REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Papa

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym jako warstwa wstępnego krycia była papa. Jest to materiał dający wysokie parametry szczelności i wodonieprzepuszczalności. Sprawdza się doskonale w przypadku dachów z przestrzenią nieużytkową. Kiedy poddasze jest przeznaczone do zamieszkania a ocieplenie znajduje się tuż pod dachem, warstwa wstępnego krycia musi przepuszczać parę wodną gromadzoną od wewnątrz. Papa nie daje takiej możliwości, dlatego zastępuje się ją folią paroprzepuszczalną. W przeciwnym wypadku doprowadziłoby to do zawilgocenia izolacji termicznej i obniżenia jej parametrów cieplnych. Dzięki swojej trwałości i szczelności, papa nadaje się również jako warstwa pokrycia ostatecznego, dlatego można wykonać wstępne krycie i poczekać , np. ze względów finansowych, z montażem dachówek czy blachy.
Do materiałów wstępnego krycia zaliczamy także folie (FWK) i membrany (MWK), które chronią nas przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem.

Folie wstępnego krycia

Folie wstępnego krycia możemy podzielić na:
- folie paroszczelne – są to folie o niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do układania pod blachy dachowe w dachach niewentylowanych.

- folie paroprzepuszczalne – folie zbrojone z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę (im niższa wartość (Sd), tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z punktu widzenia ich budowy, są to wielowarstwowe włókniny polipropylenowe. Podczas montażu umieszcza się je bezpośrednio na izolacji termicznej. Zadaniem folii wstępnego krycia, jest regulacja procesu skraplania się pary wodnej oraz gromadzącej się skroplin. Folia jest zbudowana w taki sposób, że przepuszcza parę wodną, natomiast nie przepuszcza wody. Dzięki folii woda, która dostanie się pod pokrycie dachu, nie przenika na poddasze a tym samym nie zawilgaca więźby dachowej oraz termoizolacji. Folia dachowa jest materiałem, lekkim, wytrzymałym na rozciąganie, szybkim i łatwym w montażu oraz wtórnie przetwarzalnym. 

Membrany wstępnego krycia

Membrany dachowe możemy podzielić na:
- membrany lekkie – materiały dość lekkie o niskiej wytrzymałości mechanicznej. 

- ekrany – grupy membran o podwyższonej wytrzymałości i paro przepuszczalności. Folie te mają bardzo wszechstronne zastosowanie.

Membrany dachowe tak jak i folie, zabezpieczają konstrukcję dachu oraz izolację przed wodą deszczową. W czasie wymiany pokrycia dachowego bądź jego uszkodzenia, dodatkowo chronią poddasze przed ewentualnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Membrany i folie – różnice

Membrany oraz folie dachowe chronią nasze poddasze przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. 

REKLAMA

Folie wstępnego krycia przepuszczają niewielką ilość pary wodnej, dlatego też nie powinny stykać się z ociepleniem dachu. Inaczej jest w przypadku membran, ponieważ nie są one barierą dla pary wodnej, mogą bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej.

W przypadku folii dachowych, pomiędzy izolacją termiczną a folią powinna być przerwa, dzięki której nadmiar wilgoci będzie odprowadzany nie powodując zawilgocenia dachu. W przypadku membran taka szczelina jest niepotrzebna.

Folie wstępnego krycia możemy stosować w dachach z poddaszem nieużytkowym, z wentylowaną przestrzenią nad ocieplonym stropem oraz w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych i przemysłowych. Folie wstępnego krycia stosujemy wszędzie tam, gdzie ważna jest wysoka wytrzymałość i niski koszt a gdzie nie jest potrzebna wysoka paroprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej.

Membrany stosujemy w dachach niewentylowanych o pokryciu wentylowanym ułożonym na łatach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA