REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Papa

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym jako warstwa wstępnego krycia była papa. Jest to materiał dający wysokie parametry szczelności i wodonieprzepuszczalności. Sprawdza się doskonale w przypadku dachów z przestrzenią nieużytkową. Kiedy poddasze jest przeznaczone do zamieszkania a ocieplenie znajduje się tuż pod dachem, warstwa wstępnego krycia musi przepuszczać parę wodną gromadzoną od wewnątrz. Papa nie daje takiej możliwości, dlatego zastępuje się ją folią paroprzepuszczalną. W przeciwnym wypadku doprowadziłoby to do zawilgocenia izolacji termicznej i obniżenia jej parametrów cieplnych. Dzięki swojej trwałości i szczelności, papa nadaje się również jako warstwa pokrycia ostatecznego, dlatego można wykonać wstępne krycie i poczekać , np. ze względów finansowych, z montażem dachówek czy blachy.
Do materiałów wstępnego krycia zaliczamy także folie (FWK) i membrany (MWK), które chronią nas przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem.

Folie wstępnego krycia

Folie wstępnego krycia możemy podzielić na:
- folie paroszczelne – są to folie o niskiej paroprzepuszczalności, przeznaczone do układania pod blachy dachowe w dachach niewentylowanych.

- folie paroprzepuszczalne – folie zbrojone z zatopioną tkaniną o paroprzepuszczalności dochodzącej do 40 g/m² na dobę (im niższa wartość (Sd), tym więcej pary wodnej przepuszcza membrana). 

Z punktu widzenia ich budowy, są to wielowarstwowe włókniny polipropylenowe. Podczas montażu umieszcza się je bezpośrednio na izolacji termicznej. Zadaniem folii wstępnego krycia, jest regulacja procesu skraplania się pary wodnej oraz gromadzącej się skroplin. Folia jest zbudowana w taki sposób, że przepuszcza parę wodną, natomiast nie przepuszcza wody. Dzięki folii woda, która dostanie się pod pokrycie dachu, nie przenika na poddasze a tym samym nie zawilgaca więźby dachowej oraz termoizolacji. Folia dachowa jest materiałem, lekkim, wytrzymałym na rozciąganie, szybkim i łatwym w montażu oraz wtórnie przetwarzalnym. 

Membrany wstępnego krycia

Membrany dachowe możemy podzielić na:
- membrany lekkie – materiały dość lekkie o niskiej wytrzymałości mechanicznej. 

- ekrany – grupy membran o podwyższonej wytrzymałości i paro przepuszczalności. Folie te mają bardzo wszechstronne zastosowanie.

Membrany dachowe tak jak i folie, zabezpieczają konstrukcję dachu oraz izolację przed wodą deszczową. W czasie wymiany pokrycia dachowego bądź jego uszkodzenia, dodatkowo chronią poddasze przed ewentualnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Membrany i folie – różnice

Membrany oraz folie dachowe chronią nasze poddasze przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. 

REKLAMA

Folie wstępnego krycia przepuszczają niewielką ilość pary wodnej, dlatego też nie powinny stykać się z ociepleniem dachu. Inaczej jest w przypadku membran, ponieważ nie są one barierą dla pary wodnej, mogą bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej.

W przypadku folii dachowych, pomiędzy izolacją termiczną a folią powinna być przerwa, dzięki której nadmiar wilgoci będzie odprowadzany nie powodując zawilgocenia dachu. W przypadku membran taka szczelina jest niepotrzebna.

Folie wstępnego krycia możemy stosować w dachach z poddaszem nieużytkowym, z wentylowaną przestrzenią nad ocieplonym stropem oraz w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych, magazynowych i przemysłowych. Folie wstępnego krycia stosujemy wszędzie tam, gdzie ważna jest wysoka wytrzymałość i niski koszt a gdzie nie jest potrzebna wysoka paroprzepuszczalność izolacji wiatrochronnej i wodochronnej.

Membrany stosujemy w dachach niewentylowanych o pokryciu wentylowanym ułożonym na łatach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA