości i paro przepuszczalności. Folie te mają bardzo wszechstronne zastosowanie.
Membrany dachowe tak jak i folie, zabezpieczają konstrukcję dachu oraz izolację przed wodą deszczową. W czasie wymiany pokrycia dachowego bądź jego uszkodzenia, dodatkowo chronią poddasze przed ewentualnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Membrany i folie – różnice
Membrany oraz folie dachowe chronią nasze poddasze przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg.
REKLAMA
Folie wstępnego krycia przepuszczają niewielką ilość pary wodnej, dlatego też nie powinny stykać się z ociepleniem dachu. Inaczej jest w przypadku membran, ponieważ nie są one barierą dla pary wodnej, mogą bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej.
W przypadku folii dachowych, pomiędzy izolacją termiczną a folią powinna być przerwa, dzięki której nadmiar wilgoci będzie odprowadzany nie powodując zawilgocenia dachu. W przypadku membran taka szczelina jest niepotrzebna.
Folie wstępnego krycia możemy stosować w dachach z poddaszem nieużytkowym, z wentylowaną przestrzenią nad ocieplonym stropem oraz w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych i przemysłowych. Folie wstępnego krycia stosujemy wszędzie tam, gdzie ważna jest wysoka wytrzymałość i niski koszt a gdzie nie jest potrzebna wysoka paroprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej.
Membrany stosujemy w dachach niewentylowanych o pokryciu wentylowanym ułożonym na łatach.
REKLAMA
REKLAMA